Aktualności

69. rocznica wyzwolenia Auschwitz

Rozmowa

27 stycznia 2014 r., w 69. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau odbyły się uroczystości rocznicowe, podczas których upamiętniono deportację węgierskich Żydów w roku 1944, niemal 70 lat temu.

Spośród licznych wygłoszonych mów najbardziej poruszające były wystąpienia Świadków zdarzeń i wieloletnich przyjaciół MDSM Zofii Posmysz i Noah Kliegera, którzy dali świadectwo swoich przeżyć w obozie koncentracyjnym i podkreślili znaczenie istnienia takich instytucji jak Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau i Dom Spotkań, by także dzisiaj, prawie 70 lat później, nie pozwolić zapomnieć o historii.

Delegacja MDSM uczestnicząca w uroczystościach została powiększona w tym roku o wiceprzewodniczącą Niemieckiego Bundestagu Edelgard Bulmahn (SPD), ambasadora Rüdigera Freiherr von Fritsch oraz deputowanych do Niemieckiego Bundestagu Tankreda Schipnskiego (CDU) i Christiana Petry (SPD), którzy przed udziałem w ceremonii rocznicowej odwiedzili MDSM i poznali zakres jego działalności.

Bezpośrednio po uroczystościach w Miejscu Pamięci Dom Spotkań odwiedziła sekretarz stanu Hildigung Neubert (CDU), gdzie spotkała się z Zofią Posmysz i zebrała pozytywne wrażenia na temat zakresu działań i pracy MDSM.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki