Aktualności

90. urodziny

Pana Ignacego Krasnokuckiego
90. urodziny Pana Ignacego Krasnokuckiego

8 kwietnia delegacja Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży przekazała Panu Ignacemu Krasnokuckiemu najserdeczniejsze życzenia z okazji 90. urodzin, życząc mu dużo siły, zdrowia i optymizmu oraz dziękując za niestrudzoną gotowość dzielenia się z młodzieżą osobistymi wspomnieniami z czasu wojny i pobytu w obozach w ramach spotkań ze świadkami wydarzeń.
W uroczystej chwili wzięli również udział przedstawiciele Centrum Dialogu i Modlitwy.

Pan Ignacy Krasnokucki mieszkał przed wojną razem z rodzicami i dwoma starszymi braćmi w Łodzi. W październiku 1939 roku bracia zbiegli do Związku Radzieckiego (tylko jeden z nich przeżył). W listopadzie rodzina musiała się przeprowadzić na teren przyszłego getta. Ojciec opuścił dom 31 stycznia 1940 roku i do dnia dzisiejszego ślad po nim zaginął.

W kwietniu 1940 roku getto w Łodzi zostało zamknięte. W getcie pan Krasnokucki wykonywał różne prace, głównie jako pomocnik elektryka. 30 września 1943 roku mama zmarła w jego ramionach na skutek głodu. W marcu 1944 roku został deportowany do obozu koncentracyjnego w Częstochowie i dalej do obozu w Buchenwaldzie. Po miesiącu trafił do komanda zewnętrznego Sonneberg. W kwietniu 1945 roku udało mu się zbiec z marszu śmierci, został wyzwolony przez armię amerykańską.
Od kilku lat spotyka się z młodzieżą przebywającą w MDSM w ramach podróży studyjnych do Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki