Aktualności

Prezentacja

V Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Cieszynie

scena

6 listopada 2014 r. odbyła się kolejna prezentacja wystawy oświęcimskiego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego „Twórczo dla praw człowieka”, organizowanego przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Tym razem plakaty najnowszej, piątej edycji projektu zagościły w Zamku Cieszyn, jednej z czołowych polskich instytucji zajmujących się designem. Działania Zamku skierowane są głównie na rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości poprzez wykorzystanie potencjału wzornictwa, a także na ideę projektowania dla wszystkich z uwzględnieniem fizycznych, społecznych i kulturowych różnic.

Gości powitała Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn, która następnie wraz z Leszkiem Szusterem, dyrektorem MDSM i Pawłem Warchołem, kuratorem wystawy, otworzyła wernisaż. Prezentacji towarzyszyła dyskusja z udziałem Marii Anny Potockiej, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie oraz prof. Władysława Pluty z Wydziału Form Przemysłowych Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Rozmowa ekspertów dotyczyła roli plakatu w przestrzeni publicznej, różnych form ekspresji w oparciu o przykłady i antyprzykłady z klasyków sztuki plakatu. Po uroczystym otwarciu wysatwy odbył się koncert lubelskiego zespołu Miąższ oraz grupy Hanyaterra - 17 muzyków z Indonezji, grających na instrumentach z gliny.

Wystawę V Biennale w Zamku Cieszyn można zobaczyć do 7 grudnia 2014 r.

Projekt odbył się we współpracy Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu z Zamkiem Cieszyn dzięki finansowemu wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki