Aktualności

Audiencja

Byli więźniowie KL Auschwitz na audiencji u papieża Franciszka
audiencja

Z okazji 70-tej rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz jego byli polscy więźniowie zostali przyjęci w dniu 7 stycznia w Rzymie przez papieża Franciszka. Towarzyszyli im byli więźniowie z Francji, Niemiec oraz Republiki Czeskiej.

Wraz z przedstawicielami Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz uczniami zawodu z koncernu Volkswagena, którzy w styczniu 2014 r. przez okres 2 tygodni pracowali na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, uhonorowali oni Ojca Świętego Statuetką „Dar Pamięci” Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego. Swym kształtem nawiązuje ona do litery „B” z napisu „ARBEIT MACHT FREI”, którą więźniowie na znak sprzeciwu celowo przyspawali odwrotnie górą w dół. Statuetkę wykonują uczniowie zawodu z Hanoweru.

Przyznawana jest ona osobistościom, które w sposób szczególny angażują się na rzecz obrony praw człowieka, w zwalczanie antysemityzmu oraz ksenofobii.W Polsce statuetką uhonorowani zostali dotychczas prezydent Bronisław Komorowski oraz były więzień Auschwitz, prof. Władysław Bartoszewski. Innymi laureatami są sekretarz generalny ONZ Ban-Ki-moon, kanclerz Angela Merkel oraz były prezydent Izraela Shimon Peres.

Christoph Heubner, wiceprezydent wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, oświadczył w Berlinie: Na całym świecie obserwujemy rosnącą liczbę wystąpień antysemickich. Ludzie boją się obcych i uciekają się do odrzucania i agresji: słowa papieża Franciszka są kompasem dla ludzkości i godności człowieka. Jest on dla byłych więźniów człowiekiem i mężem zaufania, który dodaje im odwagi do tego, aby nadal kroczyli drogą upamiętniania i uświadamiania.

Dla Zofii Posmysz, byłej więźniarki KL Auschwitz, spotkanie z Papieżem to szczególnie ważne wydarzenie: „Wola spotkania Papieża ze świadkami historii sprzed 70 laty oznacza nie tylko ważny gest, lecz dowód, że Papież dla nas Polaków „z dalekiego kraju” docenia rolę byłych więźniów w przekazie prawdy o Auschwitz, szczególnie młodym ludziom, w obliczu zagrożeń współczesnego świata. Dla mnie osobiście ta wizyta stanowić będzie zachętę i motywację do dalszej pracy na rzecz utrwalenia przesłania płynącego z Golgoty XX wieku”. Zofia Posmysz wraz z Leszkiem Szusterem i Alicją Bartuś przekazała Ojcu Świętemu opowiadanie „Chrystus Oświęcimski”, które było darem dla Domu Spotkań z okazji 25-lecia jego działalności.

Oprócz Zofii Posmysz w spotkaniu wzięli udział Marian Turski, dziennikarz i współtwórca Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Kazimierz Albin więzień pierwszego transportu do KL Auschwitz, którzy od wielu lat współpracują z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu spotykając się młodymi ludźmi w ramach podróży studyjnych i seminariów organizowanych przez MDSm od prawie 30 lat. W krótkiej rozmowie z papieżem Franciszkiem przekazali swoje książki, które poświęcili pobytowi w obozie.

audiencja 1 audiencja 2 audiencja 3
Zobacz podziękowanie przesłane z Watykanu

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki