Aktualności

Jabłoń Korbiniana

Jabłoń Korbiniana

27 sierpnia 2015 roku w Domu Spotkań odbyło się uroczyste posadzenie Jabłoni Korbiniana. Drzewko wyhodowane zostało potajemnie w 1944 roku przez księdza Korbiniana Aignera, będącego wówczas więźniem obozu koncentracyjnego Dachau. W roku 1985, w 100. rocznicę urodzin księdza, odmiana ta otrzymała nazwę „Korbinian”.

Podczas uroczystości głos zabrał Christoph Heubner – wiceprezydent wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego i inicjator przedsięwzięcia, przedstawiciele Volkswagen AG, Leszek Szuster - dyrektor MDSM, Andrzej Kacorzyk – zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Spotkanie moderowane było przez Ines Doberanzke.

To drzewko przypomina o ludności żydowskiej z wielu krajów Europy, która została zamordowana w Auschwitz i opłakuje wszystkie ofiary niemieckich socjalistów narodowych. Opowiada także o wielu praktykantach, menadżerach i majstrach z Volkswagena AG, którzy od 1986 roku razem z polską młodzieżą, polskimi koleżankami i kolegami wzięli udział w programie koncernu „Praca w Miejscach Pamięci” i wspólnie z Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim gościli w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu – w tych słowach przedstawiona została idea przedsięwzięcia, zapisana na pamiątkowej tablicy zlokalizowanej wraz z jabłonią przed budynkiem głównym MDSM.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki