Aktualności

Odznaczeni

odznaczeni

W dniu 27 marca 2015 w Ratuszu w Isny (Allgäu, Badenia-Wirtembergia) odbyła się uroczystość wręczenia przez Konsula Generalnego RP w Monachium Justynę Lewańską odznaczeń państwowych przyznanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej dla Helmuta Morloka oraz Viktorii Doris Graenert.

Helmut Morlok otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP za wkład na rzecz pojednania, porozumienia i dialogu pomiędzy Polską a Niemcami. Viktoria Doris Graenert została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP za zaangażowanie na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i budowanie pozytywnego wizerunku obu krajów.

Uzasandnienie przyznanych odznaczeń wygłosił Wicekonsul, Przemysław Gembiak. Leszek Szuster, dyrektor MDSM przeczytał laudatio Christopha Heubnera, przewodniczącego Zarządu Fundacji na rzecz MDSM, a następnie wraz z Joachimem Russkiem, przewodniczącym Rady Fundacji na rzecz MDSM, przedstawił sylwetki odznaczonych, kierując do nich pozdrowienia. Słowa podziękowania dla Helmuta Morloka i Doris Graenert wygłosił także Burmistrz miasta Isny - Manfred Behrning. W uroczystości wzięło udział około 80 osób, w tym członkowie Rady Fundacji na rzecz MDSM: Ch. Bucholz i dr R. Pyritz. Oprawę muzyczną zapewniła Senta Grimm.

Po uroczystościach związanych z przyznaniem odznaczeń, na Zamku w Isny odbyła się prezentacja książki Helmuta Morloka pt. „Nie dam Auschwitz zawładnąć moim życiem”. Publikacja, poświęcona życiu i twórczości architekta Alfreda Przybylskiego - byłego więźnia KL Auschwitz-Birkenau, została wydana i zaprezentowana po raz pierwszy w marcu 2014 roku w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki