Aktualności

Zmarł Prof. Władysław Bartoszewski

Zmarł Prof. Władysław Bartoszewski

Z bólem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 24.04.2015 w wieku 93 lat zmarł prof. Władysław Bartoszewski, wielki człowiek, wybitny Polak i Europejczyk, przyjaciel Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży.

Prof. Władysław Bartoszewski był więźniem KL Auschwitz, żołnierzem Armii Krajowej, działaczem Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnikiem powstania warszawskiego, działaczem społecznym, orędownikiem polsko-niemieckiego pojednania i dialogu polsko-żydowskiego. Dwukrotnie pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych, a także sekretarza stanu i pełnomocnika premiera do spraw dialogu międzynarodowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz funkcję przewodniczącego Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Do wiadomości o śmierci Władysława Bartoszewskiego przebywający w Oświęcimiu Wiceprzewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego/Auschwitz Christoph Heubner odniósł się następującymi słowami: Każde spotkanie z Nim było wzbogaceniem, emanował radością życia, jego zainteresowanie człowiekiem, jego korzeniami, jego cierpieniem, nadziejami i marzeniami było czymś ujmującym i motywującym zarazem: To, co przeżył i czego zaznał w Auschwitz od Niemców, nie wyzwoliło w Nim nienawiści czy pogardy, lecz realistyczne spojrzenie na świat. Był wielkim polskim patriotą, wielkim Europejczykiem i wspaniałym Człowiekiem. Ocaleni z Auschwitz rozsiani po całym świecie tracą w Jego osobie ważnego rzecznika swojej sprawy i przyjaciela. Dzisiejsza wiadomość sprawiła, że nasz świat znowu pogrążył się w mroku i smutku. Nie sposób jeszcze uzmysłowić sobie, jak będzie wyglądać świat bez Władysława Bartoszewskiego. Jego zasługi dla pojednania polsko-niemieckiego są bezcenne.

Cześć Jego pamięci!

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki