Aktualności

Wystawa

„W sercu świata” oraz prezentacja IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Wolfsburgu
wystawa „W sercu świata” w Wolfsburgu

8 listopada w siedzibie firmy IG Metal w Wolfsburgu zaprezentowana została wystawa „W sercu świata”, przygotowana przez MDSM w roku 2011 z okazji jubileuszu 25-lecia działalności. Wystawa otwarta została przez Hartwiga Erba, pełnomocnika IG Metall, Christopha Heubnera, wiceprezydenta Międzynarodowego Komitetu Auschwitz i Leszka Szustera, dyrektora MDSM.

Wernisaż stanowił jednocześnie oficjalne otwarcie 10. Antifawoche, projektu odnoszącego się do regionalnej historii Wolfsburga oraz inicjującego działania przeciwdziałające faszyzmowi i promujące tolerancję. Przedsięwzięcie opiera się na współpracy regionalnych instytucji, szkół i klubów.

Wystawa, objęta Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, merytorycznie odnosi się do najważniejszych aspektów działalności Domu – współpracy z byłymi więźniami Auschwitz oraz polsko-niemieckiego spotkania, ukazanego przez pryzmat trzech historii przyjaźni byłych więźniów Auschwitz i Niemców zaangażowanych w proces pojednania: Tadeusza Szymańskiego z Volkerem von Törne i Christophem Heubnerem, Alfreda Przybylskiego z Helmutem Morlokiem oraz Jerzego Hronowskiego z Renate Gobbato i Katariną Bader. Poprzez te osobiste relacje Dom Spotkań pokazany został jako miejsce, w którym – na przekór tragicznej przeszłości w naznaczonym historią Oświęcimiu – zeszły się drogi byłych więźniów Auschwitz i młodego pokolenia Niemców, co stało się wymownym znakiem i jednym z najważniejszych elementów polsko-niemieckiego pojednania.

17 listopada, również w ramach programu 10. Antifawoche, w Bürgerhalle w Wolfsburgu zaprezentowana została wystawa IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego „Twórczo dla praw człowieka”. Niezwykłą wagę pokojowego przesłania solidarności, wolności i demokracji, jaką niosą prezentowane plakaty, podkreślił Joachim Fährmann, sekretarz do spraw edukacji obywatelskiej IG Metall. Także Klaus Mohrs, burmistrz Wolfsburga zwrócił uwagę na przejmującą tematykę wystawy oraz symboliczną lokalizację ekspozycji w jednym z pierwszych demokratycznych ratuszy wybudowanych po II wojnie światowej. Wystawy prezentowane będą w Wolfsburgu do 28 listopada.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki