Aktualności

Marsz Żywych 2015

Marsz Żywych 2015

Zainicjowany w 1988 roku „Marsz Żywych“ ma na celu upamiętnienie milionów ofiar Szoa i obejmuje przemarsz uczestników z byłego obozu macierzystego Auschwitz I do byłego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau. Tradycyjnie odbywa się w „Yom Hashoa”, izraelskim Dniu Pamięci o Szoa.

W tym roku Marsz odbył się 16 kwietnia i wzięło w nim udział ok. 15 tysięcy ludzi z całego świata. Wśród nich było również trzech wolontariuszy i trzech praktykantów z Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Była to dla nich okazja do dialogu z młodymi ludźmi, aktywnego udziału w Marszu i ceremonii upamiętniającej, a także rozmowy z austriackim świadkiem historii, Marko Feingoldem, który spotkał się z austriackimi uczestnikami „Marszu Pamięci i Nadziei”.

Marko Feingold został aresztowany w wieku 26 lat i deportowany do obozu Auschwitz. Przeżył obozy koncentracyjne Neuengamme i Dachau, został wyzwolony w 1945 roku w Buchenwaldzie. Po wyzwoleniu powrócił do Salzburga, gdzie po dzień dzisiejszy mieszka, niedługo będzie obchodził swoje 102-gie urodziny. Marco Feingold pełni funkcję Prezydenta lokalnej Gminy Żydowskiej.

Marian Turski, były więzień obozu Auschwitz, który jest blisko związany z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży, powiedział w kontekście „Marszu Żywych”: Coroczny Marsz Żywych jest inicjatywą, której przyświeca podobny cel, jak licznym seminariom, które odbywają się w MDSM w Oświęcimiu: ten Dom Spotkań jest miejscem, gdzie nawiązują się szczególne relacje między młodymi ludźmi. Któregoś dnia, kiedy nas już zabraknie, to oni będą decydować, jak można żyć wspólnie z sąsiadami na Ukrainie, Litwie, w Rosji, czy w Niemczech. To oni zdobędą się na to, aby myśleć i działać ponad uprzedzeniami, które żywili ich dziadkowie i rodzice. To jest najważniejsze zadanie tego Domu Spotkań.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki