Aktualności

RYLA

Rotary Youth Leadership Award 2016
Rotary Youth Leadership Award 2016

Od 13 do 17 kwietnia 2016 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbywało się już po raz drugi seminarium RYLA (Rotary Youth Leadership Award). Seminarium zostało zorganizowane wspólnie przez MDSM i Rotary International z niemieckimi Dystryktami 1890 i 1940.

W czasie tego spotkania, młodzi ludzie z Niemiec, Polski i Rosji, mieli okazję poznać historię obozu oraz dyskutować w tym szczególnym miejscu o kwestiach związanych z prawami człowieka, migracją czy też społeczeństwem obywatelskim. Celem spotkania była wspólna debata młodych Polaków, Niemców i Rosjan o historii Auschwitz, współczesnych problemach na tle zbrodni popełnionych w Auschwitz, a także wymiany poglądów na temat różnych narracji historycznych. Podczas 2-dniowego zwiedzania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, uczestnicy mieli możliwość osobistego doświadczenia tego miejsca.

W czasie warsztatów przeprowadzonych przez prof. Normana Weißa (Centrum Praw Człowieka Uniwersytetu w Poczdamie) i Joannę Bronowicką (Center for Internet and Human Rights przy Europejskim Uniwersytecie Viadrina) uczestnicy zajmowali się integracją europejską i jej skutkami, respektowaniem praw człowieka, a w szczególności sytuacją LGBT w Europie Środkowej i Wschodniej, a także udziałem społeczeństwa obywatelskiego w rozwiązywaniu wyzwań cywilizacji europejskiej takich jak przymusowa migracja.

Szczególnym doświadczeniem dla uczestników seminarium było spotkanie z prof. Wacławem Długoborskim, byłym więźniem obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau, który opowiedział młodym o swoich przeżyciach związanych z jego pobytem w obozie. Dopełnieniem programu była wizyta w Krakowie i zwiedzanie miasta oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Jedna z uczestniczek seminarium Anastasyia Donets podkreślała w swojej refleksji: Wydaje mi się, że najważniejsze w tego typu wydarzeniach, niezależnie od międzykulturowego dialogu, który sam w sobie ma wiele do zaoferowania uczestnikom, jest sama obrazowość problemu, który jest podejmowany. Ona prowadzi przynajmniej do tego, że ludzie, którzy brali udział w seminarium, zyskują świadomość w zakresie kilku aspektów danego tematu. Jestem przekonana, że wiedza o problemie jest pierwszym krokiem na drodze do rozwiązania problemu.

Projekt wsparła finansowo Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

DPJW Koordynacja seminarium: Judith Hoehne

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji