Aktualności

Premiera „Pasażerki“

w Gelsenkirchen
Premiera Pasażerki

28 stycznia 2017 odbyła się premiera opery „Pasażerka“ w teatrze muzycznym „im Revier” w Gelsenkirchen.

Do wydarzeń towarzyszących premierze należało spotkanie z Zofią Posmysz - świadkiem historii i autorką powieści „Pasażerka”, które odbyło się 26 stycznia w Foyer des Großen Hauses i dało możliwość uczestnikom osobistej rozmowy i poznania Zofii Posmysz. Rozmowę moderował dr Norbert Abels.

Następnie dokonano uroczystego otwarcia wystawy ZOFIA POSMYSZ. AUSCHWITZ I LITERATURA autorstwa Marii Anny Potockiej, dyrektor MOCAK w Krakowie. Na wystawie zaprezentowane zostało życie i twórczość Zofii Posmysz, a także film „Aufseherin Franz” (2016), który jest częścią wywiadu filmowego z panią Zofią autorstwa Marii Anny Potockiej i został zrealizowany w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży.

Wystawa pt. ZOFIA POSMYSZ. AUSCHWITZ I LITERATURA będzie prezentowana w Teatrze Muzycznym „im Revier” w Gelsenkirchen do 2.04.2017.

Courtesy: MOCAK

Literackie Obrazy holokaustu

„Pasażerka” Zofii Posmysz w Solingen

27.01.2017 obyło się otwarcie wystawy LITERACKIE OBRAZY HOLOKAUSTU. PASAŻERKA ZOFII POSMYSZ w Centrum Sztuki Prześladowej (Zentrum für verfolgte Künste) w Solingen zorganizowanej przez Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

Wystawa prezentuje biografię pisarki i jej twórczość literacką zaczynając od pierwszych polskich publikacji autorki na temat Auschwitz. Podczas uroczystości głos zabrali Ernst Lauterjung - burmistrz Solingen, prof. dr Jürgen Wilhelm- przewodniczący Zgromadzenia Regionu Nadrenii, Jürgen Kaumkötter - kurator Centrum Sztuki Prześladowanej, dr Maria Anna Potocka- dyrektor MOCAK i Leszek Szuster.

Dyrektor MDSM przedstawił w swoim wystąpieniu teczkę warsztatów „ARGUMENT - BIOGRAFIA. Wartości humanistyczne w świecie odczłowieczonym”, która wywołała duże zainteresowanie. Na zakończenie kurator wystawy pani Magdalena Mazik wraz z Zofią Posmysz i Jürgenem Kaumkötterem oprowadzili gości po wystawie.

Foto: Adam Uryniak

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki