Aktualności

Słowa Ocalałych

70. Rocznica Wyzwolenia Auschwitz
fot. Marek Kocjan

Podczas ceremonii upamiętniającej 70. Rocznicę Wyzwolenia Auschwitz najważniejszy głos należał do Ocalałych, którzy wezwali do zachowania pamięci o zbrodniach Auschwitz i walki z obojętnością, nietolerancją i antysemityzmem. W imieniu Ocalałych przemawiali byli więźniowie Auschwitz: Halina Birenbaum, Kazimierz Albin i Roman Kent.

Halina Birenbaum, ur. w 1929 r. Przeżyła getto warszawskie i obozy koncentracyjne Majdanek, Auschwitz i Neustadt-Glewe. Dziś mieszka w Izraelu.
Byłam tam (…)! Uwięziona przez dwa lata, obca już samej sobie w tym nagłym przeobrażeniu piekła, nielegalna w Auschwitz – żydowskie dziecko, które ma natychmiast iść do gazu!

Kazimierz Albin, ur. w 1922 r. Trafił do KL Auschwitz pierwszym transportem (numer obozowy 118). W 1943 r. udało mu się uciec z obozu. Obecnie mieszka w Warszawie.
Łaskawy los sprawił, że dziś w 70. Rocznicę zajęcia przez Armię Czerwoną kompleksu obozowego Auschwitz-Birkenau-Monowitz, wraz z moimi koleżankami i kolegami, byłymi więźniami KL Auschwitz-Birkenau, mogę stanąć przed pomnikiem Ofiar Faszyzmu w Birkenau, aby uczcić pamięć tych, którzy nie przeżyli, tych, którzy odeszli. Uczcijmy Ich chwilą skupienia

Roman Kent, ur. w 1929 r. Przeżył getto Litzmannstadt i obozy koncentracyjne Auschwitz, Mertzbachtal, Dornau i Flossenbürg. Dziś mieszka w Nowym Jorku.
Teraz wszystko należy do przywódców jutra, ponieważ zostało jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Wszyscy musimy być w to zaangażowani i wszyscy musimy pozostać zaangażowani. Nikt nie powinien być tylko obserwatorem. Jestem o tym tak bardzo przekonany, że gdybym miał taką władzę, dodałbym do uniwersalnie akceptowanych Dziesięciu Przykazań przykazanie jedenaste: "Nigdy, przenigdy nie powinieneś być biernym obserwatorem".

Byli więźniowie Auschwitz, którzy przemawiali w Miejscu Pamięci podczas ceremonii upamiętniającej w dniu 27.01. są od wielu lat związani z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży i spotykają się z młodzieżą w ramach organizowanych przez MDSM seminariów i podróży studyjnych.

Podczas ceremonii MDSM reprezentowała delegacja: Dyrektor Leszek Szuster, dr Alicja Bartuś – członek Zarządu, kierownik Działu Pedagogicznego - Olga Onyszkiewicz, Judith Hoehne – zastępca kierownika Działu Pedagogicznego oraz Jérôme Déodat, asystent Dyrekcji.
Wszystkie przemówienia wygłoszone podczas ceremonii w Auschwitz-Birkenau znajdują się na stronie internetowej Miejsca Pamięci wraz z dokumentacją wideo całej ceremonii:

http://auschwitz.org/en/museum/news/dont-be-a-passive-bystander-70th-anniversary-of-the-liberation-of-auschwitz-,1136.html

Źródło www.70.auschwitz.org

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki