Aktualności

Projekt „KROKUS"

Brundibar w Szkole Muzycznej

Brundibar

10 marca w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Oświęcimiu w ramach Międzynarodowego Projektu „Krokus” wystawiona została opera dziecięca „Brundibar” Hansa Krásy w wykonaniu uczniów i uczennic szkoły pod kierunkiem Bernedetty Majcher-Zemanek.

Wśród gości wydarzenia znaleźli się m.in. Maria Pędrak - wiceprezydent Oświęcimia, dyrektor Zarządu Szkół i Przedszkoli Miejskich Barbara Rokowska, dyrektor Oświęcimskiego Centrum Kultury Ula Maj, przewodniczący Stowarzyszenia Pomocy Szkole „Małopolska” Adam Góralczyk. Nie zabrakło przedstawicieli partnerów projektu: Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i Urzędu Miasta, dyrektorów szkół oraz nauczycieli koordynujących projekt w Miejskim Gimnazjum nr 1 - Moniki Gibały i Kingi Głozak-Zeman, a także uczniów i nauczycieli szkół z Oświęcimia, Brzeszcz, Osieka i Bielan. MDSM reprezentowała kierownik Działu Edukacyjno-Programowego Olga Onyszkiewicz.

„Brundibar” to dzieło Hansa Krásy, kompozytora o żydowskim pochodzeniu, napisane w obozie dla czeskich Żydów Theresienstadt. Opowiada historię dzieci, które chcąc zarobić pieniądze na mleko dla ciężko chorej matki, wychodzą na ulicę i wykonują skromny repertuar artystyczny. Stanowią zagrożenie dla kataryniarza Brundibara, który postanawia zniszczyć konkurencję. Opera została wystawiona po raz pierwszy 23 września 1943 r., przedstawienie zagrano w gettcie Theresienstadt aż 55 razy.

Projekt „Krokus” realizowany jest od jesieni w Oświęcimiu przez Zespół Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie we współpracy z Urzędem Miasta Oświęcim, Stowarzyszeniem Pomocy Szkole „Małopolska”, Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, Muzeum Żydowskim w Oświęcimiu, Państwową Szkołą Muzyczną I Stopnia i Fundacją na rzecz MDSM. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście, polskim koordynatorem Muzeum Żydowskie „Galicja” w Krakowie. W roku szkolnym 2017/2018 ma miejsce ósma edycja projektu w Polsce. Żółte krokusy, które zakwitając wczesną wiosną przypominają o półtora milionie żydowskich dzieci oraz dzieciach innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu, zasadzone zostały w trzech miejscach w Oświęcimiu: w kształcie menory w miejscu dawnej Wielkiej Synagogi, harfy w ogrodzie MDSM oraz krokusa z Księgą Życia Krokusów przy Zespole Szkół nr 1. Każdy krokus jest symbolem maleńkiego życia.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki