Aktualności

Krzyż Zasługi na Wstędze

dla Krystyny Oleksy
Krzyż zasługi dla P. Oleksy

17 lipca 2016 odbyła się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu szczególna uroczystość. Krzyżem Zasługi na Wstędze odznaczona została pani Krystyna Oleksy - członek zarządu Fundacji na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży.

Przekazanie tego ważnego odznaczenia odbyło się w obecności wielu gości m.in. dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau, Piotra Cywińskiego, wiceprezydenta miasta Oświęcim, Andrzeja Bojarskiego, wicekonsula RFN w Krakowie, Isolde Felskau, członków zarządu Fundacji na rzecz MDSM, Alicji Bartuś i Doris Greanert, pracowników Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i MDSM oraz przyjaciół i rodziny odznaczonej. Przybyłych powitał dyrektor MDSM Leszek Szuster. Wręczenia Krzyża Zasługi na Wstędze dokonał Konsul Generalny Niemiec dr Werner Köhler, który w swojej laudacji odniósł się do pracy zawodowej i działalności nagrodzonej na rzecz zachowania pamięci i porozumienia. Następnie głos zabrała p. Krystyna Oleksy, która wzruszona podziękowała za to wyróżnienie. Po licznych osobistych gratulacjach i oficjalnym toaście, zebrani mieli przyjemność wysłuchać koncertu wybitnego akordeonisty Tomasza Drabiny, który przeniósł słuchaczy w muzyczną podróż po Europie.

Pani Krystyna Oleksy w swojej wieloletniej pracy w Państwowym Muzeum i Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau, w którym od 1990 roku do przejścia na emeryturę w roku 2012 pełniła funkcję wicedyrektora, poświęcała szczególną uwagę zadaniom edukacyjnym związanym z Miejscem Pamięci. Na plan pierwszy wysuwała pytanie, jak w tym miejscu – symbolu Holokaustu - przekazywać wiedzę historyczną i doświadczenia w taki sposób, aby zachęcić odwiedzających to miejsce ludzi z całego świata, przede wszystkim młodzież, do osobistego angażowania się na rzecz przestrzegania praw człowieka. Ponadto istotne było dla niej, aby włączyć upamiętnienie ofiar Holokaustu i troskę o ocalałych z Auschwitz w działalność edukacyjną. Z inicjatywy pani Oleksy powstało Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, które podjęło działalność w 2005 roku, oraz nawiązana została współpraca z Miejscami Pamięci na całym świecie, w tym z Yad Vashem.

Pani Oleksy jako prezes zarządu Fundacji Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau oraz jako członek wielu rad naukowych innych Miejsc Pamięci, także w Niemczech, nadal angażuje się na rzecz edukacji o Auschwitz. Pani Oleksy pracowała ponadto w Komisji Pedagogicznej w Radzie Fundacji na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży (MDSM) w Oświęcimiu, a obecnie pełni funkcję członka zarządu Fundacji.

W uzasadnieniu przyznania wyróżnienia przeczytać możemy: W swojej działalności pani Oleksy wspierała spotkania z Niemcami – szczególnie z młodymi ludźmi. Istotne było i jest dla niej, aby młodzież niemiecka mogła zmierzyć się z Auschwitz i zbrodniami Niemców z czasów narodowego socjalizmu. W ten sposób ma ona ważny wkład w bolesną, trudną i konieczną pracę mającą na celu zachowanie pamięci w Niemczech. Za te zasługi prezydent federalny Joachim Gauck przyznał pani Krystynie Oleksy Federalny Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (Verdienstorden der Bundesrepublik Deutschland), jest odznaczeniem państwowym za zasługi cywilne i nadawany jest przez władze federalne Republiki Federalnej Niemiec.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki