Aktualności

Polsko-niemiecki „Nobel” dla MDSM

scena

19 listopada w Berlinie w siedzibie przedstawicielstwa Brandenburgii, w ramach 17. Forum Polsko-Niemieckiego, miało miejsce odznaczenie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży Nagrodą Polsko-Niemiecką. Wyróżnienie to, przyznawane jest corocznie osobom oraz organizacjom za szczególne zasługi dla rozwoju stosunków polsko-niemieckich. W gronie jej dotychczasowych laureatów znajduje się m.in. Jerzy Buzek, Willy Brandt, Tadeusz Mazowiecki, Lech Wałęsa, Hans-Gert Pöttering, Uniwersytet Europejski Viadrina.

Wręczenie nagrody odbyło się w obecności prof. Władysława Bartoszewskiego, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw Dialogu Międzynarodowego oraz Dietmara Woidke, premiera Brandemburgii i pełnomocnika rządu federalnego do spraw stosunków z Polską przez Grzegorza Schetynę oraz Franka Waltera Steinmeiera. Wraz z Międzynarodowym Domem Spotkań nagrodę otrzymało Stowarzyszenie Zamek Trebnitz Centrum Edukacji i Spotkań.

W mowie laudacyjnej, obaj Ministrowie Spraw Zagranicznych podkreślili ważną rolę Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w procesie pojednania, zwracając uwagę na szczególną wagę pracy pedagogicznej Domu. Młodzi ludzie, realizując podróże studyjne i seminaria w MDSM, uwrażliwiają się na zagrożenia obecne we współczesnym świecie oraz motywują do działań obywatelskich. Praca Domu została zaprezentowana przez Christopha Heubnera, przewodniczącego Zarządu Fundacji oraz Leszka Szustera, dyrektora MDSM. Prezentacji towarzyszył film dokumentujący działania oświęcimskiej instytucji. Na zakończenie, młodzi praktykanci z Volkswagen AG oraz uczniowie z Poznania i Chocianowa, przedstawili swoje refleksje związane z regularnie realizowanymi w Domu Spotkań programami. Występ młodzieży został przyjęty entuzjastycznie i nagrodzony aplauzem.

W związku z przyznaną nagrodą, VW AG, będący od wielu lat strategicznym partnerem Międzynarodowego Domu Spotkań, wystosował oświadczenie prasowe, w którym przewodniczący Zarządu, Prof. Dr Martin Winterkorn powiedział: „Obecność i specyficzny rodzaj pracy Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, którą osobiście poznałem podczas wizyty w Oświęcimiu, jest korzystna nie tylko dla polsko-niemieckich relacji, naszych polskich i niemieckich pracowników, ale wszystkich Europejczyków i ludzi świadomych historii oraz obecnych zagrożeń dla praw człowieka i demokracji.”

Również premier Turyngii, Christine Lieberknecht skierowała dla Domu Spotkań list gratulacyjny, który został wręczony w trakcie uroczystości przez Minister Hildigund Neubert. Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży został nominowany do nagrody przez polska Kapitułę pod przewodnictwem prof. Bartoszewskiego z rekomendacji Marszałka Województwa Małopolskiego, Marka Sowy. Leszek Szuster, dyrektor Domu, podziękował partnerom – Miastu Oświęcim, Starostwu Powiatowemu, Firmie Volkswagen AG, niemieckim fundacjom działającym w Polsce oraz sponsorom za wieloletnie wsparcie działań programowych Domu Spotkań.

W uroczystości wzięli udział członkowie Zarządu MDSM Alicja Bartuś i Doris Graenert oraz członkowie Rady Fundacji Dietmar Nietan i Richard Pyritz.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki