Aktualności

Lutz van Dijk

w MDSM
Lutz van Dijk

12 lipca w MDSM odbył się wykład na temat „Prześladowania homoseksualistów w czasach narodowego socjalizmu” ze szczególnym odniesieniem do biografii dwóch świadków historii.

Po krótkim powitaniu przez Jérôme Déodata - asystenta Dyrektora MDSM, Lutz van Dijk - historyk i autor książek przedstawił gościom swoje wnioski i odczucia z podróży jaką odbył 27 lat temu do Auschwitz i do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży. Uczestnicy grup studyjnych i grup seminaryjnych z Gymnasium Kassel, seminarium w Miejscu Pamięci dla przyszłych wolontariuszy Akcji Znaku Pokuty Służby dla Pokoju oraz Zebras stehen auf e.V. Duisburg zapoznali się z biografiami Stefana Kosinskiego i Karla Goratha (zostali oni skazani według paragrafu 175) podczas prezentacji fragmentów książek „Verdammt starke Liebe“ („Cholernie silna miłość”), „Endlich den Mut …“ („Nareszcie odwagę…“) i „Einsam war ich nie – Schwule unter dem Hakenkreuz“ („Samotny nigdy nie byłem- geje pod swastyką“). Pan van Dijk przeznaczył dużo czasu na nurtujące gości pytania, a także na podpisywanie swoich książek. W tym czasie doszło do wielu osobistych rozmów, tak że uczestnicy wynieśli z wykładu wartościowe informacje i interesujące doświadczenia.

Lutz van Dijk urodził się w Berlinie. Początkowo pracował jako nauczyciel w Hamburgu, potem jako pracownik fundacji Anny Frank w Amsterdamie. Od 2001 roku jest współzałożycielem fundacji HOKISA, która zajmuje się dziećmi chorymi na AIDS w Kapsztad. Jego książki dla dorosłych i młodzieży zostały przetłumaczone na wiele języków i otrzymały wiele wyróżnień, m.in. nagrodę literatury młodzieżowej w Namibii w roku 1997, nagroda pokojowa Gustava- Heinemanna w roku 2001. W 2003 roku otrzymał nagrodę Rosa Courage gejowsko-lesbijskich dni kultury Gay in May w Osnabrück. W 2009 roku otrzymał tytuł profesora honorowego Uniwersytetu Oldenburg. Żyje i pracuje w Kapsztad.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki