Aktualności

Pamięć i upamiętnienie

grupa 1000

W dniach 18-21 czerwca z inicjatywy Deutscher Gewerkschaftsbund (DGB) Jugend – młodzieżowej organizacji w ramach Federacji Niemieckich Związków Zawodowych, w Oświęcimiu gości licząca 850 osób grupa młodych ludzi, reprezentujących szerokie spektrum związków politycznych i wspólnot religijnych.

Pobyt obejmuje zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, wizytę w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży i realizację programu merytorycznego, obejmującego spotkanie ze Świadkiem historii oraz warsztaty, przygotowane we współpracy z pedagogami z MDSM.

Przyjazd do Oświęcimia związany jest z przypadającą w roku bieżącym 70. rocznicą wyzwolenia KL Auschwitz, której obchody z udziałem Świadków historii z wielu krajów i delegacji rządowych całego świata, zainaugurowano 27 stycznia 2015 r. przed bramą obozu Birkenau.

Pamięć o zbrodni nakłada na młode pokolenie odpowiedzialność troski o to, by Auschwitz nigdy już nie mógł się powtórzyć – podkreślają przedstawiciele DGB Jugend przedstawiając swoją inicjatywę, do której zaproszone zostały także współpracujące młodzieżowe organizacje związkowe z Izraela i Austrii.

Traktuję realizowany w MDSM program jako uhonorowanie dotychczasowej, wieloletniej współpracy z grupami DGB, która nabiera szczególnej wagi w kontekście 70. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz – mówi dyrektor MDSM Leszek Szuster

Młodzi związkowcy podczas swojego pobytu będą mieli także wyjątkową szansę rozmowy z byłą więźniarką z Auschwitz, 90-letnią Esther Bejarano, która grała o swoje życie w dziewczęcej orkiestrze obozowej w Birkenau, a w styczniu 2015 r. z okazji 70. rocznicy wyzwolenia gościła wraz z Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim u papieża Franciszka w Watykanie. Mimo swojego wieku, Esther Bejarano wciąż aktywnie koncertuje i uczestniczy w rozmowach z młodymi ludźmi. Chętnie także zgodziła się na przyjazd do Oświęcimia i spotkanie z grupą 850 młodych związkowców.

Jestem szczęśliwa, że przyjeżdżam do Oświęcimia. I nie chodzi mi o Miejsce Pamięci, ale o fakt, że spotkam tu prawie tysiąc młodych osób z Niemiec, Austrii i Izraela, z którymi możemy wspólnie działać przeciwko zapomnieniu – podkreśla Esther Bejarano.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki