Aktualności

Eugeniusz Daczyński

Eugeniusz Daczyński

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o śmierci przyjaciela Domu Eugeniusza Daczyńskiego, który przez lata współpracował z MDSM, spotykał się z młodzieżą przekazując swoją historię.

Urodził się 06.11.1924 r. w Oświęcimiu w wielodzietnej rodzinie. Ojciec był dorożkarzem, matka zajmowała się domem. W czasie wojny rodzina została wysiedlona do Moszczanicy koło Gorlic, skąd Eugeniusz nielegalnie powrócił do Oświęcimia. Pracował z więźniami Auschwitz przy budowie elektrowni powstającej fabryki koncernu IG Farben. Po wyzwoleniu miasta i obozu, pomagał wyzwolonym więźniom, pracując jako sanitariusz PCK w szpitalu w bloku X na terenie Auschwitz. W tym czasie oddawał również krew dla rannych żołnierzy sowieckich.

Po wojnie został listonoszem. Ożenił się, został ojcem czwórki dzieci.
Wielokrotnie spotykał się z młodzieżą, żeby opowiadać swoją wojenną historię, prosząc, by młodzi ludzie nie zapominali o tragicznych wydarzeniach z czasów drugiej wojny światowej. Działał na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.
Brał aktywny udział w życiu społecznym i kulturalnym miasta, za co został uhonorowany Medalem Miasta Oświęcim. Za swoją działalność na rzecz więźniów Auschwitz otrzymał z rąk Prezydenta RP Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 02.10.2016 w Oświęcimiu.
Pogrzeb odbędzie się 04.10.2016 r. o godzinie 13:00 na Cmentarzu Parafialnym w Oświęcimiu.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki