Aktualności

Rocznicowe uroczystości

Zigeunerlager 2015

2 sierpnia 2015 r. na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz II Birkenau odbyły się centralne uroczystości upamiętniające likwidację tzw. „rodzinnego obozu cygańskiego” w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944r. Po ceremonii, zorganizowanej przez przewodniczącego Stowarzyszenia Romów w Polsce, Romana Kwiatkowskiego, ponad 80 gości spotkało się w sali Forum MDSM na tradycyjnym już poczęstunku na zaproszenie Konsula Generalnego RFN w Krakowie, dr. Wernera Köhlera.

W swoim przemówieniu przewodniczący Centralnej Rady Niemieckich Sinti i Romów Romani Rose z uznaniem podkreślił, że ta „wspaniała tradycja” jest kontynuowana i wzorem ubiegłych 20 lat spotkanie odbywa się znów w MDSM.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele wielu romskich organizacji z Europy, m.in. z Austrii, Czech, Szwecji i Węgier: prof. Rudolf Sarközi, Andreas Sarközi, Gejza Adam, Soraya Post i Lazlo Teleki. Spotkanie było także okazją do prezentacji działalności Domu honorowym gościom: dr. Janowi S. Ciechanowskiemu, Ruth Cohne Dar i Christianowi Autenbergerowi. W wydarzeniu udział wzięli także uczestnicy polsko-niemieckiego seminarium "Sinti i Romowie w Europie – tożsamość, historia, pamięć".

Fot: Sarközi, MDSM

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki