Aktualności

Nagroda dialogu

Dla Zofii Posmysz
Nagroda dialogu

W dniu 6.11.2015r. w siedzibie Fundacji Friedricha Eberta w Bonn odbyło się uroczyste wręczenie nagród DIALOGU Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich.

Nagrodę za rok 2015, obok dr. Manfreda Sappera (Redaktion der Zeitschrift Osteuropa), otrzymała Zofia Posmysz, była więźniarka obozów Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe, Honorowa Obywatelka Miasta Oświęcim, od wielu lat blisko współpracująca z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży, Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, Centrum Dialogu i Modlitwy oraz Centrum Żydowskim w Oświęcimiu.

Nagrodę wręczył Dietmar Nietan, przewodniczący Federalnego Związku DPG w Niemczech i współprzewodniczący Rady Fundacji na Rzecz MDSM. W trakcie spotkania głos zabrali m.in. prof. Rita Süssmuth, Dr. Angelica Schwall-Düren oraz Markus Meckel. Christoph Heubner, wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego i przewodniczący Zarządu Rady Fundacji na Rzecz MDSM wygłosił mowę laudacyjną: „…Nadzwyczaj szczera miłość do ludzi, nawet w najtrudniejszych momentach swojego życia nigdy się nie poddawała…”

Zofia Posmysz w poruszających słowach podziękowała za wyróżnienie, przywołując bliską współpracę z instytucjami edukacyjnymi w Polsce i w Niemczech. W uroczystości ze strony Domu Spotkań wzięli udział m.in. dr Richard Pyritz oraz Leszek Szuster – dyrektor MDSM.

Text: MDSM
Foto: Deutsch-Polnischen Gesellschaft Bundesverband e.V.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki