Oświęcim nad Bałtykiem

Spotkanie nad Bałtykiem

24 czerwca w ramach Tauron Life Festival w MDSM odbyła się konferencja pt. „Wspólnota odmienności. Dziedzictwo kulturowe krajów nadbałtyckich” oraz warsztaty malarsko-performatywne pt. „Spotkanie nad Bałtykiem”.

Nad odmiennością, ale i podobieństwem wpływów nadbałtyckiego współistnienia na literaturę, muzykę i design w krajach nad nim leżących zastanawiało się troje prelegentów: dr hab. Magdalena Wasilewska-Chmura – literaturoznawca, adiunkt i kierownik Zakładu Filologii Szwedzkiej UJ w Krakowie, tłumaczka poezji; Aleksander Laskowski – pracownik Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, znawca muzyki poważnej, współpracownik radiowej Dwójki, autor książki o Witoldzie Lutosławskim pt. „Skrywany wulkan”; Maris Orav – menadżer komunikacji i marketingu w Estońskim Centrum Designu w Tallinie, inicjatorka największych bałtyckich targów wzornictwa. Spotkanie moderował Christoph Heubner – germanista, historyk, politolog, pisarz, wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, przewodniczący Zarządu Fundacji na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, wieloletni współpracownik Akcji Znaku Pokuty/Służby dla Pokoju, inicjator budowy MDSM.

Konferencji towarzyszyły warsztaty malarsko-performatywne dla młodzieży. Podczas całodniowego spotkania uczestnicy z trzech państw (Polski, Niemiec i Ukrainy), mierzyli się z działaniem w obszarze sztuki. Zgodnie z intencją autorów koncepcji i prowadzących warsztaty, Krzysztofa Wilde i Joanny Knapek (UŚ w Katowicach, Wydział Artystyczny w Cieszynie), spotkanie oparte było na rozmowie w różnych językach na temat tożsamości. Czasem była to rozmowa bez słów, ponieważ za zadanie performerzy dostali m.in. wzajemne odrysowanie się na kartonie, a następnie bezpośrednio na murze. Pełne radości, wolności i koloru flag narodowych uczestników dzieło przyozdobiło mur MDSM od strony MOSiR-u, stając się kontynuacją wcześniejszych murali na rzecz wartości. Całość dopełniła projekcja zapisu multimedialnego z warsztatów bezpośrednio na muralu, która odbyła się po zakończeniu prac malarskich.

W uroczystym otwarciu muralu (które nota bene odbyło się jeszcze przed jego ukończeniem), wzięli udział m.in. prelegenci i słuchacze konferencji „Wspólnota odmienności”, a także kilkudziesięcioosobowa delegacja miasta Dachau wraz z nadburmistrzem miasta i starostą oraz starosta oświęcimski. Goście tego specyficznego wernisażu także pozostawili ślad swojej wizyty, podpisując się na murze.

Zobacz relację filmową z warsztatów

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji