Aktualności

„Żonkile”

Akcja społeczno-edukacyjna
akcja Żonkile

19 kwietnia 2016 wolontariusze Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu aktywnie włączyli się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” w 73. Rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, zainicjowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.

Ochotnicy z MDSM wraz z grupą młodzieży z firmy Daimler, którzy odbywają w dniach 18 -27.04. 2016 praktykę w Domu i w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu, w ramach programu Akcji Znaku Pokuty – Służby dla Pokoju przeprowadzili szereg działań w celu upamiętnienia tego szczególnego dnia. Wolontariusze samodzielnie przygotowani 180 papierowych żonkili, które rozdali wśród pracowników i grup, które w tym czasie odwiedzały Dom. W godzinach południowych zaprosili do obejrzenia premiery filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim” w sali Szymańskiego w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży. Następnie młodzież udała się do centrum miasta przed Cafe Bergson, gdzie rozdawała przechodniom żonkile i zachęcała do noszenia tych drobnych symboli pamięci przez resztę dnia.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji