Aktualności

Uroczystość inauguracyjna

międzynarodowego upamiętniania z okazji 70 rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau
copyright: Volkswagen

W uroczystościach inauguracyjnych zorganizowanych w dn. 26.01.2015 przez Międzynarodowy Komitet Oświęcimski w berlińskiej URANII udział wzięli obok Kanclerz Niemiec Angeli Merkel byli więźniowie KL Auschwitz-Birkenau: Eva Fahidi i Marian Turski, młodzież, która w ramach podróży studyjnych realizowanych w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu pracowała na terenie KL Auschwitz. W spotkaniu wzięło udział ok. 800 gości.

W przeddzień 70 rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau wspominamy 6 milionów zamordowanych Żydów, powiedziała pani Merkel. Zbrodnie na ludzkości nie ulegają przedawnieniu. Wciąż ponosimy odpowiedzialność, by wiedzę o okrucieństwach przekazywać i podtrzymywać pamięć.

Była więźniarka KL Auschwitz Eva Fahidi powiedziała: Ponieważ jestem świadkiem, ponieważ wszystko, co miało miejsce, dlatego muszę moje wspomnienia przekazać całemu światu. Po sześćdziesięciu latach milczenia znalazłam cel mojego życia – nie pozwolić wspomnieniom z Auschwitz-Birkenau pójść w niepamięć. Dla czasu, jaki mi jeszcze pozostał – to najważniejsze zadanie.

Marian Turski porównał historię ludzkości do sztafety, w której każda generacja przejmuje „pałeczkę” od swoich poprzedników. To znaczy, że my świadkowie historii również przekażemy naszą spuściznę, nasze doświadczenia. Te dobre i te złe. Jeżeli ktoś dzisiaj poniża Żyda, Bośniaka, Turka, muzułmanina czy chrześcijanina, to wygląda na to, zdaniem 88 letniego byłego więźnia nazistowskiego obozu zagłady, że Auschwitz zaczyna się od nowa.

Spotkanie w Berlinie moderował wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Christoph Heubner, który zaprosił do wzięcia udziału w uroczystościach uczniów Koncernu Volkswagen. Uczniowie ci w minionym roku wraz z młodzieżą z Zespołu Szkół Zawodowych w Bielsku-Białej byli zaangażowani przy pracach konserwatorskich na terenie KL Auschwitz-Birkenau. Podczas dwutygodniowych pobytów w Oświęcimiu, w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży, Christoph Heubner osobiście czuwa nad realizacją programu tych grup.

copyright: Volkswagen

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki