Aktualności

Wizyta

przewodniczącego SPD - Sigmara Gabriela
Sigmar Gabriel

W dniu 11.06.2016, Oświęcim odwiedził Sigmar Gabriel – przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), wicekanclerz Niemiec.

Polityk wraz z grupą młodzieży złożył wizytę w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Następnie Sigmar Gabriel gościł w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży, gdzie po oficjalnym powitaniu przez dyrektora Leszka Szustera, uczestniczył w rozmowie z polską i niemiecką młodzieżą - praktykantami z koncernu Volkswagena i uczniami Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu oraz grupą policjantów z Hamburga, realizującą program edukacyjny w MDSM.

Spotkanie, które prowadził Christoph Heubner – wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego oraz przewodniczący Zarządu Fundacji na rzecz MDSM, dotyczyło motywacji młodych ludzi, którzy przyjeżdżają do KL Auschwitz, wagi doświadczenia zdobytego podczas pobytu w tym miejscu oraz kondycji człowieka w obliczu współczesnych zagrożeń. Przewodniczący Gabriel podzielił się także wspomnieniami z pobytu w Domu Spotkań sprzed prawie 30 lat. W kontekście pracy MDSM-u podkreślił: To wszystko co tutaj robicie dotyczy 1. artykułu Konstytucji Niemiec, który mówi właśnie o prawach człowieka.

Oprawę muzyczną spotkania zapewnili Matthias z Salzgitter (gitara) oraz Patrycja z Bierunia (wokal).

fot. M. Musielak

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki