Aktualności

Wizyta Thorstena Klute

„Działalność tej instytucji jest niezwykle ważna”
wizyta Thorstena Klute

powiedział Thorsten Klute, Sekretarz Stanu ds. Integracji w Ministerstwie Pracy, Integracji i Spraw Socjalnych Landu Nadrenia- Północna Westfalia (Staatssekretär für Integration im Ministerium für Arbeit, Integration und Soziales des Landes NRW), który w dniu 20.05. po oficjalnej wizycie w PMAB odwiedził MDSM.

Minister Klute zapoznał się z działalnością Domu i wspólnie z kierownik Działu Edukacyjno-Programowego Olgą Onyszkiewicz, wziął udział w spotkaniu z młodzieżą z Realschule w Steinhagen, goszczącą w MDSM w ramach podróży studyjnej do Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. W trakcie rozmowy okazało się, że młodzi Niemcy są niemal sąsiadami urodzonego w Versmold Thorstena Klute. Szybko nawiązała się bardzo dobra atmosfera dyskusji, w której poruszono nie tylko kwestię edukacji historycznej młodzieży i znaczenia Auschwitz dla przyszłych pokoleń, ale również współczesne problemy Europy. Minister Klute, nawiązując do motta życiowego zmarłego niedawno prof. Władysława Bartoszewskiego „Warto być przyzwoitym”, zwrócił się do młodzieży z pytaniem: „Co znaczy obecnie być przyzwoitym wobec uchodźców z Afryki?” Pytanie wywołało burzliwą dyskusję na temat roli polityków w obszarze prawnego i instytucjonalnego zabezpieczenia egzystencji uchodźców, jak również społecznej odpowiedzialności każdego z obywateli Unii Europejskiej. „Moim zdaniem trzeba pomóc każdemu człowiekowi, który przybył do Niemiec. Musimy pamiętać, że nikt z nich nie opuścił swojej ojczyzny bez powodu”. Takie i podobne sformułowania młodych Niemców pokazały ogromną wrażliwość młodzieży na tę istotną kwestię.

Thorsten Klute, który od lat działa na rzecz współpracy Niemiec i Polski i jest członkiem kuratorium Federalnego Związku Towarzystw Polsko-Niemieckich, gościł w Krakowie na zaproszenie Bogusława Sonika - Przewodniczącego Komisji ds. Współpracy z Polakami i Polonią za granicą, działającej przy Sejmiku Województwa Małopolskiego. Podczas rozmów z marszałkiem województwa Markiem Sową poruszane były kwestie dotyczące możliwości współpracy Małopolski z polską mniejszością mieszkającą na terenie Nadrenii Północnej-Westfalii i sytuacji Polonii w tym landzie.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki