Aktualności

POSIEDZENIE MKO

w Paryżu
Roman Kent

W dniu 29 stycznia odbyło się posiedzenie Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego (MKO). Pod nadzorem Przewodniczącego Romana Kenta(USA) spotkali się Marian Turski (Polska), Felix Kolmer (Czechy), Noah Klieger (Izrael), Raphael Esrail (Francja), Henri Goldberg (Belgia), Christoph Heubner (Niemcy) i dyrektor Leszek Szuster, jako reprezentant MDSM-u, w siedzibie Union des Déportes d’Auschwitz (UDA).

Uczestnicy przedstawili swoje działania w ostatnim roku oraz obecną sytuację w swoich krajach. Pod koniec trwających cały dzień obrad Niemiecki Ambasador, Jego Ekscelencja Nikolaus Meyer-Landrut, zaprosił członków MKO i UDA do swojej rezydencji na kontynuację rozmów.

Dwa dni wcześniej Christoph Heubner, Leszek Szuster i Jérôme Déodat na zaproszenie UDA wzięli udział w ceremonii przy Łuku Triumfalnym w centrum Paryża. Wraz z ocalałymi z Auschwitz oraz związkami weteranów wzniecili symboliczny ogień, który wciąż pali się pod Łukiem Triumfalnym. Następnie wzięli udział w centralnych uroczystościach upamiętniania z okazji Międzynarodowego Dnia Upamiętniania Ofiar Holokaustu w Domu UNESCO, gdzie Roman Kent, jako gość honorowy wygłosił wzruszające przemówienie. Również z tej okazji Jérôme Déodat przedstawił pani Irinie Bokovej, Sekretarz Genaeraly UNSCO, projekt MDSM dot. Światowego Dania Poezji i zaprosił ją do wzięcia udziału w tym projekcie.

28 stycznia, w przeddzień obrad prezydium dyrektor Leszek Szuster spotkał się z Przewodniczącym Fondation pour la Memoire de la Shoah panem Davidem Rothschildem i przedstawił działalność MDSM. Podczas otwarcia wystawy, która towarzyszyła zdarzeniu, dyrektor Leszek Szuster spotkał się również z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem, który od lat pielęgnuje dobre kontakty z MDSM. Panowie omówili plany współpracy w roku 2016.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji