Aktualności

Łączy nas pamięć

Akcja społeczna „Żonkile“ – Łączy nas pamięć
Akcja Żonkile

19 kwietnia 1943 rozpoczyna się heroiczna walka żydowskich powstańców w Getcie Warszawskim przeciwko planowanej przez siły SS i policji akcji likwidacyjnej. Ponad 56.000 Żydów zostaje zamordowanych bądź wysłanych do obozów koncentracyjnych i zagłady. Około 750 powstańców walczy z niemieckimi żołnierzami, dysponującymi przewagą liczebną i w uzbrojeniu. Tylko niewielu bojownikom udaje się zbiec.

Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, co roku składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet złożony z żółtych kwiatów, często właśnie żonkili. Do swojej śmierci w 2009 roku żył i pracował w Łodzi. Dziś, 19 kwietnia, w 72. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim na znak pamięci rozdajemy specjalnie zaprojektowane papierowe żonkile. Akcja została zainicjowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, jej celem jest upowszechnianie wiedzy o powstaniu w Getcie Warszawskim oraz uhonorowanie jego bohaterów.

Bądź zdrów, mój drogi! Być może zobaczymy się jeszcze. Najważniejsze: marzenie mojego życia spełniło się. Żydowska Samoobrona w getcie warszawskim stała się faktem. Urzeczywistnił się żydowski opór i odwet. Byłem świadkiem wspaniałej, heroicznej walki bojowców żydowskich.

Z listu pożegnalnego Mordechaja Anielewicza,
przywódcy powstania

MDSM od dwóch lat aktywnie uczestniczy w tej akcji.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki