Aktualności

Auschwitz – w sieci dobra

Premiera filmu
20 lat

8 kwietnia 2019 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyła się premiera filmu “Auschwitz - w sieci dobra” – dokumentu wg scenariusza i w reżyserii naszej koleżanki – pracownicy Działu Edukacyjno-Programowego MDSM, Barbary Daczyńskiej oraz Magdaleny Plewy-Ould i Jarosława Wilczaka.

Obraz poświęcony jest mieszkańcom Oświęcimia i okolic, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc więźniom kompleksu obozowego Auschwitz-Birkenau-Monowitz. Film został przyjęty przez bardzo liczną oświęcimską publiczność z ogromnym wzruszeniem. Prezentacji towarzyszyła wystawa, przedsta-wiająca fotografie mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, którzy nieśli pomoc więźniom. To dzięki ich relacjom możliwa była realizacja filmu.

Jednym z największych wyzwań przed którym stanęli autorzy filmu, był wybór materiału do wersji finalnej - nagrano w sumie 30 godzin wywiadów, natomiast film trwa 72 minuty. Jak podkreśla reżyserka filmu, Barbara Daczyńska, historia każdej z osób, które wystąpiły w dokumencie, stanowi niemal gotowy materiał na odrębny film.

Po projekcji odbyła się dyskusja, moderowana przez dyrektora MDSM Leszka Szustera, w której wzięli udział twórcy filmu oraz 7 spośród 25 osób, które wystąpiły w filmie. Niestety, bardzo wielu bohaterów filmu nie doczekało premiery. Słowo do twórców i bohaterów filmu oraz publiczności wygłosił również konsul generalny RFN w Krakowie dr Michael Gross. W dniu premiery filmu, delegacja MDSM złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, którzy pomagali więźniom KL Auschwitz.

Fot. Jacek Daczyński

Partnerami projektu są MDSM oraz Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji