Artykuły

Akcja „Narcyzy“

scena

71.Rocznica powstania w getcie warszawskim - akcja „Narcyzy“ w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Wolontariusze Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży (MDSM) w Oświęcimiu przeprowadzili w MDSM akcję „Narcyzy” upamiętniając w ten sposób żydowskich bojowników powstania w getcie warszawskim 19. marca 1944 roku przeciwko zaplanowanej przez SS i niemiecką policję akcji likwidacyjnej getta. Wolontariusze informowali o tym wydarzeniu i rozdawali żółte narcyzy wśród uczestników podróży studyjnej z Belgii do Auschwitz podczas oficjalnej uroczystości pożegnalnej w MDSM.

Akcja „Narcyzy“ jest inicjowana i organizowana co roku przez Muzeum Historii Polskich Żydów. Podczas akcji wolontariusze rozdają na całym świecie żółte narcyzy oraz ulotki, informujące o powstaniu w getcie. W ten sposób zachowywana jest przez cały czas pamięć o odważnym i symbolicznym akcie żydowskich bojowników w getcie warszawskim.

Anna Schulte z Niemiec i Franz Untermarzoner z Austrii, którzy od września 2013 roku są wolontariuszami w MDSM, przeprowadzili akcję w języku angielskim i francuskim wśród członków grupy studyjnej z Belgii. Grupie towarzyszyli belgijscy świadkowie historii, którzy ocaleli z Holokaustu: Henri Goldberg, Henri Kischka i Lydia Chagoll. Do akcji przyłączyli się także uczniowie Powiatowego Zespołu Nr 4 Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych im. KEN w Oświęcimiu, klasa 2 TEH.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki