Aktualności

Biennale Plakatu

w Rumunii
plakat

W Galerii UNArte Narodowego Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Bukareszcie 15 marca b. r. otwarta została wystawa „Polski Plakat o Prawach Człowieka”. Na wystawie zaprezentowanych zostało blisko 50 najwybitniejszych plakatów artystów polskich, które zostały zakwalifikowane na Biennale oraz prace nagradzane na wszystkich edycjach Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Oświęcimiu i plakaty jurorów Biennale.

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży za sprawą Biennale posiada w swoich zbiorach około 1500 plakatów z nieomal całego świata. Wypracowany przez ponad dziesięć lat prestiż projektu sprawił, że w MDSM znajdują się dzieła najwybitniejszych twórców plakatu. Pozwala to konstruować najróżniejsze konstelacje ekspozycji zarówno tematycznych jak i narodowych, czego przykładem jest wystawa w Bukareszcie.

W czasie wernisażu przemawiał m.in. rektor Akademii Sztuk Pięknych w Bukareszcie oraz komisarz wystawy dr Paweł Warchoł - artysta z dużym doświadczeniem graficznym i wystawienniczym, pomysłodawca, współorganizator i kurator wystaw Biennale Plakatu, który wygłosił wykład na temat społecznego i politycznego wymiaru Polskiej Szkoły Plakatu. W swych słowach odnosił się do historii powstania Szkoły Plakatu w Polsce, jako narzędzia do walki o nowe granice pod wymownym hasłem „do broni”, które pojawiało się w polskim plakacie na przestrzeni dziesięcioleci. Podkreślił także rolę plakatu międzywojennego, jako zwiastuna nowego myślenia graficznego w jego projektowaniu, nawiązującego do aktualnych trendów w sztuce światowej oraz do pierwiastków rodzimej kultury. Zaprezentowana została również twórczość plakatowa w nurcie folklorystycznym, plakaty jako narzędzie politycznej propagandy oraz plakat reklamowy, aż do licznie nagradzanego na wielu konkursach międzynarodowych plakatu filmowego i plakatu osadzonego mocno w tradycji rysunkowo-malarskiej. Wykład zawierał także liczne przykłady prac twórców i prekursorów każdego okresu i nurtu twórczości plakatowej w Polsce. Przybliżona została także historia i koncepcja oraz myśl przewodnia konkursu Biennale z odniesieniem do kondycji współczesnego plakatu zakończone pozytywną diagnozą i spojrzeniem na przyszłość, gdyż „w zalewie otaczających nas zewsząd komercyjnych bilbordów, wielkoformatowych pseudo-plakatów rodzi się moda na plakat artystyczny. Wykonany przez prawdziwego mistrza. Coraz częściej takie plakaty zamawiane są przez konsorcja i duże firmy.” Wykład i ekspozycja została przyjęta w Rumunii z dużym zainteresowaniem szczególnie kręgów studenckich.

Wystawa będzie eksponowana do 30 marca w Bukareszcie oraz w okresie późniejszym w innych miastach Rumunii m.in. w Muzeum Bukowiny w Suczawie oraz w Mołdawii. Organizatorami wystawy jest Instytut Kultury Polskiej, Narodowy Uniwersytet Sztuk Pięknych w Bukareszcie oraz MDSM i PEN Studio.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji