Aktualności

Spotkanie młodzieży

Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży zorganizowane przez Niemiecki Bundestag w MDSM Oświęcim
foto: © DBT/Saldern

W ramach ceremonii upamiętniającej ofiary narodowego socjalizmu, przypadającej na 27. stycznia, Niemiecki Bundestag organizuje już od 19 lat Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży. Z uwagi na 70. Rocznicę Wyzwolenia KL Auschwitz tematem tegorocznego spotkania młodzieży był Auschwitz - postrzegany jako symbol Holokaustu i zbrodni narodowosocjalistycznych.

W spotkaniu wzięło udział 78 młodych ludzi, pochodzących z Niemiec i krajów sąsiedzkich, większość z Polski i Francji, którzy zajmują się historią narodowego socjalizmu i angażują w przeciwdziałanie antysemityzmowi i rasizmowi.

Uczestnicy spotkali się 22. stycznia w Berlinie i kolejnego dnia wyruszyli wspólnie do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Pod kierunkiem wolontariuszy MDSM zwiedzili miasto Oświęcim podążając śladami losów jego żydowskich mieszkańców oraz Muzeum Żydowskie. Następnie młodzież przy wsparciu m. in. edukatorek MDSM przygotowywała się w małych grupach do wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau, która zaplanowana została na kolejny dzień. Po oprowadzaniach studyjnych w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau i dyskusjach podsumowujących uczestnicy spotkali się w sobotę wieczorem z młodzieżą z Oświęcimia i okolic, m.in. z absolwentami projektów edukacyjnych i seminariów organizowanych przez MDSM, aby w rozmowach nieformalnych dowiedzieć się więcej o życiu w Oświęcimiu i znaczeniu historii Auschwitz dla mieszkańców tego miasta. 25. stycznia cała grupa udała się do Krakowa, aby wziąć udział w rozmowie z byłą więźniarką Auschwitz, panią Zofią Posmysz. Spotkanie moderowała Elżbieta Pasternak.

Następnego dnia, po powrocie do Berlina, młodzież wzięła udział w debacie z Prezydentem Niemiec - Joachimem Gauckiem, Przewodniczącym Bundestagu - Norbertem Lamertem oraz byłym więźniem Auschwitz i polskim dziennikarzem, Marianem Turskim, rozważając kwestię współczesnego znaczenia Auschwitz i sposobów jego upamiętnienia. 27. stycznia miała miejsce ceremonia upamiętniająca ofiary narodowego socjalizmu w Niemieckim Bundestagu, na którą zaproszona została również młodzież, a której głównym mówcą był Prezydent Niemiec, Joachim Gauck.

foto: © DBT/Saldern

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki