Aktualności

Seminarium na temat praw podstawowych i praw człowieka

scena Od marca 19 do 23 młodzi ludzie z Niemiec, Polski i Ukrainy spotkali się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, w celu pogłębienia wiedzy o historii Auschwitz oraz o kwestii praw człowieka. Seminarium zostało zorganizowane wspólnie przez Dom Spotkań i Rotary International z niemieckich dystryktów 1890 i 1940. Seminarium finansowane było ze środków Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Celem spotkania była wspólna debata młodych Polaków, Niemców i Ukraińców na temat historii Auschwitz i kwestii praw człowieka – przede wszystkim na tle zbrodni w Auschwitz. Program seminarium rozpoczął się od zwiedzania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, w gdzie uczestnicy mogli poznać autentyczne miejsce i jego historię oraz omówić różnice narracji historii w krajach, z których pochodzą. Podczas kolejnych dni seminarium uczestnicy zajmowali się genezą i ewolucją praw człowieka, dyskutowali o ich uniwersalności, a także pytali czy istnieją skuteczne mechanizmy ochrony tych praw w dzisiejszym świecie.

Szczególnym wydarzeniem było spotkanie z panią Zofią Posmysz, byłą więźniarką obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau, która opowiadała młodym ludziom o swoich doświadczeniach z Auschwitz, dzieląc się osobistą refleksją. Program został zakończony wizytą w Krakowie, gdzie odbyło się zwiedzanie miasta oraz Centrum Kultury Żydowskiej.

Poniżej przytaczamy kilka fragmentów komentarzy uczestników seminarium : „To było dla nas bardzo ważne, że byliśmy w Oświęcimiu z różnych krajów, widzieliśmy inny punkt widzenia. Myślę, że to bardzo ważne, że mieliśmy dyskusję, a nie tylko zwiedzanie, bo pomogło nam wszystkim dzielić cierpienie i połączyć nas razem. Myślę, że to bardzo ważne, że mieliśmy okazję porozmawiać z panią Zofią. Myślę, że ta Pani nie tylko otworzyła mi oczy na to, jak było naprawdę. Wszystkie zdjęcia w Auschwitz i historie były nadzwyczajne, jednak rozmowa z człowiekiem, który przeżył to wszystko, jest czyś innym. Myślę, że to godne podziwu, że pani Zofia ma potrzebę dzielenia się z nami swoją historią, ponieważ można zobaczyć, że to wciąż boli.” (Uczestniczka z Polski)

„Przeszłość została przybliżona przez wizytę w byłym obozie koncentracyjnym w Auschwitz, poprzez niezwykle przejmujący raport pani Posmysz. Myślę, że mówię za wszystkich młodych uczestników, kiedy używam słów: „To było unikalne, wstrząsające i głębokie doświadczenie, które umożliwiło nam owe seminarium”.” (Uczestnik z Niemiec)

„Równie ważne było zwiedzanie w obozie koncentracyjnym Auschwitz, ponieważ mało w naszym kraju mówi się o tym problemie. To było szczególnie interesujące i przydatne dla mnie, aby zobaczyć wszystko na własne oczy i dowiedzieć się więcej o Auschwitz. Szczególnie tego, czego dowiedziałam się od pani Zofii, byłam pod wrażeniem.” (Uczestniczka z Ukrainy )

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki