Aktualności

„Szrajberka z Auschwitz”

Szrajberka

3 czerwca 2017 w Oświęcimskim Centrum Kultury został zaprezentowany film „Szrajberka z Auschwitz” w reżyserii Grzegorza Gajewskiego.

Ponad godzinny film, który powstał w kooperacji produkcyjnej z Fundacją Konrada Adenauera oraz Fundacją na Rzecz MDSM, opowiada o historii życia Zofii Posmysz, byłej więźniarki m.in. KL Auschwitz, pisarki, scenarzystki. Falk Altenberger, przedstawiciel Fundacji Konrada Adenauera w Polsce, powitał i wprowadził gości do filmu.

Po projekcji odbyła się dyskusja „Pokonać nienawiść” z udziałem reżysera Grzegorza Gajewskiego, ks. dr. Manfreda Deselaersa z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu oraz Leszka Szustera, dyrektora MDSM, moderowana przez Hannę Dmochowską z Fundacji im. Konrada Adenauera. W takcie dyskusji podjęto motyw nienawiści, stosunku do sprawcy i odpowiedzialności za zbrodnie. Reżyser opowiedział także o kulisach powstania filmu i pracy z Zofią Posmysz.

Wydarzeniem towarzyszącym projekcji i dyskusji, był koncert zespołu Asamblea Mediterranea ze Stuttgartu, który odbył się w MDSM. Ośmioosobowa grupa zaprezentowała muzykę aszkenazyjską i sefardyjską, ukazując echa pokojowego współistnienia żydów, muzułmanów i chrześcijan. W melodiach przenikały się kultury muzyczne z Europy, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Projekt zrealizowany został we współpracy Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Fundacji im. Konrada Adenauera w Polsce oraz Oświęcimskiego Centrum Kultury. Koncert odbył się dzięki współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską z Bielska-Białej.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji