Świadkowie:

Między ofiarą a sprawcą zbrodni
foto konferencji

Stałym punktem w polskiej debacie historycznej i edukacyjnej dotyczącej Holokaustu i innych zbrodni ludobójstwa stała się ogólnopolska konferencja pt. „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX i XXI wieku”. Jej ósma edycja odbyła się na początku czerwca w Oświęcimiu i związana była z pytaniem o rolę świadków zbrodni: czy ich obojętność zrównać można z bezsilnością i rozgrzeszyć czy raczej wypadałoby ją uznać za przyzwolenie na zło i obarczyć odpowiedzialnością?

Dzieci wojny

konferencja Dzieci wojny

Los dzieci w czasie wojen i konfliktów zbrojnych był tematem VII Międzynarodowej konferencji „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX i XXI wieku”, która odbyła się w pod koniec czerwca w Oświęcimiu.

Z Auschwitz ku przyszłości

Konferencja Granice wolności 7-8 maja 2015

Codziennie trzeba odpowiadać, również w Polsce, na pytanie o granice wolności, tolerancji, o prawa uchodźców, antysemityzm i wolność religijną. Musimy się również zmagać z mową nienawiści w życiu publicznym – napisała prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich, do uczestników Oświęcimskiego Forum Praw Człowieka w ramach którego odbyła się druga edycja międzynarodowej konferencji Europa wobec wyzwań XXI wieku, której tegorocznym hasłem była wolność. Udział w niej wzięli naukowcy, działacze społeczni, dyplomaci i dziennikarze.

Warto być przyzwoitym

III. Międzynarodowa konferencja O WOLNOŚCI I PRAWACH CZŁOWIEKA
plakat konferencji

10 grudnia przypada Światowy Dzień Praw Człowieka. W nawiązaniu do niego odbędzie się już po raz trzeci konferencja dla młodzieży, studentów i doktorantów pt. „O wolności i prawach człowieka”. W tym roku przyświeca jej myśl Władysława Bartoszewskiego: Warto być przyzwoitym.

Argument – biografia

Konferencja w MDSM
konferencja foto

Już od dawna przyjeżdżam do Oświęcimia nie jak do Auschwitz, lecz jak do swojego drugiego Domu, ponieważ wiem, że są tu ludzie, których kocham i którzy, mam nadzieję, mnie lubią. Auschwitz zabrał mi młodość i zmienił moje życie, jednak Oświęcim w ostatnich latach nadał temu życiu nowy sens, może ważniejszy niż to, co straciłam przez Auschwitz – powiedziała Zofia Posmysz na zakończenie konferencji podsumowującej projekt „Argument-biografia. Wartości humanistyczne w świecie odczłowieczonym”, która odbyła się 28 października 2015 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Organizatorami spotkania były Fundacja na Rzecz MDSM i Fundacja Konrada Adenauera w Polsce.

Pamięć jako wyzwanie

Międzynarodowa konferencja: „Janusz Korczak w pamięci Polaków, Żydów, Niemców. Pamięć historyczna jako wyzwanie dla teraźniejszości i przyszłości.”

Kim jest dziecko? A może – czym? Wbrew pozorom, problem ten pozostaje nierozstrzygnięty, nawet w Europie, także w Polsce, choć oficjalnie mówi się tyle o podmiotowości dziecka oraz partnerstwie dorosłych i młodych ludzi.
- Działa u nas wiele szkół imienia Janusza Korczaka, ale żadna, dosłownie żadna placówka w Polsce nie wcieliła w pełni w życie wymyślonych i stosowanych przez niego zasad i idei – te gorzkie słowa Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania, padły podczas międzynarodowej konferencji: „Janusz Korczak w pamięci Polaków, Żydów, Niemców. Pamięć historyczna jako wyzwanie dla teraźniejszości i przyszłości.”

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Termin składania wniosków: 30 czerwca 2017.
Ogłoszenie wyników: 7 lipca 2017.

Wyniki