Aktualności

Józef Paczyński (1920-2015)

Józef Paczyński (1920-2015)

Z głębokim żalem informujemy, że 26 kwietnia br. w wieku 95 lat odszedł Józef Paczyński, były więzień KL Auschwitz, nauczyciel, wieloletni dyrektor Technikum Mechaniczno-Elektrycznego w Brzesku. Przyjaciel Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, był od wielu lat głęboko zaangażowany w proces pojednania polsko-niemieckiego. W uznaniu tej działalności w roku 2011 został odznaczony Krzyżem Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Józef Paczyński urodził się 29 stycznia 1920 r. w Łękawicy k. Wadowic. Uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r., do obozu Auschwitz trafił w pierwszym transporcie 14 czerwca 1940 r. i otrzymał numer 121. W Auschwitz pracował jako fryzjer, strzygł komendanta Rudolfa Hőssa. 19 stycznia 1945 r. wyszedł z Auschwitz w ostatnim Marszu Śmierci do Wodzisławia Śląskiego, skąd wywieziono go do KL Mauthausen; wyzwolony został przez żołnierzy amerykańskich 6 maja 1945 r.

Po wojnie Józef Paczyński ukończył studia i pracował jako nauczyciel, a następnie dyrektor Technikum Mechaniczno-Elektrycznego w Brzesku. Ostatnie lata życia spędził w Krakowie, angażując się w pracę edukacyjną na rzecz polsko-niemieckiego dialogu, spotykając się z młodzieżą w MDSM. Mówił: MDSM to mój Dom. Jestem zdumiony, że taki Dom w ogóle istnieje. Nie sądziłem, że w tym miejscu ludzie będą się chcieli spotykać. Nie spodziewałem się też, że mój obozowy los będzie ważny dla tak wielu osób, zwłaszcza młodych. Spotkania w tym Domu to nadzieja na lepszą przyszłość – dla tych, z którymi rozmawiam, ale też i dla mnie i moich obozowych kolegów.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki