Aktualności

Wyróżnienie

Za zasługi dla Sybiraków
odznaka Związku Sybiraków

10 lutego minęła 75. rocznicę pierwszej, masowej zsyłki polskich obywateli na Syberię. Z powodu głodu, chorób i niewolniczej pracy w nieludzkich warunkach wielu z nich pozostało tam na zawsze. Zabierano całe rodziny, starców, kobiety z małymi dziećmi, mężczyzn, bez wyjątku. Zsyłki trwały do 1956 r.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Sybiraków przyznał dr Alicji Bartuś, Katarzynie Białas-Szafraniec i Iwona Pieronek-Tokarz złote i srebrne Odznaki Honorowe za upamiętnianie historii syberyjskich zesłańców.

– My, ofiary stalinowskich represji, chcemy poprzez to wyróżnienie podkreślić, że bardzo doceniamy wysiłek i prace trzech oświęcimianek, służącą upamiętnieniu tragicznych losów setek tysięcy Polaków – mówi Alicja Sobecka, prezes oświęcimskiego Koła Sybiraków, która na Syberię trafiła jako kilkuletnie dziecko. - Póki jeszcze żyjemy, możemy dawać świadectwo prawdzie. Dla młodzieży, z którą się spotykamy, określenie „sybirak” zazwyczaj kompletnie nic nie mówi.

Relacje oświęcimskich Sybiraków wraz ze scenariuszami lekcji zostały dwukrotnie wydane dzięki wsparciu władz miasta Oświęcim oraz Fundacji MDSM. W tym roku część z oświęcimskich wspomnień wejdzie również w skład Almanachu Sybiraków Podbeskidzia. W zorganizowanych od pięciu lat spotkaniach i konferencjach biorą udział nauczyciele i uczniowie nie tylko z oświęcimskich szkół.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki