29.04.2020

koncert domowy Igora Levita:
Przesłanie do ocalonych – wspólna akcja pianisty i Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego
Igor Levit - fot. Boris Buchholz

Od 12 marca pianista Igor Levit nadając swe koncerty domowe wieczorami o godz. 19.00 w streamingu na żywo na Twitterze (@igorpianist) i Instagramie (igorpianist), dodaje wielu ludziom otuchy w czasach samotności spowodowanej przez koronawirusa.

Więcej

Najlepsze życzenia

dla Romana Kenta
R. Kent

Z okazji 91. urodzin, Zespół MDSM składa najlepsze życzenia i gratulacje Romanowi Kentowi, prezydentowi Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, Przyjacielowi Domu Spotkań.

Więcej

Drodzy Przyjaciele Domu

Mieszkańcy Ziemi Oświęcimskiej,
wypieki

minęło już wiele dni, od czasu gdy gościliśmy Was podczas Krakowskiego Salonu Poezji 1 marca. Liczymy każdy z nich i - podobnie jak Wy - tęsknimy do ponownego spotkania. Myślimy także o tych, którzy nie mogą schronić się we własnych domach i codziennie nam służą - w sklepach, na stacjach benzynowych, ale nade wszystko w ośrodkach zdrowia i szpitalu. Drodzy Lekarze, Pielęgniarki, Ratownicy, Salowe, bez Waszej pracy i poświęcenia, jako społeczeństwo nie mielibyśmy szans na przetrwanie. Bardzo Wam dziękujemy!

Więcej

Pilne!

VIII Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego
komunikat Biennale

W związku z rozwojem pandemii koronawirusa i związanymi z nią ograniczeniami w wielu sferach życia publicznego, organizatorzy VIII Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w porozumieniu z Kuratorem podjęli decyzję o przedłużeniu terminu nadsyłania plakatów na konkurs do końca czerwca 2020 r.
Termin otwarcia wystawy pozostaje niezmieniony. Jednocześnie informujemy, że harmonogram może ulegać dalszym zmianom uzależnionym od sytuacji w kraju i na świecie.

Dziki jest ten świat…

Koncert dla Wiesława „Dzikiego” Kaniowskiego w MDSM
Dziki

28 lutego 2020 MDSM zgromadził przyjaciół i wielbicieli twórczości Wiesława „Dzikiego” Kaniowskiego, którzy licznie przybyli na koncert „Dziki jest ten świat”. Dla Wieśka zagrali i zaśpiewali oświęcimscy muzycy: grupa Ultrasonic oraz Weronika Boińska z zespołem.

Więcej

75. Salon Poezji

75. Salon Poezji

1 marca 2020 w MDSM odbył się 75. Krakowski Salon Poezji pt. "Pod powieką. Koncert w krainie łagodności".

Wiecej

Dziki jest ten świat

Dziki - plakat

28 lutego (piątek) o godzinie 18.30 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbędzie się akcja charytatywna dla Wiesława DZIKIEGO Kaniowskiego.

Więcej

Prezentacja w CKŻ

O Tadeuszu Smreczyńskim w CKŻ
Prezentacja książki w CKŻ

30 stycznia 2020 r. w Fundacji Judaica. Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie odbyła się prezentacja książki Agnieszki Smreczyńskiej-Gąbki „Za matową szybą. W drodze do utraconej tożsamości”.

Więcej

Pamięci Helgi Sibai

Helga Sibai

W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia zmarła Helga Sibai, wieloletnia działaczka Akcji Znaku Pokuty Służby dla Pokoju i Przyjaciółka Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Więcej

Odznaczenie

Zofia Posmysz Damą Orderu Orła Białego
Posmysz wręczenie

24 stycznia 2020 r. w Kancelarii Prezydenta RP Zofia Posmysz odebrała z rąk Andrzeja Dudy Order Orła Białego – najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej. Przyznano je „w uznaniu znamienitych zasług w upowszechnianiu wiedzy o Holokauście i martyrologii Polaków, więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej, za przekazywanie świadectwa prawdy o Zagładzie poprzez działalność artystyczną i twórczą”.

Więcej

Konkurs

VIII Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego
VIII Biennale

Fundacja na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu – organizator VIII Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego „Twórczo dla praw człowieka” serdecznie zaprasza do udziału w konkursie.

Więcej

Cena odwagi

Publikacja pokonferencyjna

Przedstawiamy dziesiątą już publikację będącą efektem corocznej konferencji „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku” odbywającej się w MDSM. Tematyka najnowszego tomu dotyka kwestii odwagi.

Więcej

III JazzOś

Brawurowo w Nowy Rok
Brawurowo w Nowy Rok

1 stycznia 2020 r. po raz trzeci w MDSM uczciliśmy pierwszy dzień Nowego Roku na jazzowo.

Więcej

Podsumowanie

Podsumowanie seminarium

Podsumowanie seminarium „Kultury pamięci o II wojnie światowej i Holokauście: Wyzwolenie i koniec wojny - Polska, Białoruś, Niemcy” Seminarium dla osób zainteresowanych historią i studentów

Więcej

Wystawa w Dachau

Harmonia / Dysonans w Dachau

wystawa w Dahau

30 listopada 2019 r. w siedzibie Starostwa w Dachau z udziałem artystów oraz dyrektora MDSM Leszka Szustera otwarta została wystawa twórczości Elżbiety Kuraj i Janusza Karbowniczka „Harmonia/Dysonans. Interpretacje”.

Więcej

„Za matową szybą”

Prezentacja książki w Zatorze
„Za matową szybą”

4 grudnia 2019 r. w Regionalnym Ośrodku Kultury w Zatorze odbyła się premierowa prezentacja najnowszej publikacji Fundacji na rzecz MDSM, poświęconej śp. Tadeuszowi Smreczyńskiemu pt. „Za matową szybą.

Więcej

Wiersze P. Celana

74. Krakowski Salon Poezji w MDSM
74. Salon Poezji

22 listopada w MDSM odbył się 74. Krakowski Salon Poezji. Wiersze Paula Celana i własne czytał Ryszard Krynicki przy akompaniamencie Piotra Kudełki.

Więcej

Biennale w Warszawie

VII Biennale w Warszawie

8 listopada 2019 r. w Austriackim Forum Kultury w Warszawie odbył się wernisaż VII Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego "Twórczo dla praw człowieka".

Więcej

7. Biennale Plakatu

ASP we Wrocławiu
VII Biennale we Wrocławiu

W dniu 29 października 2019 zaprezentowaliśmy wystawę VII Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Więcej

„AVIUM'Y”

Aviumy

Dyrektor MDSM Leszek Szuster oraz autorzy - Witold Maciborek, Paweł Warchoł i Tomasz Tobolewski serdecznie zapraszają na wystawę „AVIUM'Y”, czyli portretowanie ptaków i innych obiektów latających w ramach projektu „Budowa ZOO w Oświęcimiu”*.

Tkanina

73. Krakowski Salon Poezji w MDSM
73. Salon Poezji

3 listopada 2019 w MDSM odbył się 73. Krakowski Salon Poezji. Wiersze Zbigniewa Herberta czytali Radosław Krzyżowski i Michał Majnicz z Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie przy akompaniamencie Marcina Kuźniara.

Więcej

Sweet 16.

ALTERNATYWNA SCENA MDSM
16. scena

11 października 2019 zaprosiliśmy na 16. Alternatywną Scenę MDSM.

Więcej

A pogoda rozśpiewana

72. Krakowski Salon Poezji w MDSM
72. Salon Poezji

13 października w MDSM odbył się 72. Krakowski Salon Poezji. Tym razem zaprosiliśmy na wieczór z twórczością Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, w brawurowej interpretacji Joanny Możdżan, aktorki chorzowskiego Teatru Rozrywki oraz pianisty Łukasza Kozery.

Więcej

Karol Tendera

(1921-2019)
Karol Tendera

1 października 2019, w wieku 98 lat zmarł Karol Tendera, były więzień KL Auschwitz i KL Flossenbürg (Leitmeritz).

Więcej

Kalina Dulko

zaproszenie

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy malarstwa Kaliny Dulko, który odbędzie się w Domu Ciszy 4.10.2019 r. o godz. 18.00.

Stypendia przekazane

stypendyści

10 września 2019 r. w MDSM odbyła się już po raz 19. uroczystość wręczenia stypendiów z Funduszu im. Marii i Stanisława Neumannów.

Więcej

dla Tymbarku

„Chrystus oświęcimski”
Tymbark

4 września br. w Tymbarku odbyła się uroczystość nadania imienia kpt. Tadeusza Paolone Bibliotece Publicznej Gminy Tymbark w ramach obchodów 80.rocznicy wybuchu II wojny światowej, zorganizowana przez władze gminy, bibliotekę, Jednostkę Strzelecką nr 2007 im. Kpt. Tadeusza Paolone, ZS „Strzelec” OSW w Tymbarku i Oddział IPN w Krakowie, który ufundował pamiątkową tablicę.

Więcej

#StolenMemory

- skradziona pamięć w MDSM
#StolenMemory

4 września 2019 r. w MDSM otwarta została wystawa #StolenMemory / Skradziona pamięć, przygotowana przez Arolsen Archives Międzynarodowe Centrum Prześladowań Nazistowskich w Bad Arolsen. Wpisana na listę dziedzictwa UNESCO „Pamięć Świata” instytucja dysponuje największym na świecie archiwum, poświęconym ofiarom reżimu nazistowskiego oraz Ocalonym.

Więcej

Teatr seniora

w MDSM
Seniora Theater

Pierwszego września 2019 r. artyści z Theater Seniora z Drezna przeczytali w Domu Spotkań opowiadanie „Chrystus oświęcimski” w muzycznej oprawie Jacka Hołubowskiego.

Więcej

Pegaz Wolności

w Domu
wystawa Pegaz Wolności

2 września 2019 r. w ogrodzie MDSM zaprezentowana została artystyczna instalacja plenerowa autorstwa Waldemara Rudyka pt. „Pegaz Wolności”. Partnerem projektu był Międzynarodowy Komitet Oświęcimski.

Więcej

„Na granicy...”

„Na granicy dwóch światów” w Erfurcie

wystawa „Na granicy dwóch światów”

27 sierpnia w centrum kultury Haus Dacherröden w Erfurcie odbył się finisaż wystawy „Na granicy dwóch światów”, zorganizowany przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz Fundacją Kultury Turyngii.

Więcej

Goście z Hesji

Hesja

22.08.2019 w MDSM gościła delegacja Parlamentu Krajowego Hesji z przewodniczącym Borisem Rheinem na czele, któremu towarzyszyli przedstawiciele wszystkich frakcji politycznych obecnych w parlamencie.

Więcej

32. rocznik wolontariuszy

kończy swą służbę w MDSM

wolontariusze 2019

We czwartek, 32.rocznik wolontariuszy - Sara, Saskia oraz Linus, zakończyli swą służbę wolontariatu w MDSM.

Więcej

75. rocznica

likwidacji tzw. obozu cygańskiego

75. rocznica

2 sierpnia 2019 r. w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau odbyły się uroczystości z udziałem Świadków historii, przedstawicieli oficjalnych delegacji oraz setek młodych ludzi z całej Europy upamiętniające 75. rocznicę likwidacji tzw. obozu cygańskiego, organizowane przez Centralną Radę Niemieckich Sinti i Romów we współpracy ze Stowarzyszeniem Romów w Polsce i Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Wiecej

Harmonia

na Scenie Witkacego

wystawa na Scenie Witkacego

27. lipca o godzinie na Scenie Witkacego Teatru Witkacy w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy Elżbiety Kuraj i Janusza Karbowniczka - „Harmonia/Dysonans interpretacje”, zorganizowanej przez MDSM.

Wiecej

Matka Ziemia

Otwarcie wystawy

31 lipca w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu została otwarta wystawa obrazów Angeliki Horz-Bartholomé „Mother Earth“. Wystawę otworzył dyrektor MDSM Leszek Szuster wraz z artystką, która wprowadziła gości wernisażu do tematyki obrazów oraz przedstawiła motywy i inspiracje towarzyszące jej twórczości. Wystawę można oglądać w Domu Ciszy MDSM do końca sierpnia 2019.

Więcej

Wystawa plakatów

z okazji Dnia Pamięci o Zagładzie Romów

Czerniak-Chojnacka

Stowarzyszenie Romów w Polsce i Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zapraszają na otwarcie wystawy plakatów z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów - 75. rocznicy likwidacji „Zigeunerlager” - obozu romskiego w KL Auschwitz II – Birkenau. Wernisaż odbędzie się 1 sierpnia 2019 o godzinie 17.00 w MDSM

Wiecej

Stypendia

z Funduszu im. Marii i Stanisława Neumannów
laureaci 19 edycji

W dniu 25 czerwca 2019 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu obradowała Kapituła Funduszu im. Marii i Stanisława Neumannów w składzie: Alicja Bartuś, Janusz Toczek, Leszek Szuster. Rozpatrzono 6 wniosków o stypendium na dalsze kształcenie dla młodzieży z powiatu oświęcimskiego na rok szkolny 2019/2020.

Więcej

Szacunek wg. Seweryna

„Dom według wartości”

A. Seweryn

7 czerwca 2019 r. MDSM zaprosił do udziału w projekcie „Dom według wartości”, realizowanym wspólnie z Fundacją Konrada Adenauera. Gościem drugiego spotkania w ramach przedsięwzięcia (zainaugurowanego we wrześniu ubiegłego roku rozmową o przełamywaniu barier z Jurkiem Owsiakiem), był wybitny aktor i reżyser teatralny, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie, Andrzej Seweryn.

Więcej

Okrągła piętnastka

Alternatywna Scena MDSM
15. scena w MDSM

24 maja w MDSM odbyła się XV. Alternatywna Scena MDSM
W ramach „Przystanku Teatr”, Honorata Magdeczko-Capote i Krzysztof Rogacewicz zaprezentowali spektakl „Ławeczka”, najnowszą produkcję jeleniogórskiego Teatru MASKA.

Więcej

Rusza nabór wniosków

Fundusz im. Stanisława i Marii Neumannów - zasady przyznawania stypendiów na rok akademicki 2019/2020
M. i S. Neumann

Termin składania wniosków: do 21 czerwca 2019.
Ogłoszenie wyników: do dnia 5 lipca 2019

Regulamin

Niemieckie prezentacje

VII Biennale Plakatu
VII Biennale w Niemczech

W maju zaprezentowaliśmy wystawy VII Międzynarodowego Biennale Plakatu „Twórczo dla praw człowieka” w dwóch prestiżowych miejscach w Niemczech. Od 30 kwietnia do 12 maja można było ją oglądać w głównym holu budynku Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Berlinie.

Więcej

Kabaret na koniec świata

71. Krakowski Salon Poezji w MDSM

Salon logo

W niedzielę 14 kwietnia w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży odbył się 71. Krakowski Salon Poezji pt. „Kabaret na koniec świata". Podczas wieczoru Ana Nowicka i Monika Kufel (Teatr BARAKAH) oraz Franciszek Muła (Teatr STU) zaprezentowali utwory izraelskiego dramaturga Hanocha Levina.

Wiecej

Auschwitz – w sieci dobra

Premiera filmu
AWSD

8 kwietnia 2019 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyła się premiera filmu “Auschwitz - w sieci dobra” – dokumentu wg scenariusza i w reżyserii naszej koleżanki – pracownicy Działu Edukacyjno-Programowego MDSM, Barbary Daczyńskiej oraz Magdaleny Plewy-Ould i Jarosława Wilczaka.

Więcej

20 lat

realizacji projektów dla osób niepełnosprawnych
20 lat

20 lat temu - 13.11.1999, MDSM zorganizował pierwszy międzynarodowy projekt dla osób niesłyszących i niedosłyszących, którego koordynatorką była Ewa Guziak. W warsztatach artystycznych wzięli udział uczniowie szkół SOSWDN Kraków oraz Berufsbildungswerk Leipzig.

Więcej

Biblioteka Auschwitz

Księgozbiór Helmuta Morloka
księgozbior Morloka

9 kwietnia 2019 Hans-Michael oraz David Morlok – syn i wnuk Helmuta Morloka, architekta Domu, przekazali jego księgozbiór do biblioteki MDSM.

Więcej

Imaginacje

Wystawa fotografii
imaginacje

29 marca w Domu Ciszy została otwarta wystawa fotografii Romana Stopy „Imaginacje”. Na ekspozycji prezentujemy czarno-białe zdjęcia, powstałe w technice cyfrowej podobnej do fotografii otworkowej. Wystawa czynna jest do końca kwietnia 2019.

Więcej

Imaginacje

imaginacje

Zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii Romana Stopy „Imaginacje”. Wernisaż odbędzie się 29 marca 2019 o godzinie 18.00 w Domu Ciszy MDSM.

Więcej

Jak rodzi się zło?

Publikacja
okladka

Rocznicowe obchody

74 rocznica wyzwolenia

27 stycznia delegacje Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu składające się z pracowników i wolontariuszy Domu wzięły udział w obchodach 74. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau oraz miasta Oświęcim.

Więcej

Jazzoś

Pawlik i Zagajewski na dobry Nowy Rok

Jazzoś

Podczas noworocznego koncertu w naszym Domu wystąpiło dwóch wybitnych wirtuozów: fortepianu - jedyny polski laureat nagrody Grammy Włodek Pawlik oraz słowa - powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych żyjących poetów Adam Zagajewski .

Więcej

UCZYMY SIĘ Z HISTORII

Polsko-niemiecko-ukraińskie seminarium dla studentów

podsumowanie

Chyba każdy z nas może przytoczyć przykład dyskryminacji – nie tylko z przeszłości, lecz też z dnia dzisiejszego. Dość często są to sytuacje, których byliśmy świadkami lub uczestnikami. Skąd się bierze dyskryminacja? ...

Wiecej

VII Biennale Plakatu

Prezentacje we Lwowie
VII Biennale we Lwowie

6 grudnia 2018r. w Centrum Metropolity Andrzeja Szeptyckiego (Lwów, ul. Stryjska 29) została otwarta wystawa VII Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego „Twórczo dla praw człowieka”.

Więcej

Pracować Fair

„Prawa człowieka wczoraj i dziś: pracować fair”
Polsko-niemiecka wymiana młodzieży

2 część

Od 21 do 28 października w Międzynarodowym Forum Burg Liebenzell w Bad Liebenzell odbyła się druga część polsko-niemieckiej wymiany młodzieży „Prawa człowieka wczoraj i dziś: pracować fair”.

Wiecej

70. Krakowski Salon Poezji

Powiedziałam o tym Ojczyźnie

70. salon

2 grudnia 2018 w MDSM, w ramach 70. Krakowskiego Salonu Poezji, mieliśmy przyjemność gościć Annę Polony wraz z dwójką wspaniałych muzyków - Haliną Jarczyk i Jackiem Bylicą

Więcej

Dr Herbert Diess

Wizyta w Miejscu Pamięci Auschwitz
Herbert Diess

1 grudnia prezes zarządu Volkswagen AG, dr Herbert Diess, odwiedził Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau i Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Więcej

Szrajberka

Pokaz w Gliwicach

Szrajberka

20 listopada 2018 w Willi Caro – Muzeum w Gliwicach miał miejsce pokaz filmu „Szrajberka z Auschwitz”.

Więcej

70. Krakowski Salon Poezji

Powiedziałam o tym Ojczyźnie

70. salon

Serdecznie zapraszamy na 70. Krakowski Salon Poezji, który odbędzie się 2 grudnia 2018 o godzinie 19.00 w MDSM. Podczas wieczoru, wiersze m.in. Kazimiery Iłłakowiczówny, czytać będzie Anna Polony przy akompaniamencie Haliny Jarczyk.

Wizyta

Manfreda Webera w MDSM

Manfred Weber

Dziś Dom Spotkań gościł Manfreda Webera, przewodniczącego grupy poselskiej Europejskiej Partii Ludowej w PE, który wraz z kilkuosobową delegacją odwiedził Oświęcim.

Więcej

Przedmioty i dokumenty

– świadkowie historii – nowe koncepcje w międzynarodowej pedagogice pamięci

100 lecie

Podsumowanie seminarium dla edukatorów i nauczycieli z Polski i Niemiec.

Wiecej

W setną rocznicę

100 lecie

11 listopada br. delegacja naszej Fundacji uczestniczyła w obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wiecej

Na granicy dwóch światów

Wystawa

Na granicy dwóch światów

8 listopada 2018 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży została otwarta wystawa „Na granicy dwóch światów”. Wystawa prezentuje rysunki i grafiki Pawła Warchoła oraz obiekty i instalacje autorstwa Waldemara Rudyka.

Więcej

Témoins

de la 2e Génération w MDSM

Témoins de la 2e Génération

W dniach od 26 do 29 października bieżącego roku w ramach podróży studyjnej zorganizowanej przez Témoins de la 2e Génération z Luksemburga w Domu Spotkań gościło sto pięćdziesiąt osób z czego sto nocowało w MDSM.

Opis obyczajów

69. Krakowski Salon Poezji
69 salon

W niedzielę 4 listopada w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbył się 69. Krakowski Salon Poezji pt. „Opis obyczajów” . Fragmenty tekstów Jędrzeja Kitowicza oraz Henryka Rzewuskiego czytali Iwona Bielska oraz Mikołaj Grabowski

Więcej

Kultury pamięci

o II wojnie światowej i Holokauście: Polska, Białoruś, Niemcy - podsumowanie seminarium w Monachium i Dachau, 15-20.10.2018
seminarium

Trzydziestu studentów z Polski, Białorusi i Niemiec spotkało się po raz trzeci na seminarium w Monachium i Dachau w ramach projektu Kultury pamięci o II wojnie światowej i Holokauście: Polska, Białoruś, Niemcy (pierwsze seminarium odbyło się w MDSM Oświęcim/Polska w dniach 10-16.12.2017, drugie w Pracowni Historii w Mińsku/Białoruś w dniach 7-12.05.2018).

Więcej

IV Biennale Plakatu

Prezentacja w Bielsku-Białej

Otwarcie IV Biennale

11 października 2018 w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej miał miejsce wernisaż IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego „Twórczo dla praw człowieka”.

Więcej

„Harmonia/Dysonans”

w Berlinie
Harmonia/Dysonans

27 września 2018 w Przedstawicielstwie Turyngii w Berlinie odbył się wernisaż wystawy malarstwa i rysunków Elżbiety Kuraj i Janusza Karbowniczka „Harmonia/Dysonans”.

Więcej

„Na granicy dwóch światów”

Wystawa w Norymberdze

W dniu 18 września 2018 w Foyer des Internationalen Hauses Nürnberg odbyło sie otwarcie wystawy „Na granicy dwóch światów“. Wystawa prezentuje rysunki i grafiki Pawła Warchoła oraz obiekty i instalacje Waldemara Rudyka.

Więcej

Stypendia wręczone

laureaci 18 edycji

Tegorocznymi laureatkami przyznawanych od 19 lat stypendiów Funduszu im. Stanisława i Marii Neumannów, zostały uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. S. Konarskiego oraz Powiatowego Zespołu nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych: Edyta Buczulińska i Katarzyna Pyrdoł.

Więcej

Otwarcie VII Biennale

Otwarcie VII Biennale

7 września 2018r. w MDSM została otwarta wystawa VII Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego „Twórczo dla praw człowieka”.

Więcej

Dom według wartości

Jurek Owsiak w MDSM
J.Owsiak - fot. Łukasz Widziszowski

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Jurkiem Owsiakiem już w najbliższy piątek, 14 września o godz. 18.00.

Więcej

Minister Heiko Maas

w MDSM
Heiko Maas

20 sierpnia 2018 r. Minister Spraw Zagranicznych RFN Heiko Maas wraz z 40-osobową delegacją, w skład której weszli m.in. młodzi niemieccy dyplomaci, odwiedził Oświęcim.

Więcej

Światło w ciemności

Wspomnienia z pracowitych wakacji

Światło w ciemności

Lato już prawie dobiegło końca, i to dobry czas, by przypomnieć sobie letnie projekty. Jednym z punktów kulminacyjnych tego lata był pokaz spektaklu teatru tanecznego „Światło w ciemności”, który odbył się 7 lipca w Kropywnyckim na Ukrainie i podsumował polsko-niemiecko-ukraiński młodzieżowy projekt o tym samym tytule.

Wiecej

Wystawa VII Biennale

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy pokonkursowej VII Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego „Twórczo dla praw człowieka”, które odbędzie się 7 września 2018 o godzinie 19.30 w MDSM.

Nie zapomnij

„…nie zapomnij o tych fotografiach, to bardzo ważne…“

nie zapomnij...

1. sierpnia, w przeddzień uroczystości upamiętniających likwidację tzw. rodzinnego obozu cygańskiego w Birkenau, w MDSM Oświęcim otwarta została uroczyście wystawa czasowa pt. „…nie zapomnij o tych fotografiach, to bardzo ważne…“

Więcej

Wystawa ceramiki i obrazów

Serdecznie zapraszamy na wystawę ceramiki Katarzyny Handzlik-Bąk oraz obrazów na jedwabiu autorstwa Jerzego Pietruczuka. Wernisaż odbędzie się w Domu Ciszy MDSM w dniu 27 lipca 2018 r. o godz. 18.00.

Ukraine Calling

„Europejscy liderzy młodzieżowi – wymiana doświadczeń, budowa dialogu – Ukraine Calling“

Ukraine Calling

– podsumowanie pierwszego seminarium w MDSM Oświęcim, 3-7.07.2018

Wiecej

Stypendia Neumannów

Maria i Stanisław Neumannowie

Uprzejmie informujemy, że 26 czerwca 2018r w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyło się posiedzenie Kapituły Funduszu im. Marii i Stanisława Neumannów.

Więcej

XVI scena za nami

16. scena

22 czerwca 2018 odbyła się XVI edycja Alternatywnej Sceny MDSM.

W ramach „Przystanku Teatr” zaprezentowaliśmy spektakl „Kamień na kamieniu” w wykonaniu Andrzeja Roga i Jacka Hołubowskiego, będący teatralną adaptacją powieści Wiesława Myśliwskiego.

Więcej

Wernisaż

Paluch

Fundacja Sztuk Krytycznych w Warszawie i Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Fundacją Judaica – Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie zapraszają na wernisaż wystawy Jarosława Palucha „Ziemia gromadzi brokat”, który odbędzie się 20.06.2018 o godzinie 20.00 w MDSM.

68 Salon za nami

68 salon

3 czerwca zaprosiliśmy na 68. Krakowski Salon Poezji pt. „Poeci Rocka”. Teksty Leonarda Cohena, Nicka Cave’a i PJ Harvey czytali Małgorzata Zawadzka i Krzysztof Zawadzki, aktorzy Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie.

Więcej

XIII alternatywna scena MDSM

22 czerwca 2018 Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zaprasza na Alternatywną Scenę MDSM

Tym, którzy ostrzegają

Wystawa Anny VanMatre w MDSM

25 maja 2018 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Anny VanMatre „Tym, którzy ostrzegają…”. Monumentalna kompozycja, oparta na motywie płomieni i dymu, dedykowana Janowi Karskiem, wypełniła przestrzeń Domu Ciszy.

Więcej

Harmonia/Dysonans

w Greiz

5 maja 2018 r. w Muzeum na Górnym Zamku w Greiz (Niemcy) uroczyście otwarta została wystawa malarstwa i rysunku Elżbiety Kuraj i Janusza Karbowniczka „Harmonia/Dysonans”. Muzyczną interpretację dzieł plastycznych, znakomicie zaaranżowanych w historycznych przestrzeniach przez dyrektora muzeum Rainera Kocha, przedstawił zespół m.o.l.o. w składzie: Jacek Hołubowski, Piotr Skupniewicz i Mateusz Pliniewicz.

Więcej

Rozstrzygnięcie konkursu

VII Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego

7 biennale

W konkursie wzięło udział 394 artystów z 38 krajów. Spośród nadesłanych 758 plakatów, do wystawy zakwalifikowano 73.

Wiecej

„Z przyrodą za pan brat”

Otwarcie wystawy
Z przyrodą za pan brat

22 maja w MDSM otwarta została wystawa prac nagrodzonych, wyróżnionych i zakwalifikowanych do wystawy w XI Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Z przyrodą za pan brat”

Więcej

Kultury pamięci

o II wojnie światowej i Holokauście: Polska, Białoruś, Niemcy - posumowanie seminarium w Mińsku, 7-12.05.2018

Mińsk 2018

Po zakończeniu zimnej wojny i otwarciu archiwów w obrębie europejskich wspólnot pamięci umacniają się asymetrie i granice. Jak można je pokonać, a z podzielonej europejskiej pamięci uczynić integrującą i wspólną kulturę pamiętania? Trzydziestu studentów z Polski, Białorusi i Niemiec spotkało się po raz drugi na seminarium w Mińsku ...

Wiecej

Tym, którzy ostrzegają

Zaproszenie na wystawę
VanMatre

Zapraszamy na wystawę Anny VanMatre pod tytułem "Tym, którzy ostrzegają..." Wernisaż odbędzie się 25 maja 2018 r. o godz. 18.00, ekspozycję można będzie oglądać do 20 czerwca br. w Domu Ciszy MDSM.

Więcej

Tym, którzy ostrzegają

Zaproszenie na wystawę
vanMatre

Zapraszamy na wystawę Anny VanMatre pod tytułem "Tym, którzy ostrzegają..." Wernisaż odbędzie się 25 maja 2018 r. o godz. 18.00, ekspozycję można będzie oglądać do 20 czerwca br. w Domu Ciszy MDSM.

DOBRY MOMENT

67. Krakowski Salon Poezji w MDSM

Oldau 2018

22 kwietnia 2018 w MDSM miał miejsce 67. Krakowski Salon Poezji pt. „Dobry moment”. Tym razem na scenę zaprosiliśmy Beatę Paluch, aktorkę Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie, której towarzyszył mąż Andrzej Zarycki oraz córka Maria Zarycka

Wiecej

Spotkanie w Dachau

Spotkanie Młodzieży w Dachau

Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu i Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zapraszają młodzież do udziału w Międzynarodowym Spotkaniu Młodzieży w Dachau

Więcej

Spotkanie w Dachau

Spotkanie Młodzieży w Dachau

Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu i Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zapraszają młodzież do udziału w Międzynarodowym Spotkaniu Młodzieży w Dachau

Historia...

Historia zaczyna się w rodzinie... – Oldau, 18-24.03.2018

Oldau 2018

Trzecia część projektu odbyła się w Oldau w dniach 18-24 marca. Po raz trzeci uczestnicy z Polski, Niemiec i Ukrainy spotkali się, żeby podzielić się historiami rodzinnymi i dowiedzieć się więcej o Niemczech w czasie wojny.

Wiecej

Jak i o czym rozmawiać?

Dialog w trudnych czasach
A. Bartuś

W dniach 16-18 marca w MDSM odbyła się konferencja „Oświęcim/Oszpicin/Auschwitz. Jak i o czym rozmawiać? Dialog w dobie kryzysu” zorganizowana we współpracy z Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim.

Więcej

Pożyczone rzeczywistości

Wystawa Anny Karoliny Kaczmarczyk
Pożyczone rzeczywistości

2 marca 2018 r. Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zaprosił na wernisaż Anny Karoliny Kaczmarczyk. Wystawę „Pożyczone rzeczywistości” otworzyła artystka oraz Joanna Klęczar (MDSM). Wśród gości wernisażu obecna była młodzież z niemieckich grup, realizujących program w MDSM.

Więcej

E-WORDS

E-Words

The International Youth Meeting Center is partner in Europeans Win Ostracism: From Remembrance to a Dialogue Society (E-WORDS), financed in the 2017 Call of the Programme Europe for Citizens.

Więcej

Zmarł Tadeusz Smreczyński

19.04.1924 – 02.02.2018

Tadeusz Smreczyński

Z ogromnym żalem informujemy, że 2 lutego br. w wieku 93 lat odszedł Tadeusz Smreczyński, były więzień KL Auschwitz i KL Mauthausen, lekarz, Przyjaciel Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży.

Więcej

„Dar Pamięci”

Alexander Van der Bellen uhonorowany przez Międzynarodowy Komitet Oświęcimski

Van der Bellen

30 stycznia Prezydent Austrii, Alexander Van der Bellen, gościł delegację Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży oraz austriackich Ocalałych z Holokaustu w wiedeńskim pałacu Hofburg.

Wiecej

E-publikacja

okładka

Z radością przedstawiamy Państwu E-publikację z polsko-ukraińskiego projektu „Z powrotem do przyszłości – kształtujemy wspólną pamięć”. W tej gazetce znajdziecie artykuły studentów z Polski i Ukrainy, które są próbą zmierzenia się z trudnym tematem pamięci o Zbrodni Wołyńskiej w kontekście współczesnych relacji międzynarodowych.

Więcej

Pamięci K. Piechowskiego

spotkanie

22 stycznia w Fundacji Judaica – Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie w ramach obchodów 73. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau odbyła się projekcja filmu „Uciekinier” w reż. M.T. Pawłowskiego z 2006 r. oraz spotkanie z udziałem Darii Czarneckiej i Leszka Szustera z Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Więcej

Harmonia/Dysonans na bis

Wernisaż i aukcja charytatywna w MDSM
licytacja

3 stycznia 2018 r. w MDSM została otwarta wystawa malarstwa Elżbiety Kuraj oraz rysunku i malarstwa Janusza Karbowniczka „Harmonia/Dysonans”. Wystawie towarzyszyło muzyczne oprowadzanie przez członków zespołu Acoustic Acrobats - Jacka Hołubowskiego, Piotra Skupniewicza i Mateusza Pliniewicza. Wernisaż zorganizowano pod hasłem „Harmonia/Dysonans na bis”, gdyż było to już drugie otwarcie tej wystawy w MDSM.

Wiecej

JazzOś

Noworoczny koncert Adama Makowicza
JazzOś 2018

1 stycznia 2018 r. Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży zaprosił na pierwszą edycję nowego projektu, adresowanego do mieszkańców Oświęcimia i regionu pod hasłem przewodnim „JazzOś”.

Wiecej

Seminarium

Kultury pamięci

Trzydziestu studentów z Polski, Białorusi i Niemiec zajmowałosię tą kwestią podczas seminarium Kultury pamięci o II wojnie światowej i Holokauście: Polska, Białoruś, Niemcy, które odbyło się w MDSM Oświęcim w dniach 10.-16.12.2017

Więcej

Hannah Kent

Hannah Kent

Romanowi Kentowi, Przyjacielowi Domu, składamy wyrazy współczucia z powodu śmierci żony Hannah Kent.

MKO; Roman i Hannah Kent, 2010

Światło w ciemności

Trójstronne warsztaty teatralne
Wolfsburg 2017

W dniach 5-11 listopada młodzież z Oświęcimia wzięła udział w drugiej części polsko-niemiecko-ukraińskich warsztatów teatru tańca „Światło w ciemności”.

Więcej

Poezja i wolność

Naród, który nie czyta poezji (…)
66. Salon Poezji

W niedzielę 3 grudnia MDSM zaprosił na 66. Krakowski Salon Poezji pt. „Naród, który nie czyta poezji, staje się łatwym łupem dla demagogów i tyranów”.

Więcej

H. Sławik i J. Antall

W hołdzie zapomnianym bohaterom
Henryk Sławik – József Antall senior
Henryk Sławik

1 grudnia 2017 r. w MDSM miało miejsce wydarzenie poświęcone dwóm niezwykłym, choć wciąż nie dość znanym bohaterom z czasów II wojny światowej: Polakowi i Węgrowi – Henrykowi Sławikowi oraz Józsefowi Antallowi seniorowi.

Wiecej

Seminarium

Z powrotem do przyszłości – kształtujemy wspólną pamięć
podsumowanie

W ten szary, zimny dzień wracamy myślami do słonecznego października, kiedy to studenci z Polski i Ukrainy wzięli udział w dwustronnym projekcie „Z powrotem do przyszłości – kształtujemy wspólną pamięć”, poświęconym zagadnieniu pamięci zbiorowej o tragicznych wydarzeniach z polsko-ukraińskiej przeszłości oraz jej wpływu na postrzeganie siebie nawzajem. Zależało nam na otwartej rozmowie o istniejących uprzedzeniach i funkcjonujących po obydwu stronach granicy narracjach o Zbrodni Wołyńskiej z 1943 roku. Co z tego wyszło? Czytajcie dalej.

Wiecej

Jubileuszowa wystawa

Inna Strona Świata w Dachau
wystawa w Dachau

W dniach 23-25 listopada w Dachau odbyły się I Polsko-Niemieckie Dni Kultury. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Ziemi Oświęcimskiej na czele ze starostą Zbigniewem Starcem.

Więcej

Posiedzenie prezydium MKO

w Berlinie
MKO Berlin

W dniach 8-10 listopada w Berlinie odbyło się posiedzenie prezydium Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

Więcej

Jesienna zaduma

Wiersze o jesieni
65. Salon Poezji

8 października 2017r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbył się 65. Krakowski Salon Poezji pt. „Jesienna zaduma”.

Więcej

VI Biennale Plakatu

w Bielsku-Białej
6. Biennale w Bielsku

5 października 2017 w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej została otwarta wystawa VI Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego. Gości powitała Iwona Kusak, kierownik Domu Kultury oraz Leszek Szuster, dyrektor MDSM, który wprowadził gości do idei projektu i ekspozycji.

Wiecej

Godność ludzka...

Stéphane Hessel - Otwarcie wystawy

wystawa Hessel

25 września 2017 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbył się wernisaż wystawy “Godność ludzka… Stéphane Hessel” przygotowanej przez Maria Pawlowna Gesellschaft e.V z Weimaru.

Więcej

Poezja Linii

otwarcie wystawy grafiki Jerzego Pietruczuka

Jerzy Pietruczuk

22 września 2017 r. w Domu Ciszy MDSM otwarta została wystawa grafiki Jerzego Pietruczuka. Choć sam twórca w pracy Domu uczestniczy od wielu lat – był projektantem dwóch jubileuszowych wystaw: „Inna strona świata” oraz „W sercu świata” oraz wykonał ilustracje do noweli Haliny Birenbaum „Wciąż pytają”, goście wernisażu jego grafiki mogli oglądać „na żywo” w MDSM po raz pierwszy.

Więcej

Scena Alternatywna

13. scena

15 września 2017 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się 13. edycja projektu „Alternatywna Scena MDSM”.

Więcej

Wręczenie stypendiów

Z Funduszu im. M i S. Neumannów

Stypendia Neumannów

14 września w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów z Funduszu im. Marii i Stanisława Neumannów.

Więcej

Biennale w Książu

Biennale w Książu

11 września 2017 r., w przepięknej scenerii Zamku Książ, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy VI Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego.

Więcej

Walne zgromadzenie MKO

„Nie chciałbym aby nasza przeszłość stała się przyszłością naszych dzieci”
Walne zgromadzenie MKO

Te słowa skierował prezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego (MKO), Roman Kent (Nowy Jork) do uczestników Walnego Zgromadzenia MKO, które odbyło się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży (MDSM) w Oświęcimiu w dniach 29-30 sierpnia.

Więcej

Dzień Pamięci

o Zagładzie Romów i Sinti

Dzień Pamięci

2 sierpnia 2017 w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau odbyły się uroczystości dla uczczenia 73. rocznicy likwidacji tzw. obozu cygańskiego. Z tej okazji, obok delegacji Centralnej Rady Niemieckich Sinti i Romów, w uroczystościach wzięli udział również byli więźniowie obozu, reprezentanci państwa polskiego, ambasadorzy i członkowie stowarzyszeń Sinti i Roma z różnych krajów, a także delegacja Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu

Więcej

„Światło w ciemności”

Międzynarodowy teatr tańca

Światło w ciemności

Lato to pora słonecznej pogody, dobrego humoru, podróżowania, nowych ciekawych znajomości i wrażeń. Tego nie zabrakło na międzynarodowym projekcie „Światło w ciemności”, zorganizowanym 22.-29. lipca przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Tanzendes Theater e.V. w Wolfsburgu (Niemcy), Uczniowskim Klubem Sportowym „Jocker”, działającym przy Zespole Szkół nr 1 w Oświęcimiu, oraz Gimnasium-Internatem-Szkołą tańca „Prolisok” w Kropywnyckim (Ukraina).

Więcej

Oświęcim nad Bałtykiem

Spotkanie nad Bałtykiem

24 czerwca w ramach Tauron Life Festival w MDSM odbyła się konferencja pt. „Wspólnota odmienności. Dziedzictwo kulturowe krajów nadbałtyckich” oraz warsztaty malarsko-performatywne pt. „Spotkanie nad Bałtykiem”.

Więcej

Świadkowie:

Między ofiarą a sprawcą zbrodni
foto konferencji

Stałym punktem w polskiej debacie historycznej i edukacyjnej dotyczącej Holokaustu i innych zbrodni ludobójstwa stała się ogólnopolska konferencja pt. „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX i XXI wieku”. Jej ósma edycja odbyła się na początku czerwca w Oświęcimiu i związana była z pytaniem o rolę świadków zbrodni: czy ich obojętność zrównać można z bezsilnością i rozgrzeszyć czy raczej wypadałoby ją uznać za przyzwolenie na zło i obarczyć odpowiedzialnością?

Wiecej

77. rocznica

pierwszego transportu Polaków do Auschwitz

77.rocznica pierwszego transportu

14 czerwca delegacja MDSM wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 77. rocznicę pierwszego transportu Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Więcej

Listy na

wyczerpanym papierze

64. Salon Poezji

Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory
4 czerwca 2017r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu miał miejsce 64. Krakowski Salon Poezji pt. „Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze”.

Więcej

Szrajberka z Auschwitz

Szrajberka

3 czerwca 2017 w Oświęcimskim Centrum Kultury został zaprezentowany film „Szrajberka z Auschwitz” w reżyserii Grzegorza Gajewskiego.

Więcej

DZIEŃ#SZTUKI

w Schafhof

21 maja w Schafhof – Europejskim Domu Sztuki Górnej Bawarii odbył się DZIEŃ#SZTUKI 050, poświęcony wymianie artystów pomiędzy miastem Dachau i Oświęcim.

Więcej

26. Marsz Żywych

w Oświęcimiu

26. Marsz Żywych

24 kwietnia 2017, w Dniu Pamięci Ofiar Zagłady, w Oświęcimiu odbył się 26. Marsz Żywych. W wydarzeniu wzięło udział około 10 tysięcy osób głównie z Izraela oraz m.in. z Polski, Niemiec, Kanady, Argentyny i Meksyku, w tym młodzież, świadkowie historii oraz ministrowie edukacji z kilkunastu krajów Europy i Izraela.

Więcej

Wizyta Gości

z Kraju Basków

Delegacja z Kraju Basków

20 kwietnia 2017 r. w MDSM gościła ok. 30-osobowa delegacja Kraju Basków z prezydentem Inigo Urkullu Renteria oraz przewodniczącą Parlamentu Prowincji Biskaia Aną Otaduy Biteri. Towarzyszył im m. in. ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce, Augustin Nunez Martinez oraz były ambasador RP w Hiszpanii i przy NATO Jerzy M. Nowak.

Więcej

Pokaz filmu

W. Kości „Mój przyjaciel wróg”

„Mój przyjaciel wróg”

O kształtowaniu pamięci o tragicznych wydarzeniach przeszłości oraz pamięci bez nienawiści rozmawialiśmy 7 kwietnia w MDSM podczas spotkania międzygeneracyjnego wokół filmu Wandy Kości „Mój przyjaciel wróg”. Film ten dokumentuje wyjazd Polaków, którzy przeżyli Rzeź Wołyńską, na tereny Wołynia w poszukiwaniu rodzin Ukraińców, którzy ich ratowali.

Więcej

Laur Biznesu

dla MDSM

Laur Biznesu

Z przyjemnością informujemy, że Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży został nagrodzony Laurem Biznesu. Uroczysta Gala Biznesu, podczas której wręczono te prestiżowe wyróżnienia odbyła się 6 kwietnia na oświęcimskim zamku.

Więcej

Muzyka serc

koncert podsumowujący międzynarodowy projekt „Krokus”

Projekt Krokus

6 kwietnia w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyło się uroczyste podsumowanie oświęcimskiej edycji Międzynarodowego Projektu „Krokus”, upamiętniającego dzieci żydowskie zamordowane w czasie Holokaustu oraz inne dzieci – ofiary II wojny światowej.

Więcej

SPEKTAKL

Album Karla Höckera

Album Karla Höckera

26 marca 2016 w Międzynarodowym domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu został zaprezentowany spektakl „Album Karla Höckera” Teatru Trans-Atlantyk.

Więcej

Wizyta

delegacji BVB i Evonik

BVB Evonik

W dniu 23 marca 2017 w MDSM gościliśmy delegację BVB i Evonik. Grupa pod opieką Andreasa Kahrsa, i Daniela Lörchera, którzy od 2011 roku przyjeżdżają do naszego Domu z kibicami BVB, podczas spotkania z dyrektorem Leszkiem Szusterem zapoznała się z historią i działalnością MDSM oraz z programem pobytów studyjnych kibiców BVB. Daniel Lörcher przedstawił programy pobytów studyjnych kibiców BVB.

Więcej

Helmut Morlok

6.04.1929 – 10.03.2017
Helmut Morlok

Był współzałożycielem i współtwórcą naszego Domu. Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży zawdzięcza mu swój urok i niepowtarzalną formę. Jest ona dostrzegana przez młodych ludzi z całego świata, którzy przyjeżdżają tu by poznawać historię niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Wsłuchują się również w świadectwa Ocalałych. To zasługa także Jego kreatywności i architektonicznej koncepcji Domu.

Więcej

63. Krakowski Salon Poezji

Wiersze Elżbiety Michalskiej
63. Krakowski Salon Poezji

18 marca w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu świętowaliśmy Światowy Dzień Poezji, przypadający na dzień 21 marca. W ramach 63. Krakowskiego salonu Poezji pt. „Wróżba lipy”, wiersze Elżbiety Michalskiej czytała autorka oraz m.in. Ola Lisak...

Więcej

"Mowa nienawiści"

- podsumowanie 2 części
Mowa nienawiści

Uczestnicy polsko-niemiecko-ukraińskiego seminarium „Uczymy się z historii: mowa nienawiści” spotkali się w dniach 6-10 marca na drugą część projektu ...

Więcej

Projekt „Krokus"

Brundibar w Szkole Muzycznej

Brundibar

10 marca w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Oświęcimiu w ramach Międzynarodowego Projektu „Krokus” wystawiona została opera dziecięca „Brundibar” Hansa Krásy w wykonaniu uczniów i uczennic szkoły pod kierunkiem Bernedetty Majcher-Zemanek.

Więcej

Wyróżnienie

dla Leszka Szustera

Leszek Szuster

Z przyjemnością informujemy, że Leszek Szuster – dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu został laureatem plebiscytu Gazety Krakowskiej ,,Osobowości Roku 2016” w kategorii Kultura w powiecie oświęcimskim.

Więcej

VI Biennale Plakatu

w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie

Biellane Krakówi

2 marca 2017r. w Fundacji Judaica -Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie została otwarta wystawa VI Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno – Politycznego „Twórczo dla praw człowieka”

Więcej

Pożegnanie Pana Jurka

Jerzy Grzybowski

28 lutego pożegnaliśmy odchodzącego na emeryturę pana Jerzego Grzybowskiego. Spotkanie z udziałem pracowników odbyło się w kawiarni Domu Spotkań.

Więcej

VI Biennale

Plakatu Społeczno-Politycznego w Stuttgarcie
VI Biennale w Stuttgarcie

Od 5 do 29 stycznia 2017 w galerii Foyer Domu Williego Bleichera w Stuttgarcie zostało zaprezentowane VI Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego.

Więcej

Premiera „Pasażerki“

Premiera Pasażerki

28 stycznia 2017 odbyła się premiera opery „Pasażerka“ w teatrze muzycznym „im Revier” w Gelsenkirchen.

Więcej

62. Krakowski Salon Poezji

62. Salon Poezji

17 grudnia 2016r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu miało miejsce 62. spotkanie w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Oświęcimiu pt. „Podglądanie rodaków”.

Więcej

30 LAT

Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży
JubileuszMDSM

7 grudnia upłynęło 30 lat od powstania Domu Spotkań, polsko-niemieckiego projektu, który jest urzeczywistnieniem wizji osób, które miały wyobraźnię, odwagę i determinację. Wspólne przedsięwzięcie Akcji Znaków Pokuty/Służby dla Pokoju z Berlina i Miasta Oświęcim pozwoliło w Oświęcimiu, mieście tak bardzo naznaczonym przez historię, stworzyć miejsce spotkań, dialogu, przełamywania stereotypów i uprzedzeń z przeszłości. Dom, który stał się dla wielu byłych więźniów KL Auschwitz – świadków historii drugim Domem, otworzył nowe możliwości dla polsko-niemieckiego procesu pojednania.

Więcej

Mowa nienawiści

Hate speech

W dniach 13-19 listopada w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży odbyła się pierwsza część projektu „Uczymy się z historii: Mowa nienawiści”. Młodzież z Polski, Niemiec i Ukrainy przybyła do MDMS, by spędzić tydzień zgłębiając wiedzę i wspólnie tworząc plakaty społeczne.

Więcej

30 lat

Domu Spotkań w Europejskim Parlamencie w Strasburgu
VI Biennale w Strasburgu

22 listopada w sali „Gallery North” Europejskiego Parlamentu w Strasburgu została otwarta VI edycja Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego „Twórczo dla praw człowieka”.

Więcej

61. Krakowski Salon Poezji

61. Salon Poezji

13 listopada 2016 odbył się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży 61. Krakowski Salon Poezji pt. „Widzę psy szarpiące się na smyczach”. Projekt został zaprezentowany w ramach jubileuszu 30-lecia MDSM.

Więcej

Projekt „Krokus”

Międzynarodowy projekt „Krokus” upamiętniający dzieci – ofiary II wojny światowej
Krokus

7.11.2016 w Muzeum Żydowskim w Oświęcimiu odbyło się uroczyste otwarcie projektu KROKUS, podczas którego prócz programu artystycznego, przemawiała Anna Bielecka ze Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu w Krakowie...

Więcej

Wystawa

„Lingering/Trwanie – Fragmenty wspomnień“
wystawa Mischa

3 listopada w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu otwarta została wystawa szwedzkiej artystki Mischy Björkroos. „Lingering/Trwanie – Fragmenty wspomnień“.

Więcej

Para Książęca

z wizytą w MDSM
Książe Luksemburga

29 października 2016 z nieoficjalną wizytą przybyła do Oświęcimia para książęca Luksemburga - Stefania i Wilhelm Burbon-Parmeńscy.

Więcej

Koncert

Adama Makowicza
Adam Makowicz

21 października w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbył się koncert Adama Makowicza - pianisty, legendy polskiego i światowego jazzu.

Więcej

Wystawa

VI Biennale w Kilonii
VI Biennale w Kilonii

Od 4 do 16 października w Landtagu w Szlezwik-Holsztyn będzie prezentowana wystawa VI Biennale plakatu społeczno-politycznego „Twórczo dla praw człowieka”.

Więcej

Wystawa

IV Biennale w Hannowerze
IV. Biennale in Hannover

Do 4 października w Hanowerze prezentowana jest wystawa IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego „Twórczo dla praw człowieka”.

Więcej

Street art

dla wartości w MDSM
Street art dla wartości w MDSM

W weekend 8-9 października 2016 roku odbyła się druga część akcji i tym samym finał malowania murali w MDSM w ramach projektu "Street art dla wartości. Nasze Drogowskazy. 30 lat MDSM", który został zorganizowany w ramach Roku Praw Człowieka i Tolerancji w Oświęcimiu.

Więcej

Kursy doskonalące

W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza nauczycielki i nauczycieli na cykl otwartych spotkań w roku szkolnym 2016/2017 poświęconych historii i kulturze żydowskiej. Spotkania odbywają się w środy o godz. 16:30 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Więcej

dr Michael Groß

z wizytą w MDSM
nowy Konsul RFN

23 września Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odwiedził nowy konsul generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie dr Michael Groß. Zapoznał się z pracą Domu w obszarach edukacji i kultury.

Więcej

Street art dla wartości

murale

W piątek 30 września o godzinie 16.00 serdecznie zapraszamy do ogrodu MDSM na inaugurację projektu „Street art dla wartości. Nasze drogowskazy. 30 lat MDSM” – wręczenie nagród i realizację pięciu murali autorstwa Mikołaja Bryksy, Łukasza Majerowskiego, Julii Miąso i Michała Tubielewicza. Akcja malowania murali potrwa do niedzieli. Kolejne trzy prace zrealizowane zostaną w przyszły weekend – 7 i 8 października

Więcej

Street art dla wartości

„Street art dla wartości. Nasze drogowskazy. 30 lat MDSM.”
Street art dla wartości

W piątek 30 września o godzinie 16.00 serdecznie zapraszamy do ogrodu MDSM na inaugurację projektu „Street art dla wartości. Nasze drogowskazy. 30 lat MDSM” – wręczenie nagród i realizację pięciu murali autorstwa Mikołaja Bryksy, Łukasza Majerowskiego, Julii Miąso i Michała Tubielewicza.

Obóz Letni

Międzynarodowy Obóz Letni Akcji Znaku Pokuty Służby dla Pokoju w MDSM Oświęcim
Obóz Letni

Obóz letni w MDSM, zorganizowany wspólnie przez Akcję Znaku Pokuty Służby dla Pokoju w Berlinie, Miejscem Pamięci Topf&Söhne oraz Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbył się w dniach 06.-13.08.2016 r. Uczestnicy w wieku od 16 do 20 lat pochodzili z Niemiec oraz Polski.

Więcej

X Alternatywa

10. scena

9 września 2016 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się dziesiąta, jubileuszowa edycja Alternatywnej Sceny MDSM, organizowana w ramach 30-lecia Domu Spotkań.

Więcej

Czek na 1000 euro

datek IG Metall-Wolfsburg

W trakcie podsumowania projektu „Nauka poprzez spotkanie”, realizowanym w MDSM przez Volkswagen AG wspólnie z Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim, młodzi przedstawiciele IG Metall-Wolfsburg przekazali na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży czek w wysokości 1000,00 Euro...

Więcej

Stypendia przyznane

Fundusz im. Stanisława i Marii Neumannów
- Stypendium dla najzdolniejszych
laureaci 17 edycji

Tegorocznymi laureatami przyznawanych od 17 lat stypendiów Funduszu im. Stanisława i Marii Neumannów, zostali: uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. S. Konarskiego w Oświęcimiu oraz uczeń Technikum Nr 1 w Powiatowym Zespole Nr 2 Szkół Ogólnokształcących

Więcej

„Światło w ciemności”

polsko-ukraińskie warsztaty teatralne
„Światło w ciemności”

Jaki jest najlepszy pomysł na długi weekend sierpniowy? Spędzić go w twórczym gronie międzynarodowym! Tak postanowiła młodzież z Oświęcimia i Nowego Sącza (Polska) oraz Kirowogradu/ Kropiwnickiego (Ukraina) i przybyła 14 sierpnia do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, żeby wspólnie zgłębić tematy „Auschwitz i Holokaust” oraz „Prawa człowieka w społeczeństwie powojennym” i spróbować przedstawić swoje wrażenia i przemyślenia w formie spektaklu teatralnego.

Więcej

Wernisaż wystawy

VI Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w MDSM
VI Biennale wernisaż

2 września 2016 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu otwarta została wystawa VI Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego.

Więcej

Street art dla wartości

Wyniki konkursu
murale - konkurs

Dnia 17.08.2016 odbyły się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu obrady Jury konkursu „Street art. dla wartości”. W konkursie wzięło udział 11 autorów, którzy nadesłali 17 projektów. Do wykonania muralu zakwalifikowano 8 projektów.

Więcej

Pożegnanie

Konsula generalnego dr. Wernera Köhlera
Pożegnanie konsula

W dniu 11 sierpnia 2016 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbyło się pożegnanie dr. Wernera Köhlera. W spotkaniu wziął udział krakowski korpus dyplomatyczny, Jacek Krupa – marszałek Województwa Małopolskiego, Józef Gawron - wicewojewoda, Janusz Chwierut - prezydent Miasta Oświęcim, Kazimierz Barczyk – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, przedstawiciele wielu instytucji kultury Krakowa, Małopolski i Województwa Świętokrzyskiego.

Więcej

Dzień Pamięci

o Zagładzie Romów
Dzień Pamięci

2 sierpnia 2016 w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau odbyły się uroczystości w ramach obchodów 72. rocznicy likwidacji tzw. obozu cygańskiego.

Więcej

Rzeźby z przyszłości

Wystawa Agaty Agatowskiej
wystawa Agatowska

29 lipca 2016 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyło się otwarcie wystawy jubileuszowej Agaty Agatowskiej pt. „Rzeźby z przyszłości” , zorganizowanej z okazji 20-lecia pracy twórczej artystki.

Więcej

Wizyta papieska

Wizyta papieska

29 lipca 2016 roku Papież Franciszek odwiedził miejsce pamięci Auschwitz-Birkenau. Ojciec Święty przeszedł w milczeniu przez obóz macierzysty, a w bloku 11 spotkał się z byłymi więźniami.

Więcej

Witamy

Ojcze Święty!
Papież Franciszek

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży cieszy się na wizytę Ojca Świętego w Oświęcimiu- w obozie macierzystym i Auschwitz II- Birkenau. To już trzecia wizyta papieska i potwierdzenie wyjątkowości tego miejsca i znaczenia jego symboliki w dzisiejszych czasach.

Więcej

Wystawa

Agaty Agatowskiej
wystawa Agatowska

29 lipca 2016 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu o godz. 18:00 odbędzie się otwarcie wystawy jubileuszowej Agaty Agatowskiej pt. „Rzeźby z przyszłości” z okazji 20-lecia pracy twórczej artystki.

Więcej

Krzyż Zasługi

na Wstędze dla Krystyny Oleksy
Krzyż zasługi dla P. Oleksy

17 lipca 2016 odbyła się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu szczególna uroczystość. Krzyżem Zasługi na Wstędze odznaczona została pani Krystyna Oleksy - członek zarządu Fundacji na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży.

Więcej

Lutz van Dijk

w MDSM
Lutz van Dijk

12 lipca w MDSM odbył się wykład na temat „Prześladowania homoseksualistów w czasach narodowego socjalizmu” ze szczególnym odniesieniem do biografii dwóch świadków historii.

Więcej

Dzieci wojny

konferencja Dzieci wojny

Los dzieci w czasie wojen i konfliktów zbrojnych był tematem VII Międzynarodowej konferencji „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX i XXI wieku”, która odbyła się w pod koniec czerwca w Oświęcimiu.

Więcej

Wizyta

Delegacja premiera Brandenburgii w MDSM
premier Brandenburgii

06 lipca 2016 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu gościła delegacja pod przewodnictwem dr Dietmara Woidke, premiera Brandenburgii i koordynatora niemiecko-polskiej współpracy międzyspołecznej i przygranicznej.

Więcej

17 edycja

Stypendium dla najzdolniejszych
Neumannowie

Uprzejmie informujemy o przedłużeniu terminu naboru wniosków na XVII edycję konkursu „Stypendium dla najzdolniejszych” przyznawanego z Funduszu im. Stanisława i Marii Neumannów, działającego pod patronatem Fundacji na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu do dnia 31 sierpnia 2016.

Regulamin

Uroczystości

30-lecia MDSM w Berlinie
30lat

21 czerwca 2016 w Instytucie Religioznawstwa i Judaizmu na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie odbyły się uroczystości 30-lecia Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Więcej

Wystawa

Kunst=Sztuka
wystawa

18 czerwca 2016 w ramach tegorocznej edycji Life Festival Oświęcim w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu otwarta została wystawa sztuki współczesnej „Kunst=Sztuka”.

Wiecej

Z przyrodą za pan brat

Podsumowanie konkursu
konkurs

22 czerwca w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży odbyło się podsumowanie IX Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Z przyrodą za pan brat" pod hasłem "Mikrokosmos".

Więcej

Wizyta

przewodniczącego SPD - Sigmara Gabriela
Sigmar Gabriel

W dniu 11.06.2016, Oświęcim odwiedził Sigmar Gabriel – przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), wicekanclerz Niemiec. Polityk wraz z grupą młodzieży złożył wizytę w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Więcej

Otwarcie

Centrum Dokumentacji “Świadkowie”
Dokumentationszentrums

29. 05. 2016 odbyło się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu uroczyste otwarcie Centrum Dokumentacji „Świadkowie”. .

Więcej

Konkurs

„Street art dla wartości. Nasze drogowskazy. 30 lat MDSM”

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu ogłasza KONKURS NA PROJEKT MURALU.

Nagrodzone prace wykonywane będą przez autorów projektów na ogrodzeniu znajdującym się w MDSM.

Zgłoszenia przyjmujemy do 31 lipca 2016. Szczegóły w regulaminie, który wraz z załącznikami znajduje się poniżej.

Konkurs realizowany jest w ramach Roku Praw Człowieka i Tolerancji w Oświęcimiu przy wsparciu finansowym Miasta Oświęcim. Partnerem projektu jest Miasto Oświęcim, Centrum Kształcenia Praktycznego oraz Powiatowy Zespół Nr 5 Szkół Budowlanych w Oświęcimiu.

Wystawa

„Harmonia/Dysonans“ w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie
„Harmonia/Dysonans“

19 maja 2015 roku w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie została otwarta wystawa rysunku i malarstwa Elżbiety Kuraj i Janusza Karbowniczka „Harmonia/Dysonans”, zorganizowana przy współpracy CKŻ, Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Galerii Destillarta w Buchschwabach.

Więcej

V Biennale w Luksemburgu

5th Biennale in Luxembourg

14 maja 2016 roku w Narodowym Muzeum Ruchu Oporu w Esch-sur-Alzette w Luksemburgu została otwarta wystawa V Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego.

Więcej

Wystawa

Bóg ma jedno oblicze
wystawa Béli Faragó

15 maja 2016 roku o godzinie 18:30 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyło się otwarcie wystawy Béli Faragó pt. ”Bóg ma jedno oblicze/ Gott hat ein Gesicht”. Dyrektor MDSM Leszek Szuter powitał gości i poprosił artystę o wprowadzenie do wystawy.

Wiecej

Wystawa

V Biennale Plakatu w Luksemburgu
V Biennale Plakatu w Luksemburgu

Od 9 maja do 9 października 2016 w Muzeum Narodowym Ruchu Oporu (Musée national de la Résistance) w Luksemburgu odbędzie się wystawa V Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego.

Więcej

Szkolenie wyjazdowe

w Łodzi
Litzmannstadt Ghetto

Tezę, iż uczenie się trwa przez całe życie, potwierdzają pracownicy Działu Edukacyjno-Programowego MDSM. Podczas dwudniowego szkolenia wyjazdowego do miasta Łodzi edukatorki zgłębiły wiedzę o przedwojennych dziejach Łodzi fabrycznej, zwiedziły teren dawnego Litzmannstadt Ghetto oraz Muzeum Stacji Radegast i zapoznały się z działalnością Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Więcej

RYLA

Rotary Youth Leadership Award 2016
Rotary Youth Leadership Award 2016

Od 13 do 17 kwietnia 2016 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbywało się już po raz drugi seminarium RYLA (Rotary Youth Leadership Award). Seminarium zostało zorganizowane wspólnie przez MDSM i Rotary International z niemieckimi Dystryktami 1890 i 1940.

Więcej

Podziękowanie

za długoletnią współpracę
Hartwig

27 kwietnia 2016 roku w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu dyrektor Leszek Szuster wraz z pracownikami placówki złożył na ręce przewodniczącego Lagergemeinschaft Auschwitz-Freundeskreis der Auschwitzer Uwe Hartwiga serdeczne podziękowania za wieloletnią współpracę w zakresie organizowania podróży studyjnych.

Więcej

Wystawa

„Patronat świadków historii”
Zeitzeugenpatenschaft

8 maja 2016 roku o godzinie 19:00 w Międzyanrodowym Domu Spotkań Młodziezy w Oświęcimiu zostanie otwarta wystawa Alternatywnego Centrum Młodzieży Dessau „Patronat świadków historii”/ „Zeitzeugenpatenschaft”.

Kultury Pamięci

o Auschwitz i Holokauście: Polska, Białoruś, Niemcy
Kultury Pamięci

W dniach 24.-30.04.2016r. odbywa się w MDSM Oświęcim międzynarodowe seminarium dla studentów z Polski, Niemiec i Białorusi pt. „Kultury Pamięci o Auschwitz i Holokauście: Polska, Białoruś, Niemcy” organizowane wspólnie przez MDSM Oświęcim, Pracownię Historii w Mińsku/Białoruś i Internationales Bildungs-und Begegnungswerk (IBB) w Dortmundzie/Niemcy.

Więcej

„Żonkile”

Akcja społeczno-edukacyjna
akcja Żonkile

19 kwietnia 2016 wolontariusze Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu aktywnie włączyli się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” w 73. Rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, zainicjowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Więcej

Historia

„Historia zaczyna się w rodzinie”- 19.03.-25.03.2016 - refleksje po seminarium we Lwowie z perspektywy uczestników grupy niemieckiej.
Historia zaczyna się w rodzinie

Wszystko kiedyś się kończy. Czasem nie jest to wcale takie złe, ale w innym przypadku dość przykre i wydaje się, że ten koniec przychodzi za szybko. W trakcie ostatniej części spotkania młodzieży „History begins in the family” („Historia zaczyna się w rodzinie”) była to z pewnością ta druga wersja

Więcej

„Harmonia/Dysonans”

Harmonia/Dysonans

17 kwietnia 2016 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się wystawa malarstwa i rysunku Elżbiety Kuraj i Janusza Karbowniczka "Harmonia/Dysonans”, zorganizowana w ramach jubileuszu 30-lecia MDSM.

Więcej

Wystawa

Béli Faragó i Pawła Warchoła w Budapeszcie
wystawa Béli Faragó i Pawła Warchoła w Budapeszcie

4 kwietnia w Izraelskim Instytucie Kultury w Budapeszcie została otwarta wystawa rysunków Béli Faragó i Pawła Warchoła „Humanity in Danger”. Otwarcia ekspozycji dokonała dr Vered Glickman, dyrektor Izraelskiego Instytutu Kultury w Budapeszcie. Gości powitali reprezentanci Ambasady Niemiec i Szwajcarii w Budapeszcie, a laudatio wygłosił Egri György, Szobrász.

Więcej

„Harmonia/Dysonans”

zaproszenie harmonia/dysonans

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Fundacją Judaica - Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie, Galerią Destillarta w Buchschwabach oraz Amt für Internationale Beziehungen w Norymberdze zaprasza na wystawę malarstwa i rysunku Elżbiety Kuraj i Janusza Karbowniczka "Harmonia/Dysonans”, zorganizowaną w ramach 30-lecia MDSM.

Więcej

„Harmonia/Dysonans”

zaproszenie harmonia/dysonans

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Fundacją Judaica - Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie, Galerią Destillarta w Buchschwabach oraz Amt für Internationale Beziehungen w Norymberdze zaprasza na wystawę malarstwa i rysunku Elżbiety Kuraj i Janusza Karbowniczka "Harmonia/Dysonans”, zorganizowaną w ramach 30-lecia MDSM.

Ucieczka i azyl

– w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca
Ucieczka i azyl

Tym jakże aktualnym i ważnym tematem zajmą się w tym tygodniu uczestnicy polsko-niemieckiej wymiany młodzieży, którzy spotkali się dzisiaj na zamku w Bad Liebenzell.

Więcej

Statuetka

Dyrygenta Małej Orkiestry Wielkiej Pomocy dla Leszka Szustera
statuetka Dyrygenta MOWP

Podczas 11. Wielkiego Charytatywnego Kiermaszu Wiosennego w Oświęcimskim Centrum Kultury, statuetkę Dyrygenta Fundacji „Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy” wręczono Dyrektorowi Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu Leszkowi Szusterowi, Przyjacielowi Fundacji...

Więcej

Przedstawiciele Sejmu

w MDSM
Przedstawiciele Sejmu

Przedstawiciele Sejmowej Komisji ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych w trakcie dwudniowej sesji wyjazdowej w Małopolsce zajmowali się aktualnymi problemami, z jakimi mierzą się grupy etniczne na terenie Polski oraz edukacją w zakresie mniejszości narodowych

Więcej

Bruksela

W odniesieniu do ataków terrorystycznyuch

flag

Każdego roku wielu młodych ludzi z Belgii odwiedza Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w ramach wyjazdów organizowanych przez belgijską Fondation Auschwitz z Brukseli. W obliczu zamachów terrorystycznych i ogromnego bólu w jakim pogrążona jest Bruksela łączymy się w głębokim smutku i współczuciu szczególnie z Henrim Goldbergiem, Henrim Kichką, Paulem Sobolem, Lydią Chagoll, ze wszystkimi ludźmi w Brukseli i z naszymi przyjaciółmi z belgijskiej Fondation Auschwitz.

59. Salon poezji

59. Salon Poezji

20.03.2016 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbył się 59. Krakowski Salon Poezji pt. „Poeta – strażnik tych co śpią”

Więcej

Historia

zaczyna się w rodzinie
projekt: Historia zaczyna się w rodzinie…

Od 19 do 25 marca 2016 r. odbędzie się we Lwowie na Ukrainie ostatnia, trzecia część międzynarodowego projektu dla młodzieży z Polski, Niemiec i Ukrainy pt. „Historia zaczyna się w rodzinie...”. Projekt organizują wspólnie Międzynarodowa Organizacja Pozarządowa (NGO) „Foundations for Freedom”, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Fundacja Miejsc Pamięci Dolnej Saksonii/Miejsce Pamięci Bergen-Belsen we współpracy z Fundacją Friedricha Eberta.

Więcej

Biennale Plakatu

w Rumunii

wernisaż Plakat

W Galerii UNArte Narodowego Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Bukareszcie 15 marca b. r. otwarta została wystawa „Polski Plakat o Prawach Człowieka”. Na wystawie zaprezentowanych zostało blisko 50 najwybitniejszych plakatów artystów polskich, które zostały zakwalifikowane na Biennale oraz prace nagradzane na wszystkich edycjach Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Oświęcimiu i plakaty jurorów Biennale.

Więcej

Spotkanie wolontariuszy

z dziećmi ze szkoły podstawowej w Grojcu

Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Grojcu Lars i Jakob (wolontariusze MDSM) i Natalia (wolontariuszka Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu) spotkali się z dziećmi ze szkoły podstawowej i przeprowadzili warsztaty na temat tradycji wielkanocnych w Niemczech, Austrii i na Ukrainie.

Więcej

Zaproszenie

59. Krakowski Salon Poezji
Roman Kent

Z okazji Światowego Dnia Poezji Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży zaprasza 20 marca 2016 roku o godzinie 18:30 na 59. Salon Poezji pt. „Poeta-strażnik tych co śpią”.

Więcej

Zaproszenie

59. Krakowski Salon Poezji
Roman Kent

Z okazji Światowego Dnia Poezji Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży zaprasza 20 marca 2016 roku o godzinie 18:30 na 59. Salon Poezji pt. „Poeta-strażnik tych co śpią”.

Wystawa rysunków

Béli Faragó i Pawła Warchoła w Budapeszcie

wernisaż Plakat

4 kwietnia w Izraelskim Instytucie Kultury w Budapeszcie zostanie otwarta wystawa rysunków Béli Faragó i Pawła Warchoła „Humanity in Danger”.

Więcej

Biennale Plakatu

w Rumunii
plakat

W Galerii UNArte Narodowego Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Bukareszcie 15 marca b. r. zostanie otwarta wystawa. „Polski Plakat o Prawach Człowieka”. Na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 60 najwybitniejszych plakatów artystów polskich, które zostały zakwalifikowane na Biennale oraz prace nagradzane na wszystkich edycjach Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Oświęcimiu i plakaty jurorów Biennale.

POSIEDZENIE MKO

w Paryżu

Roman Kent

W dniu 29 stycznia odbyło się posiedzenie Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego (MKO). Pod nadzorem Przewodniczącego Romana Kenta (USA) spotkali się Marian Turski (Polska), Felix Kolmer (Czechy), Noah Klieger (Izrael), Raphael Esrail (Francja), Henri Goldberg (Belgia), Christoph Heubner (Niemcy) i dyrektor Leszek Szuster, jako reprezentant MDSM-u, w siedzibie Union des Déportes d’Auschwitz (UDA).

Więcej

Dzieci wojny

VII. Międzynarodowa konferencjia Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX i XXI wieku.

Zapraszamy do udziału w VII. Międzynarodowej konferencji Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX i XXI wieku. Tematem wiodącym tegorocznej konferencji będzie los dzieci w czasie wojen i konfliktów zbrojnych.

Alfabet Auschwitz

w Krakowie

wernisaż w CKŻ

29 stycznia 2016 r. w Fundacji Judaica - Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie odbyło się otwarcie wystawy rysunków Pawła Warchoła pt. „Alfabet Auschwitz”. Wydarzenie to, którego współorganizatorem była Fundacja na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, było jednym z elementów obchodów rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz.

Więcej

Wizyta

minister Sylvii Löhrmann w MDSM

Minister Lohrmann w MDSM

W dniach 25 – 27 stycznia 2016 w Oświęcimiu gościła delegacja przedstawicieli Ministerstwa ds. Szkolnictwa i Doskonalenia Zawodowego Nadrenii-Północnej Westfalii wraz z minister Sylvią Löhrmann.

Więcej

6. Biennale

logo biennale
TWÓRCZO DLA PRAW CZŁOWIEKA
VI Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego

Fundacja na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu – organizator VI Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego serdecznie zaprasza do udziału w konkursie.

Darowizna

dla MDSM

scena

W dniu 24.11.2015 grupa z Nienburga, realizująca w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży podróż studyjną, przekazała dla Domu darowiznę w wysokości 927.32 Euro.

Więcej

Medale KEN

dla MDSM

scena

5 grudnia w MDSM odbyła się uroczystość odznaczenia Medalami Komisji Edukacji Narodowej przedstawicieli naszej Fundacji: Przewodniczącego Zarządu Christopha Heubnera, Wiceprzewodniczącej Zarządu dr Alicji Bartuś oraz Dyrektora Leszka Szustera

Więcej

Nagroda dialogu

Dla Zofii Posmysz
Nagroda dialogu

W dniu 6.11.2015r. w siedzibie Fundacji Friedricha Eberta w Bonn odbyło się uroczyste wręczenie nagród DIALOGU Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich.

Więcej

„Dzwony pojednania”

Dzwony pojednania

W listopadzie Fundacja na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Sołectwo Grojec zaprosiły na dwie prezentacje filmu Grzegorza Gajewskiego pt. „Dzwony pojednania”.

Więcej

Prezentacja

V Biennale Plakatu w Jaworznie
prezentacja w Jaworznie

13 listopada 2015 w Centrum Kultury Teatr Sztuk w Jaworznie odbył się wernisaż V Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego.

Więcej

58. Salon Poezji

58.

29 listopada o godzinie 16.00 serdecznie zapraszamy do MDSM na 58. Krakowski Salon Poezji pt. "...Klonom ręce opadły, i mnie... Wiersze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej zaprezentują Dominika Bednarczyk i Anna Tomaszewska z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przy akompaniamencie Piotra Skupniewicza.
Zapraszamy!

Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Oświęcim, Starostwa Powiatowego Oświęcim, Firmy Ipsen Logistic, Firmy Vitamina, Drukarni Dimograf, Cukierni Orlicki oraz Joachima S. Russka.

Wystawa emalii

Zaproszenie na wystawę "Niepowtarzalność i przypadek"
Zaproszenie na wystawę

Fundacja na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Zakład Malarstwa Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie serdecznie zapraszają na wystawę „Niepowtarzalność i przypadek” w MDSM, 32-600 Oświęcim, ul. Legionów 11.

Więcej

Dzwony pojednania

Zaproszenie na prezentację filmu
Zaproszenie na film

Fundacja na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Sołectwo Grojec serdecznie zapraszają na dwie prezentacje filmu Grzegorza Gajewskiego pt. „Dzwony pojednania”.

Więcej

Dzwony pojednania

Zaproszenie na prezentację filmu
Zaproszenie na film

Fundacja na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Sołectwo Grojec serdecznie zapraszają na dwie prezentacje filmu Grzegorza Gajewskiego pt. „Dzwony pojednania”.

Prezentacja

wystawy V Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego
Wystawa w Bielsku

13 listopada o godzinie 18.00 serdecznie zapraszamy na prezentację wystawy V Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Galerii CK Teatr Sztuk w Jaworznie.

Więcej

Argument – biografia

Konferencja w MDSM
konferencja foto

Już od dawna przyjeżdżam do Oświęcimia nie jak do Auschwitz, lecz jak do swojego drugiego Domu, ponieważ wiem, że są tu ludzie, których kocham i którzy, mam nadzieję, mnie lubią. Auschwitz zabrał mi młodość i zmienił moje życie, jednak Oświęcim w ostatnich latach nadał temu życiu nowy sens, może ważniejszy niż to, co straciłam przez Auschwitz...

Więcej

Świat jest teatrem

57. Krakowski Salon Poezji

25 października 2015 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbył się 57. Krakowski Salon Poezji pt. „Świat jest teatrem, aktorami ludzie…”. Fragmenty dramatów i wybrane sonety Williama Szekspira czytały Małgorzata Kochan i Katarzyna Tlałka, aktorki Teatru Ludowego w Krakowie, przy akompaniamencie Piotra Kudełki

Więcej

Urodziny

Heleny Dunicz-Niwińskiej w MDSM
100. urodziny pani Heleny Dunicz-Niwińskiej

17 października 2015 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się uroczystość 100 – lecia urodzin pani Heleny Dunicz-Niwińskiej, polskiej skrzypaczki, byłej więźniarki obozu Auschwitz-Birkenau, instrumentalistki kobiecej orkiestry obozowej, tłumaczki literatury z zakresu muzyki poważnej, związanej z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Więcej

(Nie)rzeczywistości

wystawa fotografii Dominika Smolarka

15 października 2015 r. w MDSM otwarta została wystawa prac oświęcimskiego fotografika Dominika Smolarka pt. „(Nie)rzeczywistości”. Wernisaż otworzył Leszek Szuster - dyrektor MDSM, który powitał i przedstawił autora, od ponad 5 lat współpracującego z MDSM przy wielu projektach.

Więcej

Świat jest teatrem

57. Krakowski Salon Poezji

Serdecznie zapraszamy na 57. Krakowski Salon Poezji pt. „Świat jest teatrem, aktorami ludzie”, który odbędzie się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży 25 października 2015 o godzinie 19.00.

„Zachować pamięć“

„Zachować pamięć“

Początkiem października (2015) w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu spotkali się uczniowie z Badenii-Wirttembergii, Małopolski i Śląska, by wziąć udział w 2. części polsko-niemieckiej wymiany młodzieży.

Więcej

Nigdy nie zapomnieć

Nigdy nie zapomnieć

Czuliśmy ogromną potrzebę przyjazdu do miejsca, gdzie 70 lat temu wydarzyło się niedające się opisać słowami bestialstwo. Szczególnie ważne jest, by wielu odwiedzających doświadczało historii i stale dzieliło odpowiedzialność za to, by zamordowani nie zostali zapomniani i by to nigdy już się nie powtórzyło...

Więcej

Wernisaż wystawy

Dominik Smolarek „(Nie)rzeczywistości”

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii Dominika Smolarka, które odbędzie się w MDSM 15 października 2015 o godzinie 19.00.

Wernisaż wystawy

Dominik Smolarek „(Nie)rzeczywistości”

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii Dominika Smolarka, które odbędzie się w MDSM 15 października 2015 o godzinie 19.00.

Prezentacja wystawy

V Biennale Plakatu w Bielsku-Białej
Wystawa w Bielsku

25 września 2015 w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej odbył się wernisaż V Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego. Otwarciu towarzyszyła debata „Plakat-wolność w służbie publicznej”

Więcej

Gdy słowa zabijają

II Międzynarodowa Konferencja dla młodzieży, studentów i doktorantów
O wolności i prawach człowieka. GDY SŁOWA ZABIJAJĄ
Oświęcim, 10 grudnia 2015 r.

10 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W nawiązaniu do tej daty zapraszamy na II. Międzynarodową Konferencję pt. O wolności i prawach człowieka. Jest ona skierowana do uczniów, studentów i doktorantów. Mamy nadzieję, że dla młodych uczestników, konferencja będzie impulsem do dyskusji nad sytuacją we współczesnym świecie, a także do podjęcia konkretnych działań w przestrzeni publicznej na rzecz poszanowania praw człowieka.

Czytaj dalej

„Wyobcowanie”

w Norymberdze
„Wyobcowanie” w Norymberdze

13 września 2015 w zamku Almoshof otwarta została wystawa prac Pawła Warchoła i Beli Farago „Entfremdung / Wyobcowanie”, wspólne przedsięwzięcie miasta Norymbergii, galerii Destillarta z Buchschwabach, Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży i Fundacji Judaica Centrum Kultury Żydowskiej z Krakowa.

Więcej

Prezentacja wystawy

V Międzynarodowego Biennale Plakatu
Wystawa w Bielsku

Serdecznie zapraszamy na prezentację wystawy V Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej.
Wernisaż odbędzie się 25 września 2015 o godzinie 16.00.
Wystawa czynna będzie do 9 października 2015r.

Więcej

Jabłoń Korbiniana

Korbiniansapfel

27 sierpnia 2015 roku w Domu Spotkań odbyło się uroczyste posadzenie Jabłoni Korbiniana. Drzewko wyhodowane zostało potajemnie w 1944 roku przez księdza Korbiniana Aignera, będącego wówczas więźniem obozu koncentracyjnego Dachau. W roku 1985, w 100. rocznicę urodzin księdza, odmiana ta otrzymała nazwę „Korbinian”.

Więcej

Fundacja Matzevah

w MDSM
Matzevah Foundation in der IJBS

W dniach 7-11.08. 2015 r., po raz trzeci od 2011 r., w MDSM gościła grupa z Fundacji Matzevah z Norcross w stanie Georgia, USA. Celem fundacji jest poszerzanie i umacnianie dialogu z gminą żydowską poprzez porządkowanie i opiekę nad cmentarzami żydowskimi w Polsce, a także edukację o Holokauście.

Więcej

Stracone dzieciństwo

Spotkanie z prof. Hanną Ulatowską
Stracone dzieciństwo

11 sierpnia w MDSM gościła prof. Hanna Ulatowska, która podczas spotkania pod hasłem "Stracone dzieciństwo" z uczestnikami obozu letniego ASF oraz The Matzevah Foundation...

Więcej

Rocznicowe uroczystości

Zigeunerlager 2015

2 sierpnia 2015 r. na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz II Birkenau odbyły się centralne uroczystości upamiętniające likwidację tzw. „rodzinnego obozu cygańskiego” w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944r.

Więcej

Wizyta

Delegacji z Japonii
wizyta Delegacji z Japonii

10 lipca 2015 roku w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu gościła delegacja z japońskiego miasta Minami – Kyushu w składzie: Kampei Shimoide – prezydent miasta, Noriaki Kaneda – dyrektor Wydziału Spraw Ogólnych miasta, Mutuo Kuwashiro – zastępca dyrektora Muzeum Pokoju Chiran oraz Yuji Miyata – orędownik pokoju, który kilka miesięcy wcześniej odwiedził już Oświęcim.

Więcej

Początek i koniec

WYSTAWA „Koniec i początek. Dezercja i opór”

9 lipca w sali forum odbyło się otwarcie wystawy „Początek i koniec – dezercja i opór”, przygotowanej przez Muzeum Antywojenne / Friedensbibliothek z Berlina.

Więcej

Hannover 96

Drużyna Hannover 96 w Oświęcimiu
Hannover 96

Od 2 do 9 lipca w Oświęcimiu, na zaproszenie klubu Soła i Miasta Oświęcim, gościła drużyna rezerwowa klubu Hannover 96. Niemieccy zawodnicy w trakcie tygodniowego obozu treningowego rozegrali mecz sparingowy z Sołą Oświęcim, który zakończył się wynikiem 3:0 dla Hannoveru. Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży był jednym z współorganizatorów programu.

fot. Tomasz Bryś

Stypendia przyznane

scena

Tegorocznymi laureatkami przyznawanych od 16 lat stypendiów Funduszu im. Stanisława i Marii Neumannów zostały trzy uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. S. Konarskiego w Oświęcimiu: Karolina Twardy, Adrianna Klawińska i Kamila Małysiak.

Więcej

56 Salon Poezji w MDSM

scena

W niedzielę 28 czerwca w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbył się 56. Krakowski Salon Poezji. Fragmenty „Dziennika” Witolda Gombrowicza zaprezentowała Iwona Bielska, aktorka Teatru IMKA w Warszawie. Gospodarzami Salonu byli Janusz Toczek, Leszek Szuster i Ola Lisak.

Więcej

Wizyta Premiera

Premier Dolnej Saksonii w MDSM
wizyta premiera Dolnej Saksonii

17 czerwca br. w ramach podróży po Polsce, w MDSM gościł premier Dolnej Saksonii Stephan Weil wraz z delegacją frakcji SPD w Landtagu z przewodniczącą Johanne Modder na czele.

Więcej

Pamięć i upamiętnienie

grupa 1000

W dniach 18-21 czerwca z inicjatywy Deutscher Gewerkschaftsbund (DGB) Jugend – młodzieżowej organizacji w ramach Federacji Niemieckich Związków Zawodowych, w Oświęcimiu gości licząca 850 osób grupa młodych ludzi, reprezentujących szerokie spektrum związków politycznych i wspólnot religijnych.

Więcej

VIII Alternatywa

scena

W niedzielę 14 czerwca 2015 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się VIII edycja projektu „Alternatywna Scena MDSM”.

Więcej

Jak pamiętać

i jak mówić o II wojnie światowej
spotkanie z Zofią Posmysz

9 czerwca br. w sali Ratusza Miejskiego w Gliwicach odbyło się spotkanie z Zofią Posmysz, pisarką, byłą więźniarką obozu w Auschwitz i Ravensbrück pt. „Jak pamiętać i jak mówić o II wojnie światowej”. Organizatorami wydarzenia byli: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Fundacja Konrada Adenauera w Polsce.

Więcej

Nadanie imienia

„Odważ się świadczyć prawdę”
Nadanie imienia Władysława Bartoszewskiego Sali Forum MDSM w Oświęcimiu
scena

1 czerwca 2015 roku o godz. 18.45 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się uroczystość nadania Sali Forum imienia Władysława Bartoszewskiego

Więcej

Nadanie imienia

sala im. Prof. Bartoszewskiego

Fundacja na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Międzynarodowy Komitet Oświęcimski serdecznie zapraszają na uroczystość nadania imienia Władysława Bartoszewskiego Sali Forum Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży. Uroczystość odbędzie się w dniu 1 czerwca 2015 r. o godz. 18.45 w MDSM

55. Salon za nami

24 maja 2015 roku w ramach 55. Krakowskiego Salonu Poezji w Oświęcimiu, poświęconego twórczości Juliusza Słowackiego, w MDSM zaprezentowany został spektakl pt. „Beniowski”.

Więcej

Spotkanie z Zofią Posmysz

Spotkanie z Zofią Posmysz

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Fundacja Konrada Adenauera zapraszają na rozmowę z Zofią Posmysz pt. „Jak pamiętać i jak mówić o II wojnie światowej”. Spotkanie odbędzie się 9 czerwca br. o godz. 17.00 w Sali Ratusza Miejskiego w Gliwicach.

Galeria KVD w Dachau

21 maja 2015 roku w Galerii KVD w Dachau (Künstlervereinigung Dachau) została otwarta wystawa IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego pod hasłem „Twórczo dla praw człowieka”.

Więcej

Z Auschwitz ku przyszłości

Konferencja Granice wolności 7-8 maja 2015

Codziennie trzeba odpowiadać, również w Polsce, na pytanie o granice wolności, tolerancji, o prawa uchodźców, antysemityzm i wolność religijną. Musimy się również zmagać z mową nienawiści w życiu publicznym – napisała prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich, do uczestników Oświęcimskiego Forum Praw Człowieka w ramach którego odbyła się druga edycja międzynarodowej konferencji Europa wobec wyzwań XXI wieku, której tegorocznym hasłem była wolność. Udział w niej wzięli naukowcy, działacze społeczni, dyplomaci i dziennikarze.

Więcej

Wizyta Thorstena Klute

„Działalność tej instytucji jest niezwykle ważna”
wizyta Thorstena Klute

powiedział Thorsten Klute, Sekretarz Stanu ds. Integracji w Ministerstwie Pracy, Integracji i Spraw Socjalnych Landu Nadrenia- Północna Westfalia (Staatssekretär für Integration im Ministerium für Arbeit, Integration und Soziales des Landes NRW), który w dniu 20.05. po oficjalnej wizycie w PMAB odwiedził MDSM.

Więcej

Uchodźcy

W poszukiwaniu azylu w Europie
Bad Liebenzell - seminarium

Tym, jakże aktualnym i ważnym problemem, zajmowali się uczestnicy polsko-niemieckiej wymiany młodzieży w dniach 4-9 maja na zamku Burg Liebenzell.

Więcej

8. raz zaprasza

scena

Idąc za ciosem, po majowej edycji Alternatywnej Sceny MDSM, której gośćmi byli Wojciech Brzoska, Teatr Biuro Podróży i grupa Lao Che, zapraszamy na kolejną - VIII odsłonę projektu. Już na 14 czerwca zaplanowaliśmy ponowne spotkanie z offową muzyką, teatrem i poezją.

Malowane koty

malowane koty

W czwartek 14 maja po raz ósmy w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu miało miejsce rozstrzygnięcie Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Z przyrodą za pan brat”, organizowanego przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Oświęcimiu oraz Stowarzyszenie Pomocy Szkole „Małopolska” Społeczny Komitet przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Oświęcimiu.

Więcej

7. scena za nami

scena

W niedzielę, 10 maja, w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się siódma edycja Alternatywnej Sceny MDSM. Tradycyjnie już, w ramach projektu, MDSM zaoferował spotkanie z alternatywną poezją, teatrem oraz muzyką.

Więcej

Nauczanie o Holokauście

X Międzynarodowa Szkoła Letnia

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej, X edycji Międzynarodowej Szkoły Letniej Nauczanie o Holokauście w dniach 1-7 lipca 2015.

Wizyta Martina Schulza

Martin Schulz in der IJBS

Za każdym razem z prawdziwą przyjemnością obserwuję, z jak wielkim zaangażowaniem i intensywnością prowadzona jest tu praca. Pragnę wyrazić moje podziękowania i ogromny podziw. Wasza praca należy do najważniejszych w Europie – napisał w Księdze Gości przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Martin Schulz, podsumowując wizytę w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Więcej

Uchodźcy

W poszukiwaniu azylu w Europie
Bad Liebenzell - seminarium

Tym, jakże aktualnym i ważnym problemem, będą zajmować się uczestnicy rozpoczętego właśnie w Bad Liebenzell seminarium, organizowanego przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu w kooperacji z Międzynarodowym Forum Burg Liebenzell.

Więcej

„Alfabet Auschwitz“

wystawę rysunków Pawła Warchoła

25 kwietnia w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu otwarta została wystawa rysunków Pawła Warchoła „Alfabet Auschwitz“.

Więcej

Drzewo Pokoju

posadzone w ogrodzie MDSM
drzewo pokoju

W Dniu Ziemi, 22 kwietnia, goście, wolontariusze i pracownicy Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu posadzili drzewo wiśni, które jako symbol pokoju przekazał MDSM Yuji Miyata, orędownik pokoju i działacz na rzecz ochrony środowiska z Japonii.

Więcej

Łączy nas pamięć

Akcja społeczna „Żonkile“ – Łączy nas pamięć
Akcja Żonkile

19 kwietnia 1943 rozpoczyna się heroiczna walka żydowskich powstańców w Getcie Warszawskim przeciwko planowanej przez siły SS i policji akcji likwidacyjnej. Ponad 56.000 Żydów zostaje zamordowanych bądź wysłanych do obozów koncentracyjnych i zagłady. Około 750 powstańców walczy z niemieckimi żołnierzami, dysponującymi przewagą liczebną i w uzbrojeniu. Tylko niewielu bojownikom udaje się zbiec.

Więcej

MOCAK zaprasza

Zaproszenie na wystawę w MOCAKU
MOCAK zaprasza na wystawę

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprasza na wystawę Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz, która dostępna będzie w dniach 15 maja - 31 października 2015. Wernisaż odbędzie się 14 maja o godzinie 18.00.

Więcej

MOCAK zaprasza

Zaproszenie na wystawę w MOCAKU
MOCAK zaprasza na wystawę

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprasza na wystawę Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz, która dostępna będzie w dniach 15 maja - 31 października 2015. Wernisaż odbędzie się 14 maja o godzinie 18.00.

Marsz Żywych 2015

Marsz Żywych 2015

Zainicjowany w 1988 roku „Marsz Żywych“ ma na celu upamiętnienie milionów ofiar Szoa i obejmuje przemarsz uczestników z byłego obozu macierzystego Auschwitz I do byłego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau. Tradycyjnie odbywa się w „Yom Hashoa”, izraelskim Dniu Pamięci o Szoa.

Więcej

7. odsłona

W niedzielę 10 maja rusza VII Alternatywna Scena MDSM.
scena

O godzinie 19.30 zapraszamy do Domu Ciszy MDSM na spotkanie z Wojciechem Brzoską w ramach Anty-Salonu Poezji. Przystanek Teatr ruszy w ogrodzie MDSM o 20.30 wraz ze spektaklem „Carmen Funebre” Teatru Biuro Podróży. Gwiazdą Niszowego Studio Dźwięku będzie zespół Lao Che, który zagra w Forum MDSM o 21.30.
VII edycji MDSM SA towarzyszyć będzie wystawa fotografii Krzysztofa Janika.
Jak zwykle wstęp na wydarzenie jest wolny.
Serdecznie zapraszamy!

Fondation Auschwitz

z Brukseli
Fondation Auschwitz z Brukseli

W dniach od 6 do 10 kwietnia bieżącego roku, w ramach podróży studyjnej zorganizowanej przez Fondation Auschwitz z Brukseli, gościło w Domu Spotkań prawie dziewięćdziesiąt osób - studentów, uczniów i dorosłych. Wśród uczestników grupy znaleźli się również byli więźniowie Auschwitz, naoczni świadkowie historii: Alberto Israel, Henri Kichka i Paul Sobol. W tym roku zabrakło Jakoba Rotenbacha, który odszedł 14 października 2014.

Więcej

Spotkanie studentów

„Auschwitz i Holokaust – historia i współczesność”
Auschwitz i Holokaust – historia i współczesność - 1. część

Polscy i niemieccy studenci uniwersytetów w Rostoku i Krakowie spotkali się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w ramach corocznie organizowanego we współpracy z Akademią Europejską w Waren/Niemcy seminarium pt. „Auschwitz i Holokaust – historia i współczesność. Przymusowe migracje Polaków i Niemców w czasie II wojny światowej i po wojnie”.

Więcej

90. urodziny

Pana Ignacego Krasnokuckiego
90. urodziny Pana Ignacego Krasnokuckiego

8 kwietnia delegacja Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży przekazała Panu Ignacemu Krasnokuckiemu najserdeczniejsze życzenia z okazji 90. urodzin, życząc mu dużo siły, zdrowia i optymizmu oraz dziękując za niestrudzoną gotowość dzielenia się z młodzieżą osobistymi wspomnieniami z czasu wojny i pobytu w obozach w ramach spotkań ze świadkami wydarzeń.
W uroczystej chwili wzięli również udział przedstawiciele Centrum Dialogu i Modlitwy.

Więcej

Odznaczeni

odznaczeni

W dniu 27 marca 2015 w Ratuszu w Isny (Allgäu, Badenia-Wirtembergia) odbyła się uroczystość wręczenia przez Konsula Generalnego RP w Monachium Justynę Lewańską odznaczeń państwowych przyznanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej dla Helmuta Morloka oraz Viktorii Doris Graenert.

Wiecej

Wystawa

wystawę rysunków Pawła Warchoła

Fundacja na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Fundacja Konrada Adenauera w Polsce we współpracy z Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim serdecznie zapraszają na wystawę rysunków Pawła Warchoła „Alfabet Auschwitz”.

Przybyliśmy z Polski...

wystawa: Przybyliśmy z Polski...

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu serdecznie zaprasza na wystawę „Przybyliśmy z Polski... Wkład polskich Żydów w budowę państwa Izrael”.

Więcej

Upamiętnienie

Upamiętnienie

Niemiecka i polska młodzież z Międzynarodowego Komitetu Auschwitz (MKO) upamiętniła 60 000 greckich Żydów, których pierwszy transport przybył do Auschwitz 20 marca 1943 r. Podczas ceremonii Christoph Heubner, Wiceprezydent MKO powiedział:

Więcej

Przybyliśmy z Polski...

Wernisaż wystawy: „Przybyliśmy z Polski... Wkład polskich Żydów w budowę Państwa Izrael”
Wernisaż wystawy: Przybyliśmy z Polski...

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży serdecznie zaprasza na wystawę „Przybyliśmy z Polski... Wkład polskich Żydów w budowę państwa Izrael” Wernisaż odbędzie się 12 marca o godzinie 15.00 w Domu Ciszy.

Więcej

Przybyliśmy z Polski...

Wernisaż wystawy: „Przybyliśmy z Polski... Wkład polskich Żydów w budowę Państwa Izrael”
Wernisaż wystawy: Przybyliśmy z Polski...

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży serdecznie zaprasza na wystawę „Przybyliśmy z Polski... Wkład polskich Żydów w budowę państwa Izrael” Wernisaż odbędzie się 12 marca o godzinie 15.00 w Domu Ciszy.

Wystawa Josefa Malego

wystawa Josefa Malego

3 marca 2015 roku w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu została otwarta wystawa Josefa Malego w ramach cyklu „Mistrzowie rysunku europejskiego”. W sali Forum MDSM zaprezentowanych zostało 18 dynamicznych, abstrakcyjnych rysunków artysty oraz dwa wielkoformatowe kolaże

Więcej

"Głosy młodej dziewczyny"

instalacja dżwiękowa „Głosy młodej dziewczyny”

2 marca Astrid Schwieder, wolontariuszka z Niemiec, pracująca w Domu Spotkań, zaprezentowała instalację dżwiękową "Głosy młodej dziewczyny", upamiętniającą Annę Frank w 70. rocznicę jej śmierci w obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen. Wolontariusze oraz młodzi ludzie z Oświęcimia nagrali fragmenty z dziennika Anne w języku polskim, angielskim i niemieckim.

Więcej

Posłaniec Pokoju w MDSM

Posłaniec Pokoju w MDSM

27 lutego Dom Spotkań odwiedził niezwykły gość z Japonii, Yuji Miyata. Yuji podejmuje piesze wędrówki po świecie w imię pokoju i czystego środowiska. Pokonał już 12 500 km z Chin do Londynu, sadząc 4060 drzew, odwiedzając 700 szkół i 200 sierocińców, ofiarując pieniądze na cele charytatywne.

Więcej

Wystawa Josefa Malego

wystawa Josefa Malego

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży zaprasza na wystawę rysunków słowackiego artysty - Josefa Malego w ramach cyklu „Mistrzowie rysunku europejskiego” Wernisaż odbędzie się 3 marca 2015r. o godzinie 19.00 w MDSM.

Wyróżnienie

Za zasługi dla Sybiraków
odznaka Związku Sybiraków

10 lutego minęła 75. rocznicę pierwszej, masowej zsyłki polskich obywateli na Syberię. Z powodu głodu, chorób i niewolniczej pracy w nieludzkich warunkach wielu z nich pozostało tam na zawsze. Zabierano całe rodziny, starców, kobiety z małymi dziećmi, mężczyzn, bez wyjątku. Zsyłki trwały do 1956 r.

Więcej

Konferencja

wystawa cyklu obrazów „Miasta Pokoju”

Już po raz szósty zapraszamy do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku. Tegoroczny temat: OD WYZWOLENIA DO POJEDNANIA, należy rozumieć bardzo szeroko. Chcemy dyskutować o wyzwoleniu zarówno w sensie fizycznym (wyzwolenie z niewoli obozu/więzienia), jak i psychicznym (uporanie się z traumą obozowych przeżyć, totalitarnego zniewolenia oraz następstw zbrodni ludobójstwa).

Słowa Ocalałych

70. Rocznica Wyzwolenia Auschwitz
fot. Marek Kocjan

Podczas ceremonii upamiętniającej 70. Rocznicę Wyzwolenia Auschwitz najważniejszy głos należał do Ocalałych, którzy wezwali do zachowania pamięci o zbrodniach Auschwitz i walki z obojętnością, nietolerancją i antysemityzmem. W imieniu Ocalałych przemawiali byli więźniowie Auschwitz: Halina Birenbaum, Kazimierz Albin i Roman Kent.

Więcej

Przedstawiciele

organizacji młodzieżowych z Niemiec, Polski i Izraela w MDSM
foto P1110686

Na zakończenie kilkudniowego seminarium, które odbywało się w Krakowie, podczas którego spotkali się przedstawiciele organizacji młodzieżowych z Niemiec, Polski i Izraela, aby w 70 lat po wyzwoleniu Auschwitz rozważyć wspólnie kwestię wychowania po Auschwitz i przyszłości oraz różnych narodowych perspektyw w podejściu do tej kwestii, delegacja udała się do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, gdzie zapoznała się się z miejscem spotkań i nauki, w którym od wielu lat prowadzona jest edukacja historyczna i spotkania międzynarodowe.

Więcej

Uroczystość

inauguracyjna międzynarodowego upamiętniania z okazji 70 rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau
copyright: Volkswagen

W uroczystościach inauguracyjnych zorganizowanych w dn. 26.01.2015 przez Międzynarodowy Komitet Oświęcimski w berlińskiej URANII udział wzięli obok Kanclerz Niemiec Angeli Merkel byli więźniowie KL Auschwitz-Birkenau: Eva Fahidi i Marian Turski, młodzież, która w ramach podróży studyjnych realizowanych w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu pracowała na terenie KL Auschwitz. W spotkaniu wzięło udział ok. 800 gości.

Więcej

4. wizyta

Minister towarzyszyła młodzieży
foto: © MSW/Sepp Spiegel

W dniach 25-27 stycznia 2015 r. nasz Dom odwiedziła po raz czwarty minister ds. szkolnictwa i doskonalenia zawodowego oraz wicepremier kraju związkowego Nadrenii Północnej-Westfalii – Sylvia Löhrmann. Pani Minister towarzyszyła liczna delegacja, wśród której znajdowali się członkowie Zarządu Fundacji Erinnern ermöglichen i przedstawiciele prasy, m.in. Deutschlandfunk, Westfälische Nachrichten, Westfälischer Anzeiger, Rheinische Post i WRD.

Więcej

Spotkanie młodzieży

Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży zorganizowane przez Niemiecki Bundestag w MDSM Oświęcim
foto: © DBT/Saldern

W ramach ceremonii upamiętniającej ofiary narodowego socjalizmu, przypadającej na 27. stycznia, Niemiecki Bundestag organizuje już od 19 lat Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży. Z uwagi na 70. Rocznicę Wyzwolenia KL Auschwitz tematem tegorocznego spotkania młodzieży był Auschwitz - postrzegany jako symbol Holokaustu i zbrodni narodowosocjalistycznych

Więcej

CITIES OF PEACE®

Wystawa Cieties of Peace

25 stycznia 2015 roku w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu została otwarta wystawa cyklu obrazów „Miasta Pokoju”, projektu zorganizowanego przez MDSM we współpracy z Fundacją Judaica Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie oraz Fundacją Sztuki Ellen Frank w Nowym Jorku z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz.

Więcej

Prezentacja wystawy

IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Düsseldorfie
Wystawa IV Biennale

13 stycznia 2015 roku w Bürgerhalle Landtagu Nadrenii Północnej-Westfalli w Düsseldorfie odbył się wernisaż wystawy IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego. Wydarzenie zorganizowane zostało dla uczczenia 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz

Więcej

Audiencja

Byli więźniowie KL Auschwitz na audiencji u papieża Franciszka
audiencja

Z okazji 70-tej rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz jego byli polscy więźniowie zostali przyjęci w dniu 7 stycznia w Rzymie przez papieża Franciszka. Towarzyszyli im byli więźniowie z Francji, Niemiec oraz Republiki Czeskiej.

Więcej

CITIES OF PEACE®

wystawa cyklu obrazów „Miasta Pokoju”

Fundacja na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu serdecznie zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy cyklu obrazów „Miasta Pokoju”. Wernisaż odbędzie się 25.01.2015 o godzinie 17.00 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Projekt zorganizowany został we współpracy z Fundacją Judaica Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie oraz Fundacją Sztuki Ellen Frank w Nowym Jorku z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz.

Więcej

CITIES OF PEACE®

wystawa cyklu obrazów „Miasta Pokoju”

Fundacja na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu serdecznie zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy cyklu obrazów „Miasta Pokoju”. Wernisaż odbędzie się 25.01.2015 o godzinie 17.00 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Projekt zorganizowany został we współpracy z Fundacją Judaica Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie oraz Fundacją Sztuki Ellen Frank w Nowym Jorku z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz.

„Transformacje”

wystawa Agnieszki Kołodziej-Ryś

14 grudnia 2014 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu została otwarta wystawa Agnieszki Kołodziej-Ryś „Transformacje”.

Więcej

Otwarcie wystawy

Agnieszki Kołodziej-Ryś „Transformacje”
zaproszenie Transformacje

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy Agnieszki Kołodziej-Ryś „Transformacje” 14 grudnia 2014 r. o godz. 18.00. Wernisaż wystawy uświetni koncert Doroty Kołodziej i Olgi Mytnik.

Więcej

"Dotyk jest widzialny"

wystawa prac uczestników polsko-niemieckiego seminarium

scena W dniu 27.11.2014 o godz. 18:00 odbył się wenisaż prac uczestników polsko-niemieckiego seminarium dla młodzieży niewidomej i niedowidzącej.

Więcej

Wystawa fotografii

uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej „Kirkuty w obiektywie”
Wystawa fotografii „Kirkuty w obiektywie”

21 listopada 2014r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu została otwarta wystawa „Kirkuty w obiektywie”. Ekspozycja składa się z 80 fotografii autorstwa Gabrieli Tarnawy, Marty Walla, Moniki Wojtylak, Aleksandry Waluś, Marceliny Grąbkowskiej oraz Arkadego Raczka. Artyści kształcą się na kierunku fototechnik w Zespole Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej pod opieką Beaty Godek.

Więcej

Heubner odznaczony

Christoph Heubner odznaczony Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec 1. klasy
Christoph Heubner odznaczony Orderem Zasługi

7 listopada Christoph Heubner w obecności polskiej i niemieckiej młodzieży, jak również gości z Niemiec i Polski został odznaczony przez Prezydenta Niemiec Joachima Gaucka Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec 1. Klasy.

Więcej

Polsko-niemiecki

„Nobel” dla MDSM

scena

19 listopada w Berlinie w siedzibie przedstawicielstwa Brandenburgii, w ramach 17. Forum Polsko-Niemieckiego, miało miejsce odznaczenie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży Nagrodą Polsko-Niemiecką. Wyróżnienie to, przyznawane jest corocznie osobom oraz organizacjom za szczególne zasługi dla rozwoju stosunków polsko-niemieckich.

Więcej

Wystawa

„W sercu świata” oraz prezentacja IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Wolfsburgu
wystawa „W sercu świata” w Wolfsburgu

8 listopada w siedzibie firmy IG Metal w Wolfsburgu zaprezentowana została wystawa „W sercu świata”, przygotowana przez MDSM w roku 2011 z okazji jubileuszu 25-lecia działalności. Wystawa otwarta została przez Hartwiga Erba, pełnomocnika IG Metall, Christopha Heubnera, wiceprezydenta Międzynarodowego Komitetu Auschwitz i Leszka Szustera, dyrektora MDSM.

Więcej

Prezentacja

V Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Cieszynie

scena

6 listopada 2014 r. odbyła się kolejna prezentacja wystawy oświęcimskiego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego „Twórczo dla praw człowieka”, organizowanego przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Więcej

Kirkuty w Obiektywie

Kirkuty w Obiektywie

21 listopada 2014 r. o godzinie 19.00 zapraszamy na wernisaż wystawy „Kirkuty w Obiektywie”, poświęconej cmentarzom żydowskim w Cieszynie i Bielsku-Białej.

2500 Światów

Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat.

Wystawa 2500 Światów

27 października 2014 r. w Domu Ciszy Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu została otwarta wystawa Krystyny Spisak-Madejczyk „2500 Światów”, poświęcona Irenie Sendlerowej.

Więcej

Medycyna

w okupowanej Polsce w cieniu nazizmu - Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa

scena

W dniach 10-12 października 2014 roku w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Medycyna w okupowanej Polsce w cieniu nazizmu”

Więcej

Krakowski Salon Poezji

scena

53 salonowy wieczór w MDSM, który odbył się 19.10. stał się prawdziwym rarytasem. Wiersze krakowskiego poety Józefa Barana są bez wątpienia dowodem na to, że i współczesna „sztuka słowa” zdolna jest wykraczać daleko poza tradycyjnie wyznaczane jej ramy.

Więcej

Krzyż Komandorski

Orderu Zasługi RP dla Christopha Heubnera

scena W dniu 13 października w siedzibie Ambasady RP w Berlinie, Christoph Heubner, współzałożyciel Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, przewodniczący Zarządu Rady Fundacji na rzecz MDSM został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP.

Więcej

Wystawa w Stuttgarcie

"Inna Strona Świata"

scena W dniu 8 października w Landtagu Badenii Wirtembergii w Stuttgarcie odbyła się osiemnasta prezentacja wystawy Inna Strona Świata.

Więcej

Odznaczenie

dla Ines Doberanzke

odznaczenie

Pragniemy poinformować, że w dniu 1 października 2014 w Volkswagen Group Academy w Wolfsburgu odbyła się uroczystość odznaczenia pani Ines Doberanzke Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej.

Więcej

po raz szósty

6 scena

W sobotę 27 września w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się VI edycja Alternatywnej Sceny MDSM.

Więcej

Zmarł Antoni Słupik

scena

Z żalem informujemy, że w dniu 22 września 2014r. zmarł Antoni Słupik, honorowy członek Rady Fundacji MDSM, pułkownik Wojska Polskiego, żołnierz 73 Pułku Piechoty II RP. Odznaczony m.in. Krzyżem Virtuti Militari.


Więcej

Fundusz

im. Neumannów rozdany
scena Tegorocznymi laureatkami przyznawanych od 15 lat stypendiów Funduszu im. Stanisława i Marii Neumannów, zostały dwie uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. S. Konarskiego w Oświęcimiu: Anna Chmura i Patrycja Stelmach.
Więcej

Spotkanie

w Sali Heilig-Geist w Norymberdze
scena

7 września 2014 roku w Sali Heilig-Geist w Norymberdze odbyło się spotkanie z Zofią Posmysz, zorganizowane przez Urząd do Spraw Stosunków Międzynarodowych w Norymberdze we współpracy z Fundacją Bayerische Gedenkstätten i Galerią Destillarta.

Więcej

VI edycja MDSM S.A.

Michał Jelonek z zespołem

W sobotę 27 września zapraszamy do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży na VI edycję Alternatywnej Sceny MDSM.

Więcej

VI edycja MDSM S.A.

W sobotę 27 września zapraszamy do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży na VI edycję Alternatywnej Sceny MDSM.

Uroczystość

odznaczenia dr. Richarda Pyritza

odznaczenie dr. Richarda Pyritza

Z radością informujemy, że w dniu 11 września 2014 r. Ambasador J. Margański wręczył dr. Richardowi Pyritzowi Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP, nadany przez Prezydenta RP w uznaniu jego wybitnych zasług na rzecz pojednania polsko-niemieckiego oraz za osiągnięcia w upowszechnianiu wiedzy o obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Więcej

Prezydent Komorowski

w Bundestagu

scena

Po wystąpieniu prezydenta Niemiec Joachima Gaucka w ramach obchodów niemieckiej inwazji na Polskę w 1939 roku na Westerplatte w dniu 1.09.2014, Bronisław Komorowski wystąpił 10.09.2014 po raz pierwszy w Niemieckim Bundestagu.

Więcej

Medal Miasta Oświęcim

dla Christopha Heubnera orędownika polsko-niemieckiego pojednania

scena

W dniu 3 września 2014 roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut i Przewodniczący Rady Miasta Piotr Hertig uhonorowali Christopha Heubnera Medalem Miasta Oświęcim

Więcej

1 września 2014 r.

75 rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 2014r, w dniu 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej, na oświęcimskim Placu Kościuszki odbyły się uroczystości rocznicowe, w których wzięli udział mieszkańcy miasta, organizacje kombatanckie, przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych.

Więcej

Weź udział

Weź udział w IX Polsko-Niemieckiej Akademii Dziennikarskiej

Koncert Jelonka w MDSM

Michał Jelonek z zespołem

W sobotę, 27 września o godzinie 19.30 rusza VI edycja projektu Alternatywna Scena MDSM. Tradycyjnie już, na początek zapraszamy na Przystanek Teatr, a na nim… spektakl – niespodzianka :).
O 20.45 w Anty-Salonie Poezji spotkamy się z Elżbietą Michalską. A na koniec - o 21.15, jako gwiazda Niszowego Studio Dźwięku, w ogrodzie MDSM wystąpi Michał Jelonek z zespołem. /Wstęp wolny/

Wystawa pokonkursowa

wystawa pokonkursowa V Biennale

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zaprasza na otwarcie wystawy pokonkursowej V Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego, które odbędzie się 5 września o godzinie 18.00.

Więcej

Galeria Książki zaprasza

zaproszenie do Galerii Książki

Serdecznie zapraszamy do Biblioteki GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu, gdzie 4 września (czwartek) o godzinie 18.00 w Alei Pisarzy zostanie odsłonięta tablica Zofii Posmysz. Po uroczystości odbędzie się spotkanie z pisarką.

Więcej

Wystawa pokonkursowa

wystawa pokonkursowa V Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zaprasza na otwarcie wystawy pokonkursowej V Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego, które odbędzie się 5 września o godzinie 18.00.

Galeria Książki zaprasza

zaproszenie do Galerii Książki

Serdecznie zapraszamy do Biblioteki GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu, gdzie 4 września (czwartek) o godzinie 18.00 w Alei Pisarzy zostanie odsłonięta tablica Zofii Posmysz. Po uroczystości odbędzie się spotkanie z pisarką.

Ugandan Dancers Band

Ugandan Dancers Band

W niedzielę 10 sierpnia na Rynku Głównym w Oświęcimiu odbył się koncert Ugandan Dancers Band.

Grupa w składzie: Joseline Amutuhaire, Immerculate Katushabe, Tomas Ondrusek oraz Martin Hubner zaprezentowała muzykę oraz tańce z Wschodniej i Środkowej Afryki, przyciągając pokaźne grono publiczności.

Więcej

Podsumowanie projektu

Podróże do miejsc pamięci dla przyszłych wolontariuszy AZP
Podsumowanie projektu Podróże do miejsc pamięci

W ramach tygodniowego seminarium w Lublinie, w dniach 13-19 lipca, wolontariusze zajmowali się przede wszystkim rolą KL Majdanek w akcji „Reinhardt” oraz żydowską historią wschodnich terenów Polski. Najpierw – odwiedzając Bramę Grodzką/Teatr NN – zapoznali się z historią miasta i udali na poszukiwanie prawie już nieistniejących śladów kultury żydowskiej w Lublinie.

Więcej

Sinti i Romowie w Europie

Spotkanie

Dwudziestu młodych ludzi z Polski i Niemiec wzięło udział w drugiej edycji seminarium „Sinti i Romowie w Europie – tożsamość, historia, pamięć”. Wspólny tydzień pracy seminaryjnej (28.07.-03.08.2014) zwieńczył udział grupy w ceremonii upamiętniającej 70 rocznicę likwidacji dawnego „Zigeunerlager” na terenie Auschwitz II-Birkenau w dniu 2 sierpnia.

Więcej

Michael Roth o polityce

Minister Stanu ds. Europy Michael Roth o polityce wobec mniejszości
Spotkanie

W przede dniu ceremonii upamiętniającej 70.rocznicę likwidacji dawnego „Zigeunerlager” Minister Stanu ds. Europy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RFN Michael Roth dyskutował w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu z młodzieżą na temat europejskiej polityki wobec mniejszości.

Więcej

Wiceprzewodnicząca Bundestagu w MDSM

Wiceprzewodnicząca Bundestagu Claudia Roth na spotkaniu z młodymi Romami
Spotkanie

Z okazji 70. rocznicy likwidacji dawnego „Zigeunerlager“ w dniu 2 sierpnia przyjechała do Oświęcimia delegacja młodzieży z dolnosaksońskiej organizacji romskiej Romane Aglonipe, by wspólnie oddać cześć zamordowanym w okresie narodowego socjalizmu Sinti i Romom.

Więcej

Konferencja

zaproszenie na konferencję

Szanowni Państwo!
Mam zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji pt. Medycyna w okupowanej Polsce w cieniu nazizmu, która odbędzie się w dniach 10-12 października 2014 roku w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Więcej

Konferencja

zaproszenie na konferencję

Szanowni Państwo!
Mam zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji pt. Medycyna w okupowanej Polsce w cieniu nazizmu, która odbędzie się w dniach 10-12 października 2014 roku w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Prezentacja

IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Erfurcie.
Biennale w Erfurcie

17 czerwca 2014 r. w historycznym budynku Europejskiego Centrum Informacji w Erfurcie, w bezpośrednim sąsiedztwie Kancelarii Premiera Turyngii zaprezentowana została wystawa IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego.

więcej

Seminarium

w Miejscu Pamięci dla wolontariuszy AZP
seminarium

Również w tym roku odbyła się podróż studyjna wolontariuszy Akcji Znaku Pokuty Służby dla Pokoju do MDSM i Krakowa w ramach międzynarodowego programu wolontariatu w Niemczech.

Więcej

Konferencja

Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX w
scena Jakie jest miejsce kobiet w narracji o II wojnie światowej i konfliktach zbrojnych XX wieku? W pierwszym tygodniu czerwca, przez trzy dni, na ten temat rozmawiali uczestnicy V Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku: Kobiety wojny.

Więcej

V Biennale

V Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego rozstrzygnięte
V Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego

W dniu 28 maja 2014 w MDSM obradowało Jury V Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego

Więcej

52. Salon zaprasza

52. Salon zaprasza

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zaprasza na 52. Krakowski Salon Poezji. Kolejny wieczór z poetyckim słowem, pod hasłem Liberatura

Więcej

52. Salon zaprasza

52. Salon zaprasza

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zaprasza na 52. Krakowski Salon Poezji. Kolejny wieczór z poetyckim słowem, pod hasłem Liberatura

5 edycja Sceny

5scena

W sobotę 31 maja w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży odbyła się piąta edycja Alternatywnej Sceny MDSM. Zapoczątkowany w 2012 roku nowatorski projekt do tej pory gościł na scenie zarówno profesjonalnych artystów z pokaźnym dorobkiem artystycznym, jak i młodych debiutantów z obszaru teatru, poezji oraz muzyki.

Więcej

Prezentacja książki

książka Helmuta Morloka

W czwartek 22 maja dokładnie w 20 rocznicę śmierci Alfreda Przybylskiego w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu miała miejsce prezentacja książki „Ich lasse mein Leben nicht von Auschwitz beherrschen! / Nie dam Auschwitz zawładnąć moim życiem!”

Więcej

„…pozostać razem…”

w MDSM
scena

16 maja 2014 roku w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu miał miejsce wernisaż wystawy pt. „…pozostać razem…”, która przypomina o 70. rocznicy Zagłady Żydów z Węgier w 1944 roku.

Więcej

Prezentacja książki

prezentacja książki Helmuta Morloka

Wystawa w Kielcach

Wystawa IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.
Wystawa w Kielcach

28 kwietnia w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach została otwarta wystawa pokonkursowa IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego pod hasłem: „Twórczo dla praw człowieka”. Wystawa, zorganizowana przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu w 2012 roku, w ostatnich dwóch latach została zaprezentowana w Siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, Fundacji Judaica - Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie, Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach - Opolu oraz w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Chełmku.

Więcej

…pozostać razem…

wystawa …pozostać razem…

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim, Miejscem Pamięci Niemieckiego Ruchu Oporu oraz Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau zaprasza na wernisaż wystawy: …pozostać razem… który odbędzie się 16 maja 2014, godz. 18.00 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, ul. Legionów 11

Więcej

…pozostać razem…

wystawa …pozostać razem…

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim, Miejscem Pamięci Niemieckiego Ruchu Oporu oraz Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau zaprasza na wernisaż wystawy: …pozostać razem… który odbędzie się 16 maja 2014, godz. 18.00 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, ul. Legionów 11

Wystawa zostanie zaprezentowana z okazji 70. rocznicy zagłady Żydów z Węgier w Auschwitz.

Wystawa czynna jest w okresie od 16 maja do 9 lipca 2014.

Akcja „Narcyzy“

scena

71.Rocznica powstania w getcie warszawskim - akcja „Narcyzy“ w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Więcej

Start XV edycji

„Stypendium dla najzdolniejszych”
scena

Uprzejmie informujemy o uruchomieniu XV edycji konkursu „Stypendium dla najzdolniejszych” przyznawanego z Funduszu im. Stanisława i Marii Neumannów, działającego pod patronatem Fundacji na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Więcej

Fondation Auschwitz

z Brukseli
scena

W dniach od 14 do 18 kwietnia bieżącego roku dziewięćdziesiąt osób związanych z Fondation Auschwitz z Brukseli gościło w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, realizując podróż studyjną do Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Więcej

I Oświęcimskie Forum

nagłówek forum

Wesołych Świąt

scena

Seminarium

na temat praw podstawowych i praw człowieka
scena

Od marca 19 do 23 młodzi ludzie z Niemiec, Polski i Ukrainy spotkali się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, w celu pogłębienia wiedzy o historii Auschwitz oraz o kwestii praw człowieka. Seminarium zostało zorganizowane wspólnie przez Dom Spotkań i Rotary International z niemieckich dystryktów 1890 i 1940. Seminarium finansowane było ze środków Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Więcej

90 lat

scena

Tadeusz Smreczyński urodził się 19 kwietnia 1924 r. w Zatorze, gdzie mieszkał także podczas okupacji. We wrześniu 1940 r. został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, skąd udało mu się zbiec. Po powrocie do domu zaangażował się w akcję pomocy więźniom. Po-magał również w przedostawaniu się na teren Generalnego Gubernatorstwa uciekinierom z Rzeszy.

Więcej

Zaproszenie

do udziału w Szkole Letniej Nauczanie o Holokauście

Już po raz dziewiąty na Uniwersytecie Jagiellońskim odbędzie się Szkoła Letnia Nauczanie o Holokauście (1 - 7 lipca 2014)

Szkoła Letnia Nauczanie o Holokauście

Witajcie w Raju

wernisaż wystawy rysunków Béli Faragó

7 kwietnia 2014r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbył się wernisaż wystawy rysunków Béli Faragó „Witajcie w Raju”. Wystawę, zorganizowaną we współpracy z Fundacją Judaica – Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie oraz Galerią Destillarta w Buchschwabach będzie można oglądać do 15 maja.

Więcej

51. Salon Poezji

51. Salon Poezji

W niedzielę 06 kwietnia 2014 r. o godzinie 19.00 serdecznie zapraszamy do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży na 51 odsłonę Krakowskiego Salonu Poezji w Oświęcimiu. Podczas pięćdziesiątego pierwszego spotkania z poezją w Domu Spotkań, zatytułowanego „Wolny jak ptak”, poznamy się z twórczością niemieckiego poety Volkera von Törne w wykonaniu Jacka Romanowskiego oraz Marii Kudełki-Gonet i Piotra Kudełki.

Więcej

Witajcie w Raju

wystawa rysunków Béli Faragó

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Fundacją Judaica – Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie oraz Galerią Destillarta w Buchschwabach zaprasza na otwarcie wystawy rysunków Béli Faragó „Witajcie w Raju”. Wernisaż odbędzie się 07 kwietnia 2014 r. o godzinie 19.00 w MDSM.

Więcej

51. Salon Poezji

wystawy rysunków Béli Faragó

W niedzielę 06 kwietnia 2014 r. o godzinie 19.00 serdecznie zapraszamy do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży na 51 odsłonę Krakowskiego Salonu Poezji w Oświęcimiu. Podczas pięćdziesiątego pierwszego spotkania z poezją w Domu Spotkań, zatytułowanego „Wolny jak ptak”, poznamy się z twórczością niemieckiego poety Volkera von Törne w wykonaniu Jacka Romanowskiego oraz Marii Kudełki-Gonet i Piotra Kudełki.

Witajcie w Raju

wystawa rysunków Béli Faragó

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Fundacją Judaica – Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie oraz Galerią Destillarta w Buchschwabach zaprasza na otwarcie wystawy rysunków Béli Faragó „Witajcie w Raju”. Wernisaż odbędzie się 07 kwietnia 2014 r. o godzinie 19.00 w MDSM.

Wycinanki

zaproszenie

07. marca 2014 roku w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbył się wernisaż wystawy Andrzeja Krauzego „Wycinanki”.

Więcej

80. urodziny

80. urodziny Volkera von Törne

Z okazji 80. urodzin Volkera von Törne (1934-1980), poety i dyrektora Akcji Znaku Pokuty Służby dla Pokoju, w dniu 14.03.2014 odbyły się uroczystości „Przypisuję sobie mroczność ciała” w siedzibie Przedstawicielstwa Dolnej Saksonii w Berlinie zorganizowane przez Międzynarodowy Komitet Oświęcimski, Akcję Znaku Pokuty i Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży.

Więcej

Pamiętamy. Węgry 1944

Zagłada i akcja ratowania węgierskich Żydów 1944/1945

Projekt edukacyjny dla młodzieży z oświęcimskich szkół ponadgimnazjalnych

W 70. rocznicę deportacji ponad 430 tysięcy węgierskich Żydów do Auschwitz przywracamy pamięć o losach ofiar i Ocalonych z Zagłady na Węgrzech.

Zapraszamy uczennice i uczniów z oświęcimskich szkół ponadgimnazjalnych do udziału w cyklu warsztatów, które umożliwią im zapoznanie się z tragicznym losem węgierskich Żydów podczas Zagłady. Nabytą wiedzę będą mogli przekazać swoim koleżankom i kolegom oprowadzając ich po wystawie pt.: …pozostać razem…, którą zaprezentujemy w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu w dniach od 16 maja do 9 lipca 2014 roku.

1. Ogród Sprawiedliwych

scena

6 marca, w dniu obchodów Europejskiego Dnia Sprawiedliwych, ogłoszono nazwiska sześciu osób, które zostaną uhonorowane w pierwszym w Polsce Ogrodzie Sprawiedliwych. Posadzone tam drzewa będą poświęcone Tadeuszowi Mazowieckiemu, Janowi Karskiemu, Magdalenie Grodzkiej-Gużkowskiej, Antonii Locatelli, Annie Politkowskiej, Markowi Edelmanowi. Jest to drugi, po Mediolanie, ogród w Europie.

Więcej

Kobiety wojny

W imieniu organizatorów i partnerów zapraszamy do udziału w V Ogólnopolskiej Konferencji „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku. KOBIETY WOJNY”, która odbędzie się w Oświęcimiu w dniach 5-8 czerwca 2014 roku. Celem tegorocznej konferencji jest ukazanie sytuacji kobiet podczas konfliktów zbrojnych i wojen oraz w okresach nasilenia represji w systemach totalitarnych.

MDSM zaprasza

koncert zespołu Miąższ

Oferta pracy w MDSMscena

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu poszukuje kandydata o bardzo wysokich kwalifikacjach na stanowisko samodzielnego księgowego

Więcej

Wycinanki

Zaproszenie na wystawę

zaproszenie

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Fundacją Judaica - Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie zaprasza na otwarcie wystawy Andrzeja Krauzego Wycinanki.

Wernisaż odbędzie się 07. marca 2014 (piątek) o godzinie 19.00 w MDSM.
Wystawę będzie można oglądać do 05. kwietnia.

Więcej

Wycinanki

Zaproszenie na wystawę

zaproszenie

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Fundacją Judaica - Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie zaprasza na otwarcie wystawy Andrzeja Krauzego Wycinanki.

Wernisaż odbędzie się 07. marca 2014 (piątek) o godzinie 19.00 w MDSM.

Wystawę będzie można oglądać do 05. kwietnia.

Serdecznie zapraszamy!

V Biennale

Fundacja na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu – organizator V Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego serdecznie zaprasza do udziału w konkursie.

Tematem przewodnim biennale są prawa człowieka we współczesnym świecie. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Twórczo dla praw człowieka”.

69. rocznica

Rozmowa

27 stycznia 2014 r., w 69. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau odbyły się uroczystości rocznicowe, podczas których upamiętniono deportację węgierskich Żydów w roku 1944, niemal 70 lat temu.

Więcej

Wizyta Sylvii Löhrmann

Zofia Posmysz i Sylvia Löhrmann

W dniach 25-27 stycznia 2014 r. nasz Dom odwiedziła po raz trzeci minister ds. szkolnictwa i doskonalenia zawodowego oraz wicepremier kraju związkowego Nadrenii Północnej-Westfalii – Sylvia Löhrmann.

Dzień Pamięci

scena

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu oraz 69. Rocznicy Wyzwolenia KL Auschwitz (27.01.2014) działacze i edukatorzy w dziedzinie praw człowieka oraz historycy, pracownicy miejsc pamięci i muzeów opracowali i ogłosili rekomendacje, jak twórczo łączyć edukację historyczną z edukacją o prawach człowieka i na ich rzecz.

Nowy Rok 2014

Zyczenia

Historia Polski

Historia Polski

Od 1 do 31 stycznia 2014 zapraszamy do zwiedzania wystawy pod tytułem Historia Polski i stosunków polsko-niemieckich. Jest to projekt Niemieckiego Instytutu Polskiego, opracowany przy wsparciu Fundacji Roberta Boscha, Wydawnictwa Cornelsen oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Więcej

Historia Polski

Od 1 do 31 stycznia 2014 zapraszamy do zwiedzania wystawy pod tytułem Historia Polski i stosunków polsko-niemieckich. Jest to projekt Niemieckiego Instytutu Polskiego, opracowany przy wsparciu Fundacji Roberta Boscha, Wydawnictwa Cornelsen oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec. Ekspozycja składa się z osiemnastu plansz, które przedstawiają Polskę oraz różnorodne ujęcia polsko-niemieckich relacji na przestrzeni 10 wieków.

Wesołych Świąt

Zyczenie

Rocznicowy Salon Poezji

50 Salon Poezji

8 grudnia 2013 roku, w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbył się jubileuszowy – pięćdziesiąty Krakowski Salon Poezji, zatytułowany: „POWROTY ...ty nawet o tym nie wiesz...”

Więcej

Oferta pracy w MDSMOferta

Plakaty Ewy Natkaniec

Zaproszenie na wystawę

zaproszenie

29 listopada o godz. 19.00 zapraszamy na otwarcie wystawy plakatu Ewy Natkaniec. Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Fundacją Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy.

Plakaty Ewy Natkaniec

Zaproszenie na wystawę

zaproszenie

29 listopada o godz. 19.00 zapraszamy na otwarcie wystawy plakatu Ewy Natkaniec. Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Fundacją Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy.

Więcej

Nagroda im. Lothara Kreyssiga

dla Helmuta Morloka

Odznaczenie

16 listopada w kościele św. Jana w Magdeburgu odbyła się uroczystość wręczenia pokojowej nagrody im. Lothara Kreyssiga Helmutowi Morlokowi, architektowi Domu Spotkań i Honorowemu Przewodniczącemu Rady Fundacji na Rzecz MDSM.

Nagroda

im. Lothara Kreyssiga dla Helmuta Morloka

Odznaczenie

16 listopada w kościele św. Jana w Magdeburgu odbyła się uroczystość wręczenia pokojowej nagrody im. Lothara Kreyssiga Helmutowi Morlokowi, architektowi Domu Spotkań i Honorowemu Przewodniczącemu Rady Fundacji na Rzecz MDSM.

Więcej

Sekretarz Generalny ONZ upamiętnił ofiary Auschwitz

Złozenie kwiatów

18 listopada Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki-Moon wraz z małżonką – panią Yoo Soon-taek odwiedził Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau, gdzie złożył kwiaty pod Ścianą Śmierci przy bloku 11 oraz Centrum Żydowskie w Oświęcimiu. Delegacji towarzyszyli były więzień Marian Turski, Naczelny Rabin Tel Avivu Meir Lau, jak również wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, Christoph Heubner.

Sekretarz Generalny ONZ

upamiętnił ofiary Auschwitz
Złozenie kwiatów

18 listopada Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki-Moon wraz z małżonką – panią Yoo Soon-taek odwiedził Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau, gdzie złożył kwiaty pod Ścianą Śmierci przy bloku 11 oraz Centrum Żydowskie w Oświęcimiu. Delegacji towarzyszyli były więzień Marian Turski, Naczelny Rabin Tel Avivu Meir Lau, jak również wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, Christoph Heubner.

Więcej

Historia a prawa człowieka

Szanowni Państwo,
w imieniu Zespołu Inicjatywnego, reprezentującego: Fundację Humanity in Action Polska (Warszawa), Fundację na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Fundację Ośrodka KARTA (Warszawa) oraz Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (Berlin), mamy zaszczyt zaprosić na konferencję pt.:
„Historia a prawa człowieka: pamięć, edukacja i aktywizm”

Śmierć Tadeusza Mazowieckiego

T. Mazowiecki

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Mazowieckiego – Wielkiego Polaka i Męża Stanu, Pierwszego Premiera Wolnej Polski.

„Alternatywy 4”

czyli czwarta edycja MDSM SA
scena

28 października w MDSM po raz czwarty królowały alternatywne formy sztuki. Podczas trwającego blisko cztery godziny, intensywnego wieczoru na Alternatywnej Scenie MDSM zaprezentowali się: poznański Teatr Porywacze Ciał, krakowski poeta Kuba Szatko oraz nadzieja polskiej sceny offowej, Lilly Hates Roses.

Więcej

Taniec Śmierci

Béli Faragó w Kielcach
Taniec Śmierci - Wystawa Béli Faragó w Kielcach

Od 7 października do 7 listopada 2013 r. w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach oglądać można wystawę prac wybitnego węgierskiego artysty mieszkającego w Niemczech, Béli Faragó pt. Taniec Śmierci. Ekspozycja została zorganizowana we współpracy z Fundacją na Rzecz MDSM oraz Galerią Destillarta w Buchschwabach.

Więcej

Taniec Śmierci

Béli Faragó w Kielcach
Taniec Śmierci - Wystawa Béli Faragó w Kielcach

Od 7 października do 7 listopada 2013 r. w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach oglądać można wystawę prac wybitnego węgierskiego artysty mieszkającego w Niemczech, Béli Faragó pt. Taniec Śmierci. Ekspozycja została zorganizowana we współpracy z Fundacją na Rzecz MDSM oraz Galerią Destillarta w Buchschwabach.

Alternatywy 4

czyli czwarta edycja MDSM SA

partytury

Serdecznie zapraszamy do udziału w czwartej edycji przedsięwzięcia kulturalnego – MDSM SA – czyli Scena Alternatywna MDSM. Spotkanie w ramach projektu odbędzie się 28 października w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

O 19.30 zapraszamy na „Przystanek Teatr”, a w nim spektakl „Partytury rzeczywistości” w wykonaniu Teatru Porywacze Ciał.

Zaproszenie na wystawę

Przetrwanie przez sztukę

Zaproszenie na wystawę

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Uniwersytet w Ratyzbonie serdecznie zapraszają na wystawę pt. Przetrwanie przez sztukę, którą oglądać można w MDSM do 22 listopada 2013 r.

Więcej

Przetrwanie przez sztukę

Przetrwanie przez sztukę

Zaproszenie na wystawę

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Uniwersytet w Ratyzbonie serdecznie zapraszają na wystawę pt. Przetrwanie przez sztukę, oglądać można w MDSM do 22 listopada 2013 r.

Oferta pracy

oferta pracy

Opowieści Sybiraków

Opowieści Sybiraków

Ponad 150 uczniów oświęcimskich szkół wzięło udział w spotkaniu z Polakami zesłanymi w głąb Związku Sowieckiego w latach 40. i 50. Tej wyjątkowej lekcji historii towarzyszyła prezentacja książki pt. „Świat utracony, świat ocalony…”

Więcej

Opowieści Sybiraków

Opowieści Sybiraków

Ponad 150 uczniów oświęcimskich szkół wzięło udział w spotkaniu z Polakami zesłanymi w głąb Związku Sowieckiego w latach 40. i 50. Tej wyjątkowej lekcji historii towarzyszyła prezentacja książki pt. „Świat utracony, świat ocalony…”

Zaproszenie na wystawy

zaproszenie na wystawy

Z prawdziwą przyjemnością zapraszamy na połączone otwarcie dwóch wystaw artystycznych: „Rewizje” - malarstwo Barbary Dulnik i „Brakujące słowa” - instalacja Borysa Schwencke. Wernisaż z udziałem artystów odbędzie się w najbliższą sobotę, 7 września br. o godz. 19.00 w MDSM, Oświęcim, ul. Legionów 11.

Więcej

Zaproszenie

na konferencję pt. DEPORTACJE I ZSYŁKI

konferencja Deportacje i zsyłki

Zapraszamy nauczycieli i edukatorów do udziału w konferencja metodycznej pt. „Świat utracony, świat ocalony… Zesłania na Syberię w edukacji historycznej młodzieży”. Konferencja odbędzie się 16 września 2013 r., w auli im. W. Danka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (ul. Podchorążych 2, Kraków).

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Więcej

Zaproszenie na wystawy

konferencja Deportacje i zsyłki

Z prawdziwą przyjemnością zapraszamy na połączone otwarcie dwóch wystaw artystycznych: „Rewizje” - malarstwo Barbary Dulnik i „Brakujące słowa” - instalacja Borysa Schwencke. Wernisaż z udziałem artystów odbędzie się w najbliższą sobotę, 7 września br. o godz. 19.00 w MDSM, Oświęcim, ul. Legionów 11.

Zaproszenie

na konferencję pt. DEPORTACJE I ZSYŁKI

konferencja Deportacje i zsyłki

Zapraszamy nauczycieli i edukatorów do udziału w konferencja metodycznej pt. „Świat utracony, świat ocalony… Zesłania na Syberię w edukacji historycznej młodzieży”. Konferencja odbędzie się 16 września 2013 r., w auli im. W. Danka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (ul. Podchorążych 2, Kraków).

Łzy wzruszenia i podziękowania dla mieszkańców Oświęcimia

Zofia Posmysz

25 sierpnia 2013 w MDSM odbyła się niezwykła uroczystość – 90. urodziny Zofii Posmysz, pisarki, autorki m.in. „Pasażerki”, b. więźniarki m.in. KL Auschwitz. Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Międzynarodowy Komitet Oświęcimski, Miasto Oświęcim oraz Fundację Konrada Adenauera w Polsce.

Łzy wzruszenia

i podziękowania dla mieszkańców Oświęcimia

Zofia Posmysz

25 sierpnia 2013 w MDSM odbyła się niezwykła uroczystość – 90. urodziny Zofii Posmysz, pisarki, autorki m.in. „Pasażerki”, b. więźniarki m.in. KL Auschwitz. Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Międzynarodowy Komitet Oświęcimski, Miasto Oświęcim oraz Fundację Konrada Adenauera w Polsce.

Więcej

Spotkanie rocznicowe w MDSM

MDSM

2 sierpnia, zgodnie z trwającą już 18 lat tradycją, po uroczystości upamiętniającej likwidację tzw. „Zigeunerlager” na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji romskich, w którym uczestniczyli m.in. Romani Rose, Roman Kwiatkowski oraz Rudolf Sarközy , a także Konsul Generalny RFN w Krakowie, dr Werner Köhler. Nie zabrakło świadków historii, w tym m. in. Hermanna Höllenreinera.

Spotkanie rocznicowe

MDSM

2 sierpnia, zgodnie z trwającą już 18 lat tradycją, po uroczystości upamiętniającej likwidację tzw. „Zigeunerlager” na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji romskich, w którym uczestniczyli m.in. Romani Rose, Roman Kwiatkowski oraz Rudolf Sarközy , a także Konsul Generalny RFN w Krakowie, dr Werner Köhler. Nie zabrakło świadków historii, w tym m. in. Hermanna Höllenreinera.

Więcej

Polacy, Niemcy i Romowie w Domu Spotkań

Pierwsze polsko - romsko - niemieckie seminarium w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu

Złożenie wieńców

Pomysł seminarium poświęconego historii i pamięci Zagłady europejskich Romów i Sinti oraz współczesnym problemom, dotykających tę obecnie najliczniejszą mniejszość w Europie zrodził się w ramach wieloletniej współpracy MDSM Oświęcim i Alternatives Jugendzentrum Dessau. Centrum od wielu lat gromadzi świadectwa poświęcone Zagładzie niemieckich Romów i Sinti oraz prowadzi działalność edukacyjną na rzecz upamiętnienia zapomnianego Holokaustu w społeczności lokalnej. Ideę seminarium od początku aktywnie wspierało Stowarzyszenie Romów w Polsce z siedzibą w Oświęcimu.

Polacy, Niemcy i Romowie

Pierwsze polsko - romsko - niemieckie seminarium w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu

Złożenie wieńców

Pomysł seminarium poświęconego historii i pamięci Zagłady europejskich Romów i Sinti oraz współczesnym problemom, dotykających tę obecnie najliczniejszą mniejszość w Europie zrodził się w ramach wieloletniej współpracy MDSM Oświęcim i Alternatives Jugendzentrum Dessau. Centrum od wielu lat gromadzi świadectwa poświęcone Zagładzie niemieckich Romów i Sinti oraz prowadzi działalność edukacyjną na rzecz upamiętnienia zapomnianego Holokaustu w społeczności lokalnej. Ideę seminarium od początku aktywnie wspierało Stowarzyszenie Romów w Polsce z siedzibą w Oświęcimu.

Więcej

Romowie Europy

Romowie Europy

Serdecznie zapraszamy na wystawę pt. „Romowie Europy”, którą oglądać można w Domu Ciszy MDSM do końca sierpnia 2013 r.

Otwarcie, z udziałem wielu znakomitych gości, w tym m.in. przedstawicieli organizacji romskich z Polski, Niemiec i Austrii odbyło się 2 sierpnia w MDSM. Podczas wernisażu po wystawie oprowadzał gości autor oraz dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska ze Stowarzyszenia Romów w Polsce.

Więcej

Romowie Europy

Romowie Europy

Serdecznie zapraszamy na wystawę pt. „Romowie Europy”, którą oglądać można w Domu Ciszy MDSM do końca sierpnia 2013 r.

Otwarcie, z udziałem wielu znakomitych gości, w tym m.in. przedstawicieli organizacji romskich z Polski, Niemiec i Austrii odbyło się 2 sierpnia w MDSM. Podczas wernisażu po wystawie oprowadzał gości autor oraz dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska ze Stowarzyszenia Romów w Polsce.

3-6 października 2013 r.

Akademia Dziennikarska

VIII Polsko-Niemiecka Akademia Dziennikarska

Stypendium przyznane

Fundusz im. Marii i Stanisława Neumannów

W dniu 9 lipca 2013 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu obradowała Kapituła Funduszu im. Marii i Stanisława Neumannów w składzie:

 • Alicja Bartuś
 • Halina Kozioł
 • Leszek Szuster (przewodniczący)
Więcej

Wolność niejedno ma imię

Seminarium „Drogi wolności” w Oświęcimiu i Krzyżowej

Seminarium „Drogi wolności” w Oświęcimiu i Krzyżowej

Pod takim tytułem w dniach 6-12 lipca 2013 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, a następnie w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej, odbyło się międzypokoleniowe seminarium poświęcone polskim, niemieckim i żydowskim „drogom wolności”. Celem tego pionierskiego projektu - którego koncepcję wypracowali wspólnie przedstawiciele zarządów, dyrekcji oraz działów edukacyjnych Fundacji na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego – było spotkanie polskich i niemieckich reprezentantów różnych generacji i wspólne przejście zawiłymi „ścieżkami wolności i zniewolenia”.

Więcej

Wolność niejedno ma imię

Seminarium „Drogi wolności” w Oświęcimiu i Krzyżowej

Seminarium „Drogi wolności” w Oświęcimiu i Krzyżowej

Pod takim tytułem w dniach 6-12 lipca 2013 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, a następnie w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej, odbyło się międzypokoleniowe seminarium poświęcone polskim, niemieckim i żydowskim „drogom wolności”. Celem tego pionierskiego projektu - którego koncepcję wypracowali wspólnie przedstawiciele zarządów, dyrekcji oraz działów edukacyjnych Fundacji na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Fundacji „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego – było spotkanie polskich i niemieckich reprezentantów różnych generacji i wspólne przejście zawiłymi „ścieżkami wolności i zniewolenia”.

VIII Szkoła Letnia

Nauczanie o Holokauście

VIII Szkoła Letnia - Nauczanie o Holokauście

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży gościł uczestników ósmej Letniej Szkoły Nauczanie o Holokauście.

Więcej

Szkoła Letnia

Nauczanie o Holokauście

VIII Szkoła Letnia - Nauczanie o Holokauście

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży gościł uczestników ósmej Letniej Szkoły Nauczanie o Holokauście.

Café Auschwitz

O książce „Café Auschwitz” w MDSM

spotkanie z Dirkiem Braunsem Książka o intrygującym tytule „Café Auschwitz” niemieckiego pisarza i dziennikarza Dirka Braunsa nie ukazała się jeszcze w Niemczech. W czerwcu została wydana po polsku.

– Papież, Wałęsa i Auschwitz: to trzy rzeczy, które współcześnie kojarzą się z Polską – mówił dr Joachim Russek podczas dyskusji wokół książki, która odbyła się 5 lipca w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Zastanawiał się, czy temat, który podejmuje autor, nie jest już w literaturze wyeksploatowany. Autor tłumaczył: – W literaturze są pewne tematy, które, choć może wydają się wyeksploatowane, trzeba podejmować, jakby mówiło się o nich po raz pierwszy.

O wolności w MDSM

Spotkania ze Zbigniewem Bujakiem i Zofią Posmysz

Fundacja na Rzecz MDSM w Oświęcimiu i Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego zapraszają na otwarte spotkania w ramach seminarium „Drogi wolności - Akademia na peryferiach”: 6 lipca 2013 r. o godz. godz. 19.30 – spotkanie ze ZBIGNIEWEM BUJAKIEM pt. „Solidarność - istota wolności czyli o sensie Porozumienia Sierpniowego i Umowy Okrągłego Stołu”: 8 lipca 2013 r. o godz. 19.00 spotkanie z ZOFIĄ POSMYSZ pt. „Moje obszary wolności w Auschwitz”. Spotkania odbędą się w MDSM Oświęcim, ul. Legionów 11.

Café Auschwitz

książka Dirka Braunsa pt. „Café Auschwitz”

Fundacja Konrada Adenauera, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Wydawnictwo Akcent oraz Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Centrum Dialogu i Modlitwy serdecznie zapraszają na dyskusję wokół książki Dirka Braunsa pt. „Café Auschwitz”
piątek, 5 lipca 2013, godz. 16.00.

Więcej

Café Auschwitz

książka Dirka Braunsa pt. „Café Auschwitz”

Fundacja Konrada Adenauera, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Wydawnictwo Akcent oraz Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Centrum Dialogu i Modlitwy serdecznie zapraszają na dyskusję wokół książki Dirka Braunsa pt. „Café Auschwitz”
piątek, 5 lipca 2013, godz. 16.00.

Sygnał odwagi i woli

Cyniczne kłamstwo: Napis nad bramą wejściową do obozu Auschwitz I: „PRACA CZYNI WOLNYM”.

piękny długopis

Kiedy więźniowie zmuszeni byli na rozkaz SS wykonać napis, ukryli w słowie „ARBEIT“ ich przesłanie: Odwrócili literę „B”. Z wściekłości, którą wywoływał w nich codzienny strach, codzienne upokorzenia, bicie, nienawiść i akty mordu, którym musieli się przyglądać: Był to sygnał ich odwagi, ich woli, aby ten strach pokonać, aby przeżyć, a potem opowiedzieć światu o tym, co wydarzyło się w Auschwitz.

Sygnał odwagi i woli

Cyniczne kłamstwo: Napis nad bramą wejściową do obozu Auschwitz I: „PRACA CZYNI WOLNYM”.

piękny długopis

Kiedy więźniowie zmuszeni byli na rozkaz SS wykonać napis, ukryli w słowie „ARBEIT“ ich przesłanie: Odwrócili literę „B”. Z wściekłości, którą wywoływał w nich codzienny strach, codzienne upokorzenia, bicie, nienawiść i akty mordu, którym musieli się przyglądać: Był to sygnał ich odwagi, ich woli, aby ten strach pokonać, aby przeżyć, a potem opowiedzieć światu o tym, co wydarzyło się w Auschwitz.

Więcej

Warsztaty

„Prawa człowieka w sztuce plakatu”

Warsztaty Life Festival

Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach „Prawa człowieka w sztuce plakatu”, które odbędą się w MDSM, Oświęcim, ul. Legionów 11, 26 czerwca br. o godz. 11.00 w ramach Life Festival Oświęcim 2013.

Dotacja VW dla MDSM

piękny długopis 11 czerwca 2013 r., podczas Generalnego Zgromadzenia Rady Zakładowej Koncernu Volkswagen w Wolfsburgu, w której uczestniczyli m.in. Prezes Zarządu VW prof. dr. Martin Winterkorn, Zarząd oraz przedstawiciele Rady Zakładowej z przewodniczącym Berndem Osterloh, przekazana została dotacja koncernu w wysokości 1 miliona Euro dla Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Dotacja VW dla MDSM

piękny długopis 11 czerwca 2013 r., podczas Generalnego Zgromadzenia Rady Zakładowej Koncernu Volkswagen w Wolfsburgu, w której uczestniczyli m.in. Prezes Zarządu VW AG prof. dr. Martin Winterkorn, Zarząd oraz przedstawiciele Rady Zakładowej z przewodniczącym Berndem Osterloh, przekazana została dotacja koncernu w wysokości 1 miliona Euro dla Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Więcej

Brązowy Honorowy

Medal Honorowy za zasługi dla Małopolski dla MDSM

medal

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu jest jedną z czterech instytucji wyróżnionych Brązowym Honorowym Medalem Honorowym za zasługi dla Małopolski. Medal odebrał dyrektor MDSM Leszek Szuster podczas uroczystości, która odbyła się 13 czerwca 2013 r. w Operze Krakowskiej.

Brązowy Honorowy

Medal Honorowy za zasługi dla Małopolski dla MDSM

metal Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu jest jedną z czterech instytucji wyróżnionych Brązowym Honorowym Medalem Honorowym za zasługi dla Małopolski. Medal odebrał dyrektor MDSM Leszek Szuster podczas uroczystości, która odbyła się 13 czerwca 2013 r. w Operze Krakowskiej.

Więcej

Poza rzeczywistością

Wystawa fotografii architektury w Domu Spotkań
Poza rzeczywistością - Wystawa fotografii architektury w Domu Spotkań

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „Poza rzeczywistością” prezentującej fotografie architektury autorstwa Marzeny Wieczorek i Jakuba Malickiego, które odbędzie się w MDSM, Oświęcim, ul. Legionów 11, 30 czerwca 2013 r. o godz. 18.00.

Więcej

Poza rzeczywistością

Wystawa fotografii architektury w Domu Spotkań
Poza rzeczywistością - Wystawa fotografii architektury w Domu Spotkań

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „Poza rzeczywistością” prezentującej fotografie architektury autorstwa Marzeny Wieczorek i Jakuba Malickiego, które odbędzie się w MDSM, Oświęcim, ul. Legionów 11, 30 czerwca 2013 r. o godz. 18.00.

Podsumowanie

polsko-niemieckiego seminarium „Pamięć o Auschwitz i Holokauście historycznie i współcześnie“
Podsumowanie polsko-niemieckiego seminarium

Po zakończonej sukcesem pierwszej części seminarium w Akademii Europejskiej w Waren na temat przymusowych migracji Polaków i Niemców w czasie II wojny światowej i po wojnie dwudziestu studentek i studentów historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Uniwersytetu w Rostoku spotkało się w dniach 26-26 maja w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu na drugiej części projektu. Również tym razem w ramach przygotowania do seminarium studenci opracowywali cztery wybrane tematy.

Więcej

Zwierzęta świata

Z przyrodą za pan brat – zwierzęta świata
Z przyrodą za pan brat – zwierzęta świata

VI Konkurs twórczości plastycznej dzieci i młodzieży niepełnosprawnej 27 maja 2013 r. w MDSM odbyła się szósta edycja konkursu plastycznego „Z przyrodą za pan brat – zwierzęta świata”.

Więcej

VIII Szkoła Letnia

Nauczanie o Holokauście

Między 1 a 7 lipca na Uniwersytecie Jagiellońskim odbędzie się już ósma edycja Szkoły Letniej Nauczanie o Holokauście. Jej misją jest budowanie sprawiedliwego, otwartego i tolerancyjnego społeczeństwa poprzez włączenie nauczania o Holokauście do polskiego systemu szkolnictwa.

Oferta edukacyjna skierowana jest do nauczycieli, studentów, trenerów i liderów organizacji pozarządowych z całej Polski, którzy zajmują się tematyką Holokaustu. Zaproszeni wykładowcy, wybitni nauczyciele akademiccy oraz eksperci z Polski, USA oraz Izraela podzielą się z uczestnikami programu swą wiedzą o tym, jak uczyć o Zagładzie i z jakich materiałów korzystać.

Stypendium

dla najzdolniejszych

Uprzejmie informujemy o uruchomieniu XIV edycji konkursu „Stypendium dla najzdolniejszych” przyznawanego z Funduszu im. Stanisława i Marii Neumannów, działającego pod patronatem Fundacji na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

By szlachetna idea Funduszu dotarła do jak najszerszego grona, zwracamy się do Państwa o pomoc w jej rozpowszechnieniu. Poniżej znajdą Państwo zasady przyznawania stypendiów.

Trzecia Alternatywa

Domowe Melodie Szekspira wg Andrzeja Seweryna

plakat

Dnia 10 maja bieżącego roku, w ciepły wiosenny wieczór Dom Spotkań oraz jego ogrody znów wypełniły się gośćmi. Tym razem liczne, prawie 300-osobowe grono przybyło za sprawą trzeciej już edycji MDSM SA, a ściślej Alternatywnej Sceny MDSM, czyli utrzymanego w zdecydowanie offowym klimacie przedsięwzięcia kulturalnego Międzynarodowego Domu Spotkań.

Więcej

Obiekty malarskie - po wystawie

piękny długopis

Serdecznie zapraszamy na wystawę Waldemara Rudyka trwającą do końca maja 2013!

Mistrz, urodzony w Szczekocinach (1960 r.), ukończył Instytut Wychowania Plastycznego Filii UŚ w Cieszynie. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1985 r. w pracowni Zenona Moskwy. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, obiektami, książką artystyczną, instalacjami i działaniami w przestrzeni publicznej. Dyrektor MOKSiR w Chełmku.

Obiekty malarskie

- po wystawie

Obiekty malarskie

Serdecznie zapraszamy na wystawę Waldemara Rudyka trwającą do końca maja 2013!

Mistrz, urodzony w Szczekocinach (1960 r.), ukończył Instytut Wychowania Plastycznego Filii UŚ w Cieszynie. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1985 r. w pracowni Zenona Moskwy. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, obiektami, książką artystyczną, instalacjami i działaniami w przestrzeni publicznej. Dyrektor MOKSiR w Chełmku.

Więcej

"Obiekty malarskie"

Wystawa prac Waldemara Rudyka

Wystawa prac Waldemara Rudyka

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy prac Waldemara Rudyka. Wernisaż odbędzie się 30 kwietnia 2013 r. o godz.19.00.

"Obiekty malarskie"

Wystawa prac Waldemara Rudyka

Wystawa prac Waldemara Rudyka

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy prac Waldemara Rudyka. Wernisaż odbędzie się 30 kwietnia 2013 r. o godz.19.00.

Więcej

Jeden dzień ze Staszkiem

piękny długopis

Pod tym hasłem w poniedziałek, 22 kwietnia, w naszym Domu odbyła się ceremonia upamiętniająca Stanisława „Staszka” Hantza, zorganizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem im. Stanisława Hantza z Kassel.

Jeden dzień ze Staszkiem

piękny długopis

Pod tym hasłem w poniedziałek, 22 kwietnia, w naszym Domu odbyła się ceremonia upamiętniająca Stanisława „Staszka” Hantza, zorganizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem im. Stanisława Hantza z Kassel.

Więcej

Martin Schulz z wizytą

w MDSM

Martin Schulz in der IJBS

W sobotę, 20 kwietnia 2013 r., Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, poza wizytą w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau, znalazł także czas na odwiedzenie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, dokąd został zaproszony przez władze Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego oraz MDSM. Wyjątkowym zaszczytem było powitanie Martina Schulza w Domu Spotkań, po tym jak trzy lata temu gościli tu jego poprzednicy: Hans-Gert Pöttering oraz Jerzy Buzek.

Więcej

Martin Schulz z wizytą

w MDSM

Martin Schulz in der IJBS

W sobotę, 20 kwietnia 2013 r., Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, poza wizytą w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau, znalazł także czas na odwiedzenie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, dokąd został zaproszony przez władze Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego oraz MDSM. Wyjątkowym zaszczytem było powitanie Martina Schulza w Domu Spotkań, po tym jak trzy lata temu gościli tu jego poprzednicy: Hans-Gert Pöttering oraz Jerzy Buzek.

Martin Schulz z wizytą w MDSM

Martin Schulz in der IJBS

W sobotę, 20 kwietnia 2013 r., Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, poza wizytą w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau, znalazł także czas na odwiedzenie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, dokąd został zaproszony przez władze Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego oraz MDSM. Wyjątkowym zaszczytem było powitanie Martina Schulza w Domu Spotkań, po tym jak trzy lata temu gościli tu jego poprzednicy: Hans-Gert Pöttering oraz Jerzy Buzek.

Po godzinnej wizycie w byłym obozie Auschwitz I Martin Schulz – wspólnie z wolontariuszami z MDSM – złożył kwiaty przed Ścianą Śmieci przy Bloku 11. Następnie delegacja udała się do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie po zwiedzeniu, ponownie z wolontariuszami MDSM, złożono hołd przed Pomnikiem Ofiar Obozu.

Zwieńczeniem dwudniowego pobytu Martina Schulza w Polsce była wizyta w MDSM, który jest sztandarowym przykładem polsko-niemieckiej współpracy oraz procesu pojednania w Europie.

Martin Schulz – powitany przez dyrektora Leszka Szustera, członków Zarządu MDSM, Alicję Bartuś i Teresę Świebocką, jak również prezydenta Miasta Oświęcim Janusza Chwieruta – miał możliwość zapoznania się z historią Domu. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego został również powitany przez Józefa Paczyńskiego, byłego więźnia obozu Auschwitz, który od wielu lat współpracuje z MDSM, i dla którego Dom Spotkań Młodzieży jest drugim Domem.

Bezpośrednio po powitaniach stworzono możliwość do dyskusji z pracownikami, a przede wszystkim z wolontariuszami, którzy przyjeżdżają do MDSM każdego roku z różnych europejskich krajów. Podczas spotkania Prezydent Parlamentu Europejskiego zaproponował Januszowi Chwierutowi wspólne spotkanie w Strasburgu lub w Brukseli na temat przyszłości miasta i współpracy z Unią Europejską. Ponadto zaprosił również pracowników MDSM na wspólną podróż do Strasburgu lub Brukseli, aby tam pogłębić rozmowy o znaczeniu pracy w MDSM.

Podsumowując swą wizytę w MDSM, przewodniczący Parlamentu Europejskiego podkreślił: Taka instytucja, jak ta tutaj, zalicza się być może do najważniejszych, które znajdują się w ogóle w Unii Europejskiej.

Link do strony internetowej oswiecimonline.pl [widgetkit id=141]

Akcja społeczna „Żonkile“

piękny długopis

19 kwietnia 1943 rozpoczyna się heroiczna walka żydowskich powstańców w Getcie Warszawskim przeciwko planowanej przez siły SS i policji akcji likwidacyjnej. Ponad 56.000 Żydów zostaje zamordowanych bądź wysłanych do obozów koncentracyjnych i zgłady. Około 750 powstańców walczy z niemieckimi żołnierzami, dysponującymi przewagą liczebną i w uzbrojeniu. Tylko niewielu bojownikom udaje się uciec.

Akcja społeczna „Żonkile“

piękny długopis

19 kwietnia 1943 rozpoczyna się heroiczna walka żydowskich powstańców w Getcie Warszawskim przeciwko planowanej przez siły SS i policji akcji likwidacyjnej. Ponad 56.000 Żydów zostaje zamordowanych bądź wysłanych do obozów koncentracyjnych i zgłady. Około 750 powstańców walczy z niemieckimi żołnierzami, dysponującymi przewagą liczebną i w uzbrojeniu. Tylko niewielu bojownikom udaje się uciec.

Więcej

Grupa Fondation Auschwitz

z wizytą w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu

piękny długopis

W dniach od 1 do 5 kwietnia w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży (MDSM) gościła grupa belgijskiej organizacji Fondation Auschwitz. Wśród uczestników projektu byli świadkowie historii, uczniowie, nauczyciele i osoby prywatne. Program obejmował wizytę w byłym obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz I i Birkenau oraz zwiedzanie wystaw narodowych.

Grupa Fondation Auschwitz

z wizytą w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu

piękny długopis

W dniach od 1 do 5 kwietnia w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży (MDSM) gościła grupa belgijskiej organizacji Fondation Auschwitz. Wśród uczestników projektu byli świadkowie historii, uczniowie, nauczyciele i osoby prywatne. Program obejmował wizytę w byłym obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz I i Birkenau oraz zwiedzanie wystaw narodowych.

Więcej

Zaproszenie

zapraszamy na „Scenę Alternatywną MDSM”

Serdecznie zapraszamy do udziału w trzeciej edycji przedsięwzięcia kulturalnego – MDSM SA – czyli Scena Alternatywna MDSM. Spotkanie w ramach projektu odbędzie się 10 maja w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Marsz Żywych 2013

piękny długopis

8 kwietnia w Oświęcimiu miał miejsce „Marsz Żywych”. Od 25 lat świadkowie historii, ludzie z całego świata, w tym przede wszystkim młodzież, upamiętniają ofiary narodowego socjalizmu, przechodząc w Marszu trasę z byłego obozu macierzystego KL Auschwitz I do byłego obozu Birkenau. Marsz odbywa się co roku w dniu Yom HaShoah, Dniu Pamięci o Holokauście w Izraelu i umożliwia, zwłaszcza młodym ludziom, konfrontację z historią Holokaustu, wyciąganie wniosków z przeszłości, a przez to kształtowanie pozytywnej przyszłości i pokojowego współżycia.

Marsz Żywych 2013

piękny długopis

8 kwietnia w Oświęcimiu miał miejsce „Marsz Żywych”. Od 25 lat świadkowie historii, ludzie z całego świata, w tym przede wszystkim młodzież, upamiętniają ofiary narodowego socjalizmu, przechodząc w Marszu trasę z byłego obozu macierzystego KL Auschwitz I do byłego obozu Birkenau. Marsz odbywa się co roku w dniu Yom HaShoah, Dniu Pamięci o Holokauście w Izraelu i umożliwia, zwłaszcza młodym ludziom, konfrontację z historią Holokaustu, wyciąganie wniosków z przeszłości, a przez to kształtowanie pozytywnej przyszłości i pokojowego współżycia.

Więcej

Uroczystość

wmurowania mezuzy w budynku Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
wmurowanie mezuzy w budynku Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

W dniu 14 kwietnia 2013 r. Joachim S. Russek – przewodniczący Rady Fundacji na Rzecz MDSM oraz Leszek Szuster – dyrektor MDSM wzięli udział w uroczystości wmurowania mezuzy w budynku Muzeum Historii Żydów Polskich, którego oficjalne otwarcie planowane jest na dzień 19 kwietnia br.

Więcej

Uroczystość wmurowania mezuzy

w budynku Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
wmurowanie mezuzy w budynku Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

W dniu 14 kwietnia 2013 r. Joachim S. Russek – przewodniczący Rady Fundacji na Rzecz MDSM oraz Leszek Szuster – dyrektor MDSM wzięli udział w uroczystości wmurowania mezuzy w budynku Muzeum Historii Żydów Polskich, którego oficjalne otwarcie planowane jest na dzień 19 kwietnia br.

Dobre Duchy MDSM 2013

Jubileuszowe spotkanie pod skrzydłami ptaków
Dobre Duchy MDSM 2013

5 kwietnia po raz 10. Odbyło się Spotkanie Dobrych Duchów, Przyjaciół i Darczyńców MDSM. Laureatami jubileuszowych statuetek zostali:

 • W kategorii Darczyńca–SponsorFirma TAURON DYSTRYBUCJA
 • W kategorii Partner wyróżniona została Małgorzata Gwóźdź
 • Dobry Duch w ostatniej kategorii – Artysta Słowa, trafił do tłumacza Rafała Wędrychowskiego

Więcej

Miejsce Pamięci, Tolerancji

i Integracji Społecznej w Peru

piękny długopis

Wśród osób zaproszonych na II konferencję doradczą w sprawie koncepcji wystawy i funkcji "Lugar de la Memoria la Tolerancia y la Inclusion Social“ w Limie, była kierownik Działu Edukacyjno-Programowego w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu Olga Onyszkiewicz.

Miejsce Pamięci, Tolerancji

i Integracji Społecznej w Peru

piękny długopis

Wśród osób zaproszonych na II konferencję doradczą w sprawie koncepcji wystawy i funkcji "Lugar de la Memoria la Tolerancia y la Inclusion Social“ w Limie, była kierownik Działu Edukacyjno-Programowego w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu Olga Onyszkiewicz.

Więcej

Dzień Pamięci o Sprawiedliwych

Dzień Pamięci o Sprawiedliwych

6 marca, po raz pierwszy był obchodzony Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych ustanowiony w ubiegłym roku specjalną rezolucją Parlamentu Europejskiego. Twórcy idei tego święta - włoska Fundacja Światowy Las (GARIWO) - uważają za Sprawiedliwych osoby, które ryzykowały własnym życiem, aby ocalić innych, a także tych, którzy występowali w obronie ludzkiej godności w okresie totalitaryzmu nazistowskiego i komunistycznego, w czasie ludobójstw oraz wszystkich zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w XX i XXI wieku.

Dzień Pamięci

o Sprawiedliwych
Dzień Pamięci o Sprawiedliwych

6 marca, po raz pierwszy był obchodzony Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych ustanowiony w ubiegłym roku specjalną rezolucją Parlamentu Europejskiego. Twórcy idei tego święta - włoska Fundacja Światowy Las (GARIWO) - uważają za Sprawiedliwych osoby, które ryzykowały własnym życiem, aby ocalić innych, a także tych, którzy występowali w obronie ludzkiej godności w okresie totalitaryzmu nazistowskiego i komunistycznego, w czasie ludobójstw oraz wszystkich zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w XX i XXI wieku

Więcej

Dzień Pamięci

o Ofiarach Holokaustu w Bundestagu
Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Bundestagu

Niemiecki Bundestag corocznie organizuje spotkanie młodzieży zaangażowanej w działania na rzecz szerzenia pamięci o ofiarach totalitaryzmów oraz propagowania postaw antyrasistowskich. Inicjatywa ta została zapoczątkowana w 1997 roku przez Ritę Süssmuth, ówczesną przewodniczącą Bundestagu i odbywa się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który przypada corocznie na 27 stycznia (dzień wyzwolenia byłego obozu Auschwitz-Birkenau).

Tegoroczna, siedemnasta już edycja Jugendbegegnung odbyła się w dniach 24-30 stycznia 2013 roku w Bonn, Berlinie oraz Kijowie. Tematem tegorocznego seminarium były miejsca zbrodni nazistowskich w Europie Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem okupacji na ziemiach ukraińskich.

Więcej

Twarz

Wystawa malarstwa Artura Kapturskiego
Wystawa malarstwa Artura Kapturskiego

W dniu 10 lutego 2013 r. o godz. 17.30 odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Artura Kapturskiego „Twarz”. Ekspozycja, na którą składa się niemal 300 portretów więźniów zamordowanych w KL Auschwitz, jest prezentacją dotychczasowego stanu pracy nad projektem, zakładającym namalowanie obrazów na postawie wszystkich zachowanych zdjęć z archiwum PMA-B.

Więcej

Twarz

Wystawa malarstwa Artura Kapturskiego
Wystawa malarstwa Artura Kapturskiego

W dniu 10 lutego 2013 r. o godz. 17.30 odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Artura Kapturskiego „Twarz”. Ekspozycja, na którą składa się niemal 300 portretów więźniów zamordowanych w KL Auschwitz, jest prezentacją dotychczasowego stanu pracy nad projektem, zakładającym namalowanie obrazów na postawie wszystkich zachowanych zdjęć z archiwum PMA-B.

Dzień pamięci

w CKŻ w Krakowie
Dzień pamięci w CKŻ w Krakowie

29 stycznia w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie odbyło się spotkanie poświęcone pamięci byłych więźniów KL Auschwitz: Henryka Mandelbauma, Augusta Kowalczyka i Wilhelma Brassego, współorganizowane przez MDSM.

>Więcej

Debata

o przyszłości MDSM w Berlinie
Debata o przyszłości MDSM w Berlinie

21 stycznia w Berlinie odbyło się spotkanie pt. „Pamięć ma swój Dom – przyszłość Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu”, którego organizatorami byli Rada Kościoła Ewangelickiego Niemiec, Akcja Znaku Pokuty – Służby dla Pokoju, Międzynarodowy Komitet Oświęcimski i MDSM.

Więcej

Twarz

Wystawa malarstwa Artura Kapturskiego
Wystawa malarstwa Artura Kapturskiego

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy malarstwa Artura Kapturskiego „Twarz” 10 lutego 2013 r. o godz. 17.30.
Ekspozycja, na którą składa się niemal 300 portretów więźniów zamordowanych w KL Auschwitz, jest prezentacją dotychczasowego stanu pracy nad projektem, zakładającym namalowanie obrazów na postawie wszystkich zachowanych zdjęć z archiwum PMA-B.

Dzień pamięci

w CKŻ w Krakowie
Dzień pamięci w CKŻ w Krakowie

29 stycznia w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie odbyło się spotkanie poświęcone pamięci byłych więźniów KL Auschwitz: Henryka Mandelbauma, Augusta Kowalczyka i Wilhelma Brassego, współorganizowane przez MDSM.

Debata

o przyszłości MDSM w Berlinie
Debata o przyszłości MDSM w Berlinie

21 stycznia w Berlinie odbyło się spotkanie pt. „Pamięć ma swój Dom – przyszłość Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu”, którego organizatorami byli Rada Kościoła Ewangelickiego Niemiec, Akcja Znaku Pokuty – Służby dla Pokoju, Międzynarodowy Komitet Oświęcimski i MDSM.

IV Biennale Plakatu

w CKŻ w Krakowie
IV Biennale Plakatu w Krakowie

W Centrum Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu do 15 marca oglądać można wystawę IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego. Otwarcie wystawy, z udziałem m.in. artystów, którzy uczestniczyli w konkursie, odbyło się 22 stycznia 2013 r. O idei biennale oraz prezentowanych pracach opowiadali kurator Paweł Warchoł oraz Joanna Klęczar.

Pamięć ma swój Dom

Konferencja prasowa
Pamięć ma swój Dom

17 stycznia Fundacja na Rzecz MDSM we współpracy z Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim oraz Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, zaprosili dziennikarzy polskich oraz korespondentów zagranicznych akredytowanych w Polsce na konferencję prasową pod hasłem „Pamięć ma swój Dom”, której motywem przewodnim była rola upamiętnienia oraz praca edukacyjna prowadzona w Domu Spotkań przez byłych więźniów KL Auschwitz.

Więcej

Pamięć ma swój Dom

Konferencja prasowa
Pamięć ma swój Dom

17 stycznia Fundacja na Rzecz MDSM we współpracy z Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim oraz Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, zaprosili dziennikarzy polskich oraz korespondentów zagranicznych akredytowanych w Polsce na konferencję prasową pod hasłem „Pamięć ma swój Dom”, której motywem przewodnim była rola upamiętnienia oraz praca edukacyjna prowadzona w Domu Spotkań przez byłych więźniów KL Auschwitz. Konferencja odbyła się w Centrum Konferencyjnym Zielna w Warszawie. Jej specjalnymi gośćmi byli Świadkowie historii - Zofia Posmysz, Marian Turski, Kazimierz Albin i Jerzy Ulatowski. Ponadto w konferencji uczestniczyli dr Alicja Bartuś – Przewodnicząca Zarządu Fundacji na Rzecz MDSM i Christoph Heubner, jeden z współzałożycieli MDSM, Wiceprezydent MKO oraz dyrektor MDSM, Leszek Szuster.

Pamięć ma swój Dom

Konferencja prasowa
Pamięć ma swój Dom

W związku ze zbliżającą się 68. rocznicą wyzwolenia byłego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau i Światowego Dnia Pamięci o Holokauście, w imieniu Fundacji na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej zapraszamy na konferencję prasową z udziałem byłych więźniów KL Auschwitz – Zofii Posmysz, Mariana Turskiego, Kazimierza Albina i Jerzego Ulatowskiego. W spotkaniu wezmą udział także: dr. Alicja Bartuś – Przewodnicząca Zarządu Fundacji na Rzecz MDSM i Christoph Heubner, jeden z współzałożycieli MDSM, Wiceprezydent MKO.
Konferencja odbędzie się w dniu 17 stycznia 2013 r. o godzinie 13.00 w Centrum Zielna 37 w Warszawie.

Biennale Plakatu

w CKŻ w Krakowie
IV Biennale Plakatu w Krakowie

W Centrum Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu do 15 marca oglądać można wystawę IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego. Otwarcie wystawy, z udziałem m.in. artystów, którzy uczestniczyli w konkursie, odbyło się 22 stycznia 2013 r. O idei biennale oraz prezentowanych pracach opowiadali kurator Paweł Warchoł oraz Joanna Klęczar.

Więcej

IV Biennale Plakatu

w Krakowie
IV Biennale Plakatu w Krakowie

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego „Twórczo dla praw człowieka”, które odbędzie się w Fundacji Judaica. Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie (ul. ul. Meiselsa 17) 22 stycznia 2013 r. o godz. 18.00.

Twórczo dla praw człowieka

Wystawa IV Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu

wspolne zdjecie

11 grudnia 2012 r. w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu została otwarta wystawa najlepszych prac IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego pod hasłem „Twórczo dla praw człowieka”. W ramach wspólnego przedsięwzięcia Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży oraz Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego we współpracy z Biurem Róży Grafin von Thun und Hohenstein, posłanki do PE, po ubiegłorocznej wystawie w Brukseli, ta ważna inicjatywa ponownie została pokazana w siedzibie Parlamentu Europejskiego.

Twórczo

dla praw człowieka

Wystawa IV Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu

wspolne zdjecie

11 grudnia 2012 r. w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu została otwarta wystawa najlepszych prac IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego pod hasłem „Twórczo dla praw człowieka”. W ramach wspólnego przedsięwzięcia Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży oraz Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego we współpracy z Biurem Róży Grafin von Thun und Hohenstein, posłanki do PE, po ubiegłorocznej wystawie w Brukseli, ta ważna inicjatywa ponownie została pokazana w siedzibie Parlamentu Europejskiego.

Więcej

Perspektywy pamięci

polska, niemiecka i białoruska – dyskursy społeczne wokół II wojny światowej i Holokaustu

Perspektywy pamięci - podsumowanie
Seminarium dla studentów i multiplikatorów

W dniach od 10 do 16 listopada, w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, odbyła się druga edycja polsko - niemiecko - białoruskiego seminarium, w którym wzięło udział 25 studentów i studentek z uniwersytetów w Mińsku, Rostoku, Erfurcie, Rzeszowie i Krakowie.

Więcej

Inna strona świata

w Landtagu Bawarii

Inna strona świata w Landtagu Bawarii

15 listopada 2012 r. w Monachium w dawnym pałacu królów Bawarii - Maximilianeum , obecnie siedzibie Landtagu, otwarta została wystawa Inna strona świata. Twarzą w twarz. Spotkania. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele bawarskich instytucji i placówek edukacyjnych, byli więźniowie obozów zagłady, młodzież oraz wielu mieszkańców Monachium. Wystawę otworzyła prezydent Landtagu, Barbara Stamm.

Więcej

Poeci zwierzętom

46 Krakowski Salon Poezji

18 listopada 2012 roku w MDSM odbył się 46 Krakowski Salon Poezji „Poeci zwierzętom”. Wiersze m. in. T. S. Eliota, L. J. Kerna, I. Krasickiego i Ch. Smarta czytali Aldona Grochal i Zbigniew Ruciński – aktorzy Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiego w Krakowie. Oprawę muzyczną zapewnił Jacek Hołubowski.

Więcej

Otwarcie pomnika

EUROPEJSKICH SINTI I ROMÓW ZAMORDOWANYCH PRZEZ REŻIM NAZISTOWSKI
piękny długopis

Pomiędzy Bramą Brandenburską i Reichstagiem, w zakątku otoczonym drzewami, 24 października uroczyście otwarto Pomnik Europejskich Sinti i Romów Zamordowanych przez Reżim Nazistowski.

Otwarcie pomnika

EUROPEJSKICH SINTI I ROMÓW ZAMORDOWANYCH PRZEZ REŻIM NAZISTOWSKI
piękny długopis

Pomiędzy Bramą Brandenburską i Reichstagiem, w zakątku otoczonym drzewami, 24 października uroczyście otwarto Pomnik Europejskich Sinti i Romów Zamordowanych przez Reżim Nazistowski.

Więcej

Nowy bus dla MDSM

wspolne zdjecie

23 października w hanowerskim ratuszu odbyła się uroczystość przekazania volkswagena T5 Caravelle – daru koncernu VW dla Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, organizatora projektu „Nauka przez spotkanie”, od 20 lat realizowanego w MDSM.

Nowy bus dla MDSM

wspolne zdjecie

23 października w hanowerskim ratuszu odbyła się uroczystość przekazania volkswagena T5 Caravelle – daru koncernu VW dla Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, organizatora projektu „Nauka przez spotkanie”, od 20 lat realizowanego w MDSM.

Więcej

Zmarł Wilhelm Brasse

Zmarł Wilhelm Brasse

Wilhelm Brasse, były więzień Auschwitz, który przez wiele lat spotykał się i prowadził rozmowy z grupami młodzieży i studentów z Polski i Niemiec w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży zmarł w Żywcu, 23. października 2012 roku. Był przyjacielem Domu i orędownikiem jego misji.

Więcej

Zmarł Wilhelm Brasse

Zmarł Wilhelm Brasse

Wilhelm Brasse, były więzień Auschwitz, który przez wiele lat spotykał się i prowadził rozmowy z grupami młodzieży i studentów z Polski i Niemiec w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży zmarł w Żywcu, 23. października 2012 roku. Był przyjacielem Domu i orędownikiem jego misji.

Druga alternatywa już za nami

Alternatywna Scena

Utrzymany w klimatach absurdalnej humoreski w stylu Monty Pythona „Ostrydżyn Bar” w reżyserii prof. Moniki Rasiewicz i wykonaniu studentów III roku wydziału wokalno-aktorskiego PWST im. L. Solskiego w Krakowie, spotkanie z Katarzyną Zdanowicz-Cyganik oraz minimalnie akustyczny koncert Dolls Insane – Pauliny Kut i Macieja Pawełczyka – trzy odsłony alternatywnej twórczości można było zobaczyć w MDSM w ramach drugiej części projektu MDSM SA czyli Scena Alternatywna MDSM 14 października.

Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży

Spotkanie

Podobnie jak w roku 2010, młodzi Niemcy z okręgu Lippe w Północnej Nadrenii-Westfalii, biorący udział w podróży studyjnej do Oświęcimia, spotkali się ze swoimi rówieśnikami z Samorządowego Zespołu Szkół w Bobrku.

Uczniowie i zaangażowanie Volkswagena

w Miejscu Pamięci uhonorowane

Grupowe zdjecie

Z okazji uroczystości Zjednoczenia Niemiec, Dr. Werner Köhler, Konsul Generalny RFN w Krakowie, zaprosił w geście uznania na przyjęcie w Konsulacie Generalnym RFN, który jest oficjalnym niemieckim „adresem” w Południowej Polsce, grupę uczniów z zakładów Volkswagena w Wolfsburgu, Zwickau i Chemnitz wraz partnerami z Polski: VW Motor Polska Polkowice, Volkswagen Poznań oraz uczniów szkoły zawodowej z Chocianowa. Co roku, zgodnie z tradycją, w dniu 3. października, na tą wyjątkową uroczystość zapraszani są reprezentanci świata polityki, gospodarki, Kościoła i kultury.

Młodzież z Izraela

w MDSM

Młodzież z Izraela

W dn. 04.10.2012 gościliśmy stutrzydziestoosobową grupę izraelskiej młodzieży, która w przyszłym roku skończy swoją edukację na poziomie szkoły średniej. Młodzież ta w towarzystwie ocalałej z Holokaustu babci jednego z uczniów przez ostatni tydzień realizowała pobyt studyjny w Polsce.

MDSM SA

druga odsłona Sceny Alternatywnej w MDSM
Dolls Insane akustycznie

Zapraszamy do udziału w drugiej już edycji przedsięwzięcia kulturalnego – MDSM SA – czyli Scena Alternatywna MDSM. Kolejne spotkanie w ramach projektu odbędzie się 14 października.

druga odsłona Sceny Alternatywnej w MDSM

O 19.30 zaprosimy na Przystanek Teatr. Spektakl „Ostrydżyn Bar” wykonają studenci PWST im. L. Solskiego w Krakowie pod kierunkiem Moniki Rasiewicz; o 20.45 w Anty-Salonie Poezji swoją twórczość zaprezentuje Katarzyna Ewa Zdanowicz – autorka tomików m. in. „Szkliwo”, „Jak umierają małe dziewczynki”, „deadline”, a także książki poświęconej Marii Komornickiej „Kto się boi Marii K.? Sztuka i wykluczenie”, laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich, dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współredaktorka pism literackich takich jak „Kartki”, „Kultura-Białystok” czy „Opcje”. O godzinie 21.15 zespół Dolls Insane – gość Niszowego Studia Dźwięku, zagra koncert minimalnie akustyczny, podczas którego usłyszymy alternatywną muzyką rockową o spokojnym charakterze, wpasowaną w nieco bardziej kameralną atmosferę. Warto również wspomnieć, iż grupa znalazła się w półfinale bieżącej, IV edycji Must Be The Music. Na wokalu osobliwa Paulina Kut, na gitarze akustycznej Maciej Pawełczyk. Przyjdźcie, zobaczcie, posłuchajcie.

Katarzyna Ewa Zdanowicz

Kultura składa się dziś z ofert, nie nakazów; z propozycji a nie norm. Nie posiada „ludu” do oświecenia i uszlachetniania; posiada natomiast klientów do uwodzenia. Uwodzenie w odróżnieniu od oświecenia czy uszlachetnienia, nie jest zadaniem do jednorazowego, raz-na- zawsze spełnienia, lecz niekończącą się czynnością. Funkcją kultury nie jest zaspokajanie istniejących potrzeb, ale stwarzanie nowych. Jej troska naczelną jest zapobieganie satysfakcji, która nie pozostawiłaby miejsca dla dalszych, nowych i jeszcze niezaspokojonych pożądań i zachcianek.

Zygmunt Bauman

Ten cytat wybitnego socjologa, jednego z najbardziej rozpoznawalnych w świecie autorytetów naukowych, wyraża najpełniej przesłanie, które towarzyszy najnowszemu projektowi Domu Spotkań skierowanemu do młodzieży. Kluczem odbywających się dwa razy do roku spotkań jest poziom twórczych eksperymentów, który – mamy nadzieję – zadowoli najbardziej wymagających odbiorców.

Program:

19.30 Przystanek Teatr
OSTRYDŻYN BAR
Wykonanie: Studenci III roku Wydziału Aktorskiego PWST im. L. Solskiego w Krakowie pod kierunkiem Moniki Rasiewicz
20.45 Anty-Salon Poezji
KATARZYNA EWA ZDANOWICZ
21.15 Niszowe Studio Dźwięku
DOLLS INSANE
– koncert minimalnie akustyczny Paulina Kut i Maciej Pawełczyk

Otwarcie wystawy

„Berlin-Yogyakarta. Od hitlerowskiego terroru wobec osób homoseksualnych do praw człowieka dzisiaj”

Otwarcie wystawy

W otwarciu wystawy pt. „Berlin-Yogyakarta” wzięła udział młodzież z Polski i Niemiec, realizująca w MDSM warsztaty i seminarium oraz przedstawiciele oświęcimskich instytucji edukacyjnych. Podczas oprowadzania po wystawie, kuratorka, pani Katarzyna Remin, reprezentująca Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii podkreśliła historyczne tło naruszania praw i wolności osób nieheteroseksualnych.

Podsumowanie seminarium

dla studentów pielęgniarstwa z Bremy i Poznania

Podsumowanie seminarium dla studentów pielęgniarstwa z Bremy i Poznania

Pierwsze seminarium dla studentów pielęgniarstwa z Polski i Niemiec odbyło się w MDSM Oświęcim w 1997 roku. Wzięli w nim udział studenci Wydziału Pielęgniarskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (obecnie Wydział Opieki Zdrowotnej) oraz Fachhochschule Frankfurt am Main.

Krakowska Noc Poezji

w MDSM

No cóż, dożyliśmy czasów, w których na sam dźwięk słowa „poezja” większość z nas reaguje w najlepszym przypadku wzruszeniem ramion. A jednak od 7 już lat spotkania w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w MDSM czy poetyckie spektakle niestrudzonej Marysi Kwaśniak z OCK przyciągają całkiem pokaźną grupę bywalców. W pewnym sensie zwieńczeniem tego typu popularyzujących „sztukę słowa” działań stała się Krakowska Noc Poezji w MDSM w Oświęcimiu w piątek 7 września 2012 r.

Twórczo dla praw człowieka

Wystawa IV Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego otwarta
Wystawa IV Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego otwarta

21 września o godz. 18.30 rozpoczęło się uroczyste otwarcie pokonkursowej wystawy IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego pod hasłem „Twórczo dla praw człowieka”. Salę forum Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, na ścianach której zawisło ponad 70 plakatów, wypełniła międzynarodowa publiczność, wśród której nie zabrakło twórców eksponowanych prac.

Zapraszamy na wystawę

otwarcie wystawy pt. Berlin – Yogyakarta

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Kampania Przeciw Homofobii zapraszają na otwarcie wystawy pt. „Berlin – Yogyakarta. Od hitlerowskiego terroru wobec osób homoseksualnych do praw człowieka dzisiaj” w czwartek, 20 września, o godz. 17.00 w MDSM Oświęcim.

Walne zgromadzenie

Międzynadowego Komitetu Oświęcimskiego

W dniach 6-7 września odbędzie się w Międzynarodowym Domu Spotkań w Oświęcimiu walne zgromadzenie Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, na które przybędą świadkowie historii oraz delegaci z 11 państw. Oczekiwani są goście z Polski, Izraela, Ameryki, Niemiec, Austrii, Czech, Grecji, Słowenii i Belgii.

Prowincja Europa

Krakowska Noc Poezji w MDSM

7 września 2012 r. serdecznie zapraszamy na Krakowską Noc Poezji w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Spotkanie pod hasłem „Prowincja Europa” rozpocznie się o godz. 20.00 „klasycznym” salonem poezji, podczas którego wiersze Grzegorza Gniadego, Christophera Heubnera, Dietera Kalki, Volkera von Törne i Marka Wojdyły przeczytają Ewa Kaim (Narodowy Stary Teatr w Krakowie), Grzegorz Łukawski (Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie) i Marzena Rogalska (TVP). Towarzyszyć będą im Adam Musialski (skrzypce) i Beata Musialska (fortepian).

Otwarcie wystawy

malarstwa Käthe Loewenthal

Otwarcie wystawy

3 sierpnia 2012 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu otwarta została wystawa malarstwa Käthe Loewenthal. Ekspozycję zorganizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem Lebenswerk Käthe Loewenthal e. V. oraz Fundacją Judaica – Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie. Przewodnikiem po wystawie był prof. Wolf Ritscher.

Krzyż Zasługi na wstędze

dla Zofii Posmysz

Zofia Posmysz

31 lipca 2012 r. o godz. 18.30 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się uroczystość uhonorowania Zofii Posmysz – byłej więźniarki KL Auschwitz, pisarki i dziennikarki radiowej, najwyższym odznaczeniem Republiki Federalnej Niemiec – Krzyżem Zasługi na Wstędze.

August Kowalczyk

więzień numer 6804 nie żyje

August Kowlaczyk

August Kowalczyk, były więzień KL Auschwitz, numer 6804 zmarł w niedzielę popołudniu (29.07.2012) w wieku 91 lat w oświęcimskim hospicjum. Reżyser, aktor i autor przeżył obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau jako młody człowiek. W Auschwitz otrzymał numer 6804.
Pogrzeb odbędzie się w dniu 9.08.2012 o godz. 13.00 na Powązkach w Warszawie.

Zaproszenie na konferencję

Pamięć historyczna jako wyzwanie

Rok 2012 został ogłoszony przez Sejm RP - Rokiem Janusza Korczaka. Fundacja na rzecz MDSM, MKO oraz Fundacja Konrada Adenauera - mając na uwadze znaczenie postaci Janusza Korczaka dla Polaków, Żydów i Niemców, oraz fakt, że jego postać jest żywym pomostem między narodami – zapraszają (27-29 września 2012) na konferencję dla edukatorów, przedstawicieli Miejsc Pamięci i NGO pt: „Janusz Korczak w pamięci Polaków, Żydów, Niemców. Pamięć historyczna jako wyzwanie dla teraźniejszości i przyszłości.”

XII edycja

W dniu 9 lipca 2012 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu obradowała Kapituła Funduszu im. Marii i Stanisława Neumannów w składzie:

 • Alicja Bartuś
 • Janusz Toczek
 • Halina Kozioł
 • Leszek Szuster (przewodniczący)

Przedmiotem obrad było rozstrzygnięcie w zakresie przyznania stypendium na dalsze kształcenie dla młodzieży z powiatu oświęcimskiego na rok szkolny 2012/2013.

Rozpatrzono 4 wnioski. Decyzją Kapituły stypendium w wysokości 3000,00 zł (brutto) otrzymała pani Maria Rochowiak.

Kapituła w swojej decyzji wzięła pod uwagę bardzo dobre wyniki w nauce oraz sytuację finansową kandydatów.

Wręczenie stypendiów odbędzie się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu po dostarczeniu przez laureatkę zaświadczenia o przyjęciu na studia wyższe.
Planowany termin uroczystości: I połowa września.

Don’t forget and don’t repeat

Odniesienia do współczesności w pracy edukacyjnej w miejscach pamięci
Don’t forget and don’t repeat 57. ogólnoniemieckie seminarium dla pracowników miejsc pamięci

W seminarium, które odbyło się w Berlinie w dniach 14-17.06.2012 wzięło udział ponad stu uczestników, w tym przedstawiciele MDSM Oświęcim: Olga Onyszkiewicz, Judith Höhne i Elżbieta Pasternak. Organizatorami seminarium byli: Topographie des Terrors, Haus der Wannsee - Konferenz, Bundeszentrale für politische Bildung we współpracy z Arbeitsgemeinschaft Gedenkstättenpädagogik.

Don’t forget...

Don’t forget and don’t repeat
Odniesienia do współczesności w pracy edukacyjnej w miejscach pamięci
Don’t forget and don’t repeat 57. ogólnoniemieckie seminarium dla pracowników miejsc pamięci

W seminarium, które odbyło się w Berlinie w dniach 14-17.06.2012 wzięło udział ponad stu uczestników, w tym przedstawiciele MDSM Oświęcim: Olga Onyszkiewicz, Judith Höhne i Elżbieta Pasternak. Organizatorami seminarium byli: Topographie des Terrors, Haus der Wannsee - Konferenz, Bundeszentrale für politische Bildung we współpracy z Arbeitsgemeinschaft Gedenkstättenpädagogik.

Więcej

72. rocznica

72. rocznica

W dniu 14.06.2012 delegacja MDSM uczestniczyła w uroczystościach związanych z obchodami 72. rocznicy deportacji do KL Auschwitz I-go Transportu Polskich Więźniów Politycznych.

Alternatywa ruszyła i…

Alternatywa ruszyła i…

W upalny poniedziałkowy wieczór w sali forum Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zgromadziło się prawie 300 gości – uczestników nowego programu Domu Spotkań – MDSM SA.

Więcej

Willy Brandt i Polska

Willy Brandt i Polska

17 czerwca 2012 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu otwarto wystawę Fundacji im. Friedricha Eberta pt. „Willy Brandt i Polska. Przezwyciężenie podziału Europy”.

Więcej

Willy Brandt i Polska

Willy Brandt i Polska

17 czerwca 2012 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu otwarto wystawę Fundacji im. Friedricha Eberta pt. „Willy Brandt i Polska. Przezwyciężenie podziału Europy”.

V Międzyszkolny Konkurs

Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

Z przyrodą za pan brat – „Tajemniczy Ogród”
Z przyrodą za pan brat


W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży kolejny raz odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej pt. Z przyrodą za pan brat – „Tajemniczy Ogród”, zorganizowanego po raz piąty przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Oświęcimiu.

Wiecej

V Międzyszkolny Konkurs

Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

Z przyrodą za pan brat – „Tajemniczy Ogród”

Z przyrodą za pan brat


W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży kolejny raz odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej pt. Z przyrodą za pan brat – „Tajemniczy Ogród”, zorganizowanego po raz piąty przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Oświęcimiu.

70. rocznica

zbiorowej ucieczki więźniów Karnej Kompanii

70. rocznica zbiorowej ucieczki więźniów Karnej Kompanii

10 czerwca, w 70. rocznicę buntu i zbiorowej ucieczki więźniów Karnej Kompanii w KL Auschwitz, pracownicy MDSM oraz polsko-niemiecka grupa młodzieży i managerów z koncernu Volkswagen uczestniczyła w uroczystości ku czci ofiar obozu, w szczególności ofiar więźniów Karnej Kompanii, która została zorganizowana na terenie Miejsca Pamięci Birkenau.

Trzeba marzyć…

piosenki Jonasza Kofty

Trzeba marzyć… piosenki Jonasza Kofty

XLIII Salon Poezji
27 maja – po półrocznej przerwie – zaprosiliśmy na czterdziesty trzeci wieczór Krakowskiego Salonu Poezji. Podczas wieczoru pod tytułem „Trzeba marzyć” piosenki Jonasza Kofty brawurowo wyśpiewali studenci III roku Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie:

Willy Brandt i Polska

Otwarcie wystawy

Willy Brandt i Polska

17 czerwca o godz. 18.30 zapraszamy na otwarcie wystawy przygotowanej przez Fundację Friedricha Eberta pt. Willy Brandt i Polska. Przezwyciężenie podziału Europy.

List otwarty

Do niemieckiej reprezentacji piłki nożnej

DFB Team

Więcej

Warsztaty z animacji językowej

ZIP-ZAP

W dniach 11-12 maja 2012 piętnastoosobowa grupa nauczycieli oraz multiplikatorów polsko-niemieckich spotkań młodzieży wzięła udział w warsztatach z animacji językowej „Zip-Zap”, które zostały zorganizowane przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu(MDSM) we współpracy z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży (PNWM).

Pamięć o Auschwitz i Holokauście

Podsumowanie seminarium dla studentów z Rostoku i Krakowa
Pamięć o Auschwitz i Holokauście

W drugiej części polsko - niemieckiego seminarium, przygotowanego przez MDSM we współpracy z Akademią Europejską w Waren/Niemcy, Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie i Uniwersytetem w Rostoku wzięło udział 20 studentów historii o specjalizacji nauczycielskiej i archiwistycznej.

Stop mowie nienawiści

W ramach Life Festiwal Oświęcim
Stop mowie nienawiści

Ponad dwugodzinna debata odbyła się w Domu Spotkań pod hasłem: „Stop mowie nienawiści. Wirtualna agresja – realna krzywda na temat przemocy słownej w Internecie.”

Wzięli w niej udział: minister Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, posłanka na Sejm RP i Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania, Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, Sergiusz Kowalski, socjolog i publicysta oraz Marek Troszyński, prezes Fundacji Wiedza Lokalna. Dyskusję poprowadziła Katarzyna Nowak, działaczka stowarzyszenia „Pro Humanum”.

Life Festival 2012

Life Festival 2012

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Life Festival Oświęcim, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu oraz Stowarzyszenie Romów w Polsce serdecznie zapraszają do udziału w dwóch wydarzeniach realizowanych w ramach Life Festival 2012, które odbędą się 12 maja w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży.

Premier Belgii w MDSM

Premier Belgii w MDSM

Premier Belgii Elio Di Rupo odwiedził Dom Spotkań wraz z kilkudziesięcioosobową delegacją, wśród której znaleźli się m.in. baron Paul Halter i Paul Sobol - byli więźniowie KL- Auschwitz oraz Henri Goldberg z Foundation Auschwitz. Wizytę poprzedziło zwiedzanie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Nuka przez spotkania

Nauka przez spotkania

Młodzież z Zespół Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej oraz ze szkół zakładowych koncernu Volkswagen z Wolfsburga, Emden, Braunschweig i Salzgitter po raz kolejny wzięła udział w MDSM w seminarium pod nazwą „Nauka przez spotkania.”

Marsz Żywych

Marsz Żywych

Marsz Żywych jest dla mnie wspólnym gestem jedności Żydów i nie-Żydów, ludzi z całego świata dla pokojowej przyszłości. Był on pełen głębokich przeżyć, motywacji i dobrej woli, by wzmocnić współistnienie różnych kultur i na zawsze usunąć wrogie napięcia – powiedział Noël Križnik, wolontariusz Gedenkdienst Austria.

Moja piąta pora roku

Wystawa malarstwa Ewy Preisner
„Księżycowe jezioro” akryl, płótno 95x120 cm

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Autorka serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy malarstwa Ewy Preisner pt. „Moja piąta pora roku”.

Wernisaż, podczas którego wystąpi Maria Kudełka, odbędzie się w MDSM 27 kwietnia o godz. 17.00. Wystawę można będzie oglądać do 8 czerwca br.

Kobiety wobec Holokaustu

Kobiety wobec holokaustu

Podczas spotkania promującego książkę „Kobiety wobec Holokaustu“ wykłady wygłosiły: Agnieszka Weseli („W poszukiwaniu zrozumienia. Holokaust i gender studies“) oraz Elisabeth Kohlhaas („Pracownice administracji jako współsprawczynie. Kobiety zatrudnione w Gestapo w latach 1933–1945“)

VII edycja konkursu

Los dzieci w KL Auschwitz
uczestnicy konkursu Los dzieci w KL Auschwitz

Paweł Kak z Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu i Justyna Stanisz z Miejskiego Gimnazjum nr 2 w Oświęcimiu zostali finalistami siódmej edycji konkursu „Auschwitz a moja ziemia. Historia i pamięć po latach”. Jego tematem przewodnim był tym razem „Los dzieci w KL Auschwitz”

Zip-Zap

warsztaty animacji językowej

Zip-Zap

W dniach 11-12 maja 2012 w MDSM w Oświęcimiu odbędą się warsztaty animacji językowej, które poprowadzą trenerzy PNWM.

Wciąż pytają...

spotkanie z Haliną Birenbaum

Halina Birenbaum wzięła udział w spotkaniu nawiązującym do książki pt. „Wciąż pytają…”, która została przygotowana na grudniowy jubileusz MDSM.

Pracować „fair”

Spotkanie młodzieży z Kęt, Sławkowa i Weil der Stadt
Pracować „fair”

W Bad Liebenzell, od 12 do 17 marca, odbywało się polsko-niemieckie seminarium poświęcone tematyce praw człowieka. Jego tematem przewodnim była praca „fair play” z uwzględnieniem obecnej sytuacji w Polsce i w Niemczech.
W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie szkół średnich z Kęt, Sławkowa i Weil der Stadt.
Druga część seminarium odbędzie się we wrześniu w Oświęcimiu.

Nauczanie o Holokauście

Uniwersytet Jagielloński
Letnia Szkoła UJ

Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytut Europeistyki UJ, The Illinois Holocaust Museum and Education Center (USA), Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu, Yad Vashem w Jerozolimie oraz Żydowskie Muzeum Galicja przy współpracy: MCEAH w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, Centrum Żydowskiego i Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu

zapraszają nauczycieli do udziału w siódmej edycji

Międzynarodowej Szkoły Letniej

- Nauczanie o Holokauście

Kraków 2-8 lipca 2012

Wizyta naukowców

IJBS_logo
19 marca

W MDSM będzie gościć delegacja naukowców, psychiatrów i studentów z Izraela, Polski i Niemiec. Spotkanie odbędzie się w ramach 7. sympozjum im. Hillei Klein pod tytułem „Przyszłość pamięci i przyszłość dialogu“ (The Future of the Memory and the Future of the Dialoge), które zorganizowane zostało w dniach 15-19 marca w Krakowie przez polsko-izralskie stowarzyszenie Israeli-Polish Mental Health Association.

Halina Birenbaum

H.Birenbaum
MDSM zaprasza na spotkanie pt. ”Wciąż pytają…” Jego bohaterką będzie Halina Birenbaum.

23 marca (piątek), na godz. 18.00

Prawa dzieci i młodzieży

Prawa dzieci i młodzieży

W projekcie Prawa człowieka zaczynają się od praw dzieci i młodzieży wzięli udział uczniowie szkół średnich z Oświęcimia, Tych i Kęt.
- Celem pierwszych zajęć było uświadomienie młodzieży związku między wydarzeniami drugiej wojny światowej i Holokaustu, a dążeniami społeczności międzynarodowej po 1945 roku do stworzenia międzynarodowego systemu prawnej ochrony praw człowieka – mówi Elżbieta Pasternak, koordynująca projekt w MDSM.

Więcej

Kobiety o...

Kobiety o...
zwiedzanie kobiecych obszarów w MDSM

Mimo, że od blisko dwudziestu lat Dzień Kobiet nie jest już obchodzony w Polsce na tak szeroką skalę, jak kiedyś, to w tym dniu kobiety nadal są traktowane w specjalny sposób i obdarowywane drobnymi podarunkami. Taki prezent dla pań (i panów) przygotował Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży.

Data wernisażu wystawy "Kobiety o…"– 8 marca – nie została wybrana przypadkowo. Ekspozycja dzieł o tematyce kobiecej została stworzona wyłącznie przez kobiety. Na przestrzeni dziejów temat kobiety w sztuce pojawiał się zazwyczaj w twórczości mężczyzn, a przecież równie znakomicie o kobietach potrafią tworzyć właśnie one. W trakcie otwarcia zaprezentowano prace siedmiu artystek, specjalizujących się w różnych dziedzinach:

 • Agaty Agatowskiej – rzeźba, instalacje, Oświęcim/Niemcy
 • prof. Marioli Brillowskiej – video, instalacje, Niemcy
 • dr hab. Joanny Piech – grafika, Polska
 • prof. Anny Kowalczyk-Kluz – rysunek, Zabrze
 • Melindy Matyas – malarstwo/rysunek, Węgry/Rumunia
 • dr Renaty Bonczar – malarstwo, Katowice
 • Martyny Paluchiewicz – rysunek, Oświęcim

Ich krótkie biografie przedstawili kuratorzy wystawy – Joanna Klęczar, historyk sztuki i Paweł Warchoł, artysta grafik. Każdej z nich towarzyszył muzyczny komentarz w wykonaniu Wiesława „Dzikiego” Kaniowskiego, Marcina Boińskiego i Marcina Kurcza. Nadało to wydarzeniu zupełnie unikatowy charakter.

Podczas wernisażu obecne były trzy z wymienionych artystek: dr hab. Joanna Piech, Martyna Paluchiewicz i Melina Matyas. Dla węgierskiej artystki była to nie tylko jedyna do tej pory wystawa prac w Polsce, ale także pierwsza wizyta w naszym kraju. Powodem do dumy dla organizatorów było pojawienie się Martyny Paluchiewicz, która w tym samym dniu miała wystawę we Wrocławiu, jednak wybrała Oświęcim i MDSM. Zdarzenie uświetniła też obecność prof. Romana Kalarusa, doskonałego grafika i malarza, dla którego muzycy przygotowali specjalny utwór.

Pomimo wielu alternatyw, w tym wyjątkowym dniu MDSM odwiedziło ponad 60 gości, wśród których nie zabrakło również panów. Otwarcie ekspozycji było doskonałą okazją do wymiany poglądów o prezentowanych pracach, a także porozmawiania na ten temat z samymi artystkami, z czego skorzystało wielu obecnych.

[widgetkit id=31]

Wystawę można oglądać do 10 kwietnia.

Kamila Nowak

Seminarium w Bergen-Belsen

26. marzec 2012
Miejsca Pamięci Bergen-Belsen

W imieniu Miejsca Pamięci Bergen-Belsen zachęcamy młodzież i studentów do udziału w corocznym międzynarodowym seminarium w Bergen-Belsen. W projekcie biorą udział przedstawiciele 9 krajów. Językiem komunikacji jest język angielski i niemiecki.

Minister towarzyszyła młodzieży

wizyta Minister Silvia Löhrmann

Silvia Löhrmann, minister edukacji Nadrenii-Północnej Westfalii, przez dwa dni towarzyszyła uczniom z miejscowości Voerde i Warstein podczas ich pobytu w MDSM.

Minister Silvia Löhrmann zwiedziła z młodzieżą Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau, gdzie złożyła wieniec pod Ścianą Śmierci. Wzięła również udział w spotkaniu z Józefem Paczyńskim, byłym więźniem KL Auschwitz.

Auschwitz pospolity

Pierwsza wystawa Krzysztofa Piętki
wystawa Auschwitz pospolity

W MDSM otwarto wystawę malarstwa Krzysztofa Piętki „Auschwitz pospolity”.
Młody artysta jest oświęcimianinem. Studiuje malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni prof. Andrzeja Tobisa. Wystawa w Domu Spotkań jest jego pierwszą indywidualną ekspozycją.

Krzysztof Piętka maluje Oświęcim - Auschwitz, ale jest to Auschwitz w absolutnie subiektywnym ujęciu, które pod świadomą formą artystyczną kryje świat skojarzeń, wspomnień i odczuć czasów dzieciństwa, spędzonego w cieniu tego miejsca.

- Inspiracją dla moich obrazów jest przestrzeń w której dorastałem i żyję, czyli tereny znajdujące się w bliskim sąsiedztwie byłego obozu Auschwitz- Birkenau. Moje obrazy są komentarzem o tym, jak to miejsce wpływa na moje życie. Pokazuję to miejsce z perspektywy człowieka dla którego Auschwitz wydaje się czymś normalnym, istniejącym od zawsze, towarzyszącym w codziennym życiu – mówi artysta.

Podczas wernisażu dyrektor Leszek Szuster podkreślił, że Dom Spotkań od wielu lat regularnie prowadzi działalność wystawienniczą, zaś możliwość prezentacji twórczości młodego artysty z Oświęcimia jest niezwykle cenna. Szczególne znaczenie ma w tym kontekście tematyka prac Krzysztofa Piętki, korespondująca z podstawową misją MDSM jako instytucji prowadzącej edukację historyczną i obywatelską w oparciu o historię Miejsca Pamięci Auschwitz. Sam artysta dodał, że właśnie z tego powodu zorganizowanie pierwszej indywidualnej wystawy właśnie w Oświęcimiu, w Domu Spotkań, ma dla niego bardzo duże znaczenie.

[widgetkit id=30]

Wystawę można oglądać do 5 marca.

Buddy Elias na wystawie MDSM

Auschwitz nie był końcem ludobójstwa
wystawa Magdeburg

W ramach obchodów Dnia Pamięci o Holocauście w siedzibie Landtagu Saksonii-Anhalt w Magdeburgu otwarta została wystawa „Inna Strona świata. Twarzą w twarz - Spotkania”. Była to już siedemnasta prezentacja wystawy przygotowanej na jubileusz Domu Spotkań.

Zaproszenie na wystawę

Auschwitz pospolity

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa Krzysztofa Piętki „Auschwitz pospolity” 9 lutego 2012 r. o godz. 18.00 w MDSM, ul. Legionów 11.

Ostatni świadkowie

67. rocznica wyzwolenia Auschwitz

Na zdjęciu od lewej: Zofia Posmysz, Józef Paczyński, Tadeusz Sobolewicz, Tadeusz Smreczyński, August Kowalczyk, Halina Birenbaum.

Zmarł Kazimierz Smoleń

Ostatnie słowa dla Domu Spotkań
Kazimierz Smoleń

Kazimierz Smoleń, były więzień Auschwitz, wieloletni dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz–Birkenau, zmarł w Oświęcimiu 27 stycznia, czyli w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Miał 91 lat.

Konferencja dla studentów

20 stycznia 2012

Czy lekcja z Wannsee została odrobiona?
Zapraszamy studentów do udziału w konferencji naukowej pt: Czy lekcja z Wannsee została odrobiona? Patronat honorowy nad konferencją objęła Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zapraszamy uczniów

EVZ

Fundacja na rzecz MDSM oraz Fundacja „Pamięć Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ) z Berlina zapraszają uczniów szkół średnich do udziału w trzeciej edycji projektu pt. „Prawa człowieka zaczynają się od praw dzieci i młodzieży”. Projekt skierowany jest do młodzieży zainteresowanej problematyką praw człowieka oraz praw dzieci i młodzieży w kontekście historycznym i współczesnym. Obejmuje cykl 4 modułów, na które składają się zajęcia warsztatowe, wykłady, prezentacje, projekcje filmów, spotkania ze świadkami wydarzeń oraz sesje dyskusyjne.

Więcej

Wymiana doświadczeń

W związku z budową narodowego Miejsca Pamięci Ofiar Terroryzmu w Peru (1980-2000) „Lugar de la Memoria” na konferencję doradczą do Limy zaproszona została Olga Onyszkiewicz, kierownik Działu Edukacyjno-Programowego w MDSM, która podzieliła się polskimi doświadczeniami z pracy z młodzieżą.

Przekazanie Deklaracji

Żeby działać, trzeba wiedzieć

Benjamin Ousley Naseman, z konsulatu generalnego USA w Krakowie, przekazał reprint Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych na ręce Leszka Palusa, dyrektora oświęcimskiej Galerii Książki. Ma ona dać początek specjalnej kolekcja dokumentów o Wolności Narodów i Prawach Człowieka.

Jubileusz MDSM

25 lat pracy Domu Spotkań

Blisko 300 gości z Polski i zagranicy zjechało do Oświęcimia na jubileusz 25-lecia Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży. Licznej grupie najwierniejszych przyjaciół MDSM przewodzili jak zwykle byli więźniowie KL Auschwitz: Zofia Posmysz, Tadeusz Sobolewicz, Józef Paczyński, Tadeusz Smereczyński, Kazimierz Albin, Wilhelm Brasse, Kazimierz Smoleń i Jerzy Ulatowski.

Debata

Jak ożywić dyskusję o prawach człowieka?

Nicolas Berger, dyrektor Amnesty International European, eurodeputowana Róża Thun, Alicja Bartuś, przewodnicząca Zarządu Fundacji MDSM oraz dyrektor Leszek Szuster wzięli udział w debacie na temat edukacji w miejscach pamięci, takich jak Auschwitz. Rozmawiano nad sposobami pobodzenia ludzi, zwłaszcza młodych, do większej aktywności na rzecz walki o przestrzeganie praw człowieka w świecie

Wizyta premiera

Nienawiść można przezwyciężyć

David McAllister, premier Dolnej Saksonii oraz przedstawiciele Zarządu VW AG: prof. Dr Martin Winterkorn, prof. Dr Horst Neumann, Bernd Osterloh i Bernd Wehlauer gościli w MDSM, aby uczcić jubileusz powstania Domu Spotkań oraz 20-lecie współpracy MDSM z VW AG. Cztery razy do roku młodzież przygotowana przez Międzynarodowy Komitet Oświęcimski pracuje przez dwa tygodnie na ternie Muzeum KL Auschwitz.

Dotknięcie historii

Na jubileusz MDSM przygotował trzy wyjątkowe publikacje. Opowiadanie Zofii Posmysz „Chrystus oświęcimski”, wspomnienia Haliny Birenbaum „Ludzie wciąż pytają…” i esej Mariana Turskiego „Mój najszczęśliwszy dzień”. Wszystkie książki zdobią piękne rysunki: Pawła Adamusa, Kaliny Dulko i Jerzego Pietruczuka.

Deklaracja

15 grudnia

Konsulat USA w Krakowie, MDSM oraz Miejska Biblioteka Publiczna GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu zapraszają na spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, podczas którego nastąpi przekazanie do zbiorów biblioteki reprintu Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

Termin: 15 grudnia 2011 r., godz. 11.00-12.00, MBP GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu.

W programie:

 • Koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Oświęcimiu
 • Janusz Chwierut, prezydent miasta Oświęcim: Oświęcim Miasto Pokoju
 • Leszek Palus, dyrektor MBP: Idea projektu Oświęcim Miasto Pokoju - Kolekcja Dokumentów o Wolności Narodów i Prawach Człowieka w świecie
 • Przekazanie reprintu Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych przez Allena S. Greenberga, Konsula Generalnego USA w Krakowie
 • Alicja Bartuś, przewodnicząca Zarządu Fundacji MDSM w Oświęcimiu: Prawa człowieka dziś
Spotlight Image

Prawa dzieci

styczeń 2012

Fundacja Pamięć Odpowiedzialność i Przyszłość (EVZ) z Berlina oraz Fundacja na Rzecz MDSM w Oświęcimiu zapraszają uczniów szkół średnich do udziału w trzeciej edycji projektu pt. „Prawa człowieka zaczynają się od praw dzieci i młodzieży”.

EVZ

Wizyta

grupa izrealska

Pobyt grupy izraelskiej

W dniu 12.10.2011 r. osiemdziesięcioosobowa grupa izraelskich uczniów z Manor Kabri High School, położonej w kibucu Kabri, leżącego w północnej części Izraela, odwiedziła Oświęcim. Młodzież, kończąca w przyszłym roku swoją edukację szkolną, pod opieką Yosi Gilada odbywała w Polsce tygodniową podróż upamiętniającą.

Martin Pollack

 
wieczór autorski Martina Pollacka

W sobotę, 5 listopada, w MDSM odbył się wieczór autorski z Martinem Pollackiem, autorem książki pt. „Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji”. Austriacki pisarz i dziennikarz podczas swojego pobytu w Polsce, poza Oświęcimiem odwiedził jeszcze 7 miast – Ostrów Wielkopolski, Katowice, Gorlice, Przemyśl, Kraków, Gdynię i Warszawę.

Auschwitz i Holocaust

III Ogólnopolska Konferencja Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku. Jednostka wobec zbrodni

(25 - 29 czerwca 2012 r.).

Celem konferencji jest od pierwszej edycji niezmienny: dyskusja nad istotą i skutkami zbrodni ludobójstwa we współczesnym świecie, a także refleksja nad sposobami skutecznej edukacji prowadzącej do zapobiegania podobnym zbrodniom w przyszłości.

Temat trzeciej konferencji: „JEDNOSTKA WOBEC ZBRODNI” skieruje uwagę uczestników na losy i motywy działań jednostek: sprawców, ofiar, świadków zbrodni. Przez ten pryzmat chcemy podyskutować o tym, co powoduje, że człowiek jest zdolny jednym razem do czynienia potwornego zła, a innym razem – potrafi mu się oprzeć. I pytanie równie ważne: co zrobić, aby nie być obojętnym wobec zła, które nas bezpośrednio nie dotyczy?

Na konferencję zapraszamy edukatorów, wykładowców uczelni wyższych, przedstawicieli organizacji pozarządowych, osoby zajmujące się upowszechnianiem wiedzy o Holokauście i zbrodniach ludobójstwa oraz dziennikarzy.

Organizatorzy konferencji: Fundacja na rzecz MDSM, MCEAH w PM A-B oraz Fundacja Pamięci Ofiar Obozu Zagłady Auschwitz Birkenau we współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie i Uniwersytetem Jagiellońskim

Szczegóły konferencji i warunki uczestnictwa
Informacje: Alicja Bartuś

XI edycja

XI edycja konkursu (2011/2012)

Kapituła Funduszu im. Stanisława i Marii Neumannów, działającego pod patronatem Fundacji na Rzecz MDSM w Oświęcimiu w składzie: Leszek Szuster, Alicja Bartuś i Janusz Toczek rozpatrzyła 6 wniosków o przyznanie stypendiów na rok szkolny 2011/2012.

Stypendia otrzymali:

 • Rafał Kopiasz – absolwent LO im. St. Konarskiego w Oświęcimiu na podjęcie studiów na Politechnice Warszawskiej, na wydziale chemii
 • Marta Kozłowska – absolwentka LO im. St. Konarskiego w Oświęcimiu na podjęcie studiów w Krakowie w zakresie technologii informacyjnej.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji