Aktualności

„Odważ się świadczyć prawdę”

Nadanie imienia Władysława Bartoszewskiego Sali Forum MDSM w Oświęcimiu
scena

1 czerwca 2015 roku o godz. 18.45 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się uroczystość nadania Sali Forum imienia Władysława Bartoszewskiego z udziałem m.in. przewodniczącej Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej – prof. Barbary Engelking, członków MRO, w tym świadków historii, Haliny Birenbaum, Mariana Turskiego, Romana Kenta i Kazimierza Albina, Isolde Felskau – zastępcy Konsula Generalnego RFN w Krakowie oraz prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta i władz Fundacji na Rzecz MDSM. Uroczystość prowadził Leszek Szuster, dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

– Jeśli chcecie wiedzieć, jaka jest miara przyzwoitości – to jest to jeden Bartoszewski - mówił Marian Turski. Przywołał słynny cytat Profesora: „ warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto”. Parafrazując myśl Horacego: „odważ się być mądrym” wskazał na zdanie określające W. Bartoszewskiego – „odważ się świadczyć prawdę”. – Władysław Bartoszewski mówił dużo i zawsze miał coś nowego do powiedzenia, ale jeden wątek ciągle powracał – spowiedź i rozmowa z ks. Zieją, który powiedział mu: „jeśli Bóg sprawił, że przeżyłeś Oświęcim, masz obowiązek świadczyć prawdę”. Może właśnie tę krótką opowieść powinni poznać ci młodzi, którzy tu będą.

Głos zabrał także dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Piotr Cywiński. – Nie sposób w kilku słowach wspomnieć osobę, która poza olbrzymią pamięcią, którą nosiła w sobie i potrafiła przekazać innym, poza ogromną pasją działania, potrafiła w sposób wyjątkowy nawiązywać dialog, jakby różnica pokoleń zupełnie nie istniała. Wspominał organizowane na Uniwersytecie Warszawskim spotkania z Profesorem, na które przychodziły tłumy. – Nie było bariery wieku pomiędzy nim a młodymi ludźmi. W takim miejscu jak MDSM to bardzo, bardzo ważne. Podkreślił, że powtarzane przez Profesora maksymy: „bądź realistą, żądaj rzeczy niemożliwych” i „robimy to, co możemy, a czego nie możemy i tak nie zrobimy” to jakby doświadczenie tego Domu. – Dlatego bardzo się cieszę z tej inicjatywy i bardzo za nią dziękuję.

- Dlaczego jesteśmy tacy smutni: przecież był już starszym człowiekiem i umarł spokojnie? – pytał retorycznie Christoph Heubner, wiceprzewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, współorganizator uroczystości. – Czemu się martwimy – bo jest coś, czego się obawiamy – Polski, Europy bez profesora Bartoszewskiego. Czy damy radę zrobić coś lepszego? Może będziemy w stanie przejąć Jego misję. Pomyśleliśmy, że w Europie – w dzisiejszej Europie dobrze jest mieć miejsce, noszące Jego imię. Wspominając zasługi W. Bartoszewskiego dla Niemców, mówił: - Był realistą, lubił ludzi, lubił młodych ludzi i miał nadzieję, że ich przyszłość będzie dobra.

Symbolicznie, tabliczkę dedykowaną Profesorowi odsłonili Alina i Marcin - przedstawiciele obecnych podczas uroczystości praktykantów koncernu Volkswagen z Wolfsburga, Hanoweru oraz Poznania, realizujących program edukacyjny w MDSM. Gośćmi byli także uczniowie Maximilian-Kolbe-Gesamtschule w Saerbeck. Wydarzenie uświetnił występ uczennic Państwowej Szkoły Muzycznej w Oświęcimiu: Aleksandry Szkuty i Weroniki Lisowskiej przy akompaniamencie Anny Kubisz-Muła.

- Zapewniamy, że duch Profesora będzie obecny podczas wszystkich spotkań w tej sali – powiedział na zakończenie Leszek Szuster. – Postawa Władysława Bartoszewskiego może wyznaczać kierunek dla młodego pokolenia, dlatego symbolicznie uhonorowaliśmy Jego pamięć drogowskazem ustawionym w naszym w ogrodzie, kierującym do sali Jego imienia.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki