Aktualności

Fondation Auschwitz z Brukseli

scena W dniach od 14 do 18 kwietnia bieżącego roku dziewięćdziesiąt osób związanych z Fondation Auschwitz z Brukseli gościło w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, realizując podróż studyjną do Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Wśród uczestników grupy znaleźli się byli więźniowie Auschwitz, naoczni świadkowie historii, a wśród nich: Lydia Chagoll, Henri Kichka, Paul Sobol, studenci oraz uczniowie, jak również osoby prywatne. Program, jak co roku przygotował i koordynował przewodniczący Fondation Auschwitz Henri Goldebrg. Kilkudniowy, bogaty edukacyjnie pobyt stwarzał możliwość do pogłębienia wiedzy o losach Żydów w czasie narodowego socjalizmu oraz do spotkań z byłymi więźniami Auschwitz. Nie zabrakło również miejsca na osobistą refleksję. Ważnym momentem było oddanie hołdu i upamiętnienie pomordowanych przy Ścianie Śmierci oraz pomniku w byłbym obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz II-Birkenau.

Większość uczestników po raz pierwszy odwiedziła były obóz Auschwitz i miasto Oświęcim. W czasie pobytu uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów o antysemityzmie i antyjudaizmie, zagładzie Żydów, losie dzieci oraz Sinti i Romów w czasie narodowego socjalizmu. Podczas wizyty w Krakowie, Belgowie zapoznali się z historią żydowskiej społeczności tego miasta oraz ich sytuacją w czasie drugiej wojny światowej, zwiedzając teren byłego getta krakowskiego i dzielnicy Kazimierz. Na trasie zwiedzania znalazło się również Stare Miasto oraz najważniejsze zabytki Krakowa.

Byli więźniowie, towarzyszący grupie, uzupełnili dwudniowe zwiedzanie studyjne terenu byłego obozu Auschwitz, relacjami związanymi z ich osobistymi doświadczeniami i przeżyciami dotyczącymi tego miejsca.

Ostatni uroczysty wieczór miał szczególny charakter. Zgromadzeni na sali forum MDSM w podniosłej i pełnej refleksji atmosferze podsumowali swoją podróż studyjną do tego wyjątkowego miejsca, jakim jest Auschwitz. Młodzi i starsi dziękowali byłym więźniom za wspólnie przeżyty czas. Oprawę muzyczną wieczoru zapewnił muzyczny duet– rodzeństwo, Maria i Piotr Kudełkowie, zaprezentowali oni interesujący repertuar, który przypadł do gustu zróżnicowanej wiekowo publiczności. Ostatnim punktem programu przed wyjazdem z Polski była wizyta w Centrum Żydowskim i synagodze w Oświęcimiu.

Uczestnicy grupy wyrazili przekonanie, że szczególną wartość miały dla nich spotkania ze świadkami historii i wysłuchanie bezpośrednich relacji tamtych tragicznych wydarzeń. Organizacja Fondation Auschwitz będzie kontynuować wieloletnią już tradycję przyjazdów do MDSM również w przyszłym roku.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki