Aktualności

Minister Heiko Maas

w MDSM
scena

20 sierpnia 2018 r. Minister Spraw Zagranicznych RFN Heiko Maas wraz z 40-osobową delegacją, w skład której weszli m.in. młodzi niemieccy dyplomaci, odwiedził Oświęcim.

Program rozpoczęła wizyta w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie delegację oprowadzał były więzień KL Auschwitz, wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Marian Turski.

Po wizycie w byłym obozie, minister Maas przyjechał do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży i wziął udział w dyskusji z młodzieżą: uczniami szkół koncernu Volkswagen oraz polskiej szkoły partnerskiej z Bielska-Białej, wolontariuszkami i praktykantką MDSM oraz młodymi dyplomatami niemieckimi. Debatę moderował wiceprezydent MKO i jednocześnie wiceprzewodniczący Zarządu Fundacji na Rzecz MDSM, Christoph Heubner. Przed dyskusją, której tematem przewodnim było upamiętnienie i odpowiedzialność, minister Maas spotkał się z przedstawicielami Fundacji na rzecz MDSM oraz MKO, Marianem Turskim, Christophem Heubnerem i Leszkiem Szusterem.

Przemawiając do młodych ludzi H. Maas podkreślił: Myślę, że rasistów i antysemitów słychać dziś tak wyraźnie, ponieważ inni milczą. Uważam, że wielu ludzi nie docenia swoich możliwości w zakresie mówienia o tolerancji i kulturowej otwartości- dodał. Wyraził nadzieję na zaangażowanie młodych w budowanie społeczeństwa obywatelskiego i aktywność w Internecie.

Miłą niespodzianką dla Heiko Maasa było krótkie spotkanie z grupą młodzieży ze swojego rodzinnego Saarland, realizującej w MDSM podróż studyjną.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji