Konferencje

Sinti i Romowie

w Europie – tożsamość, historia, pamięć
polsko-niemiecko-romskie seminarium dla młodzieży i studentów

Podczas seminarium zbadamy wspólnie proces pozbawiania praw, wykluczania i eksterminacji Sinti i Romów w czasach narodowego socjalizmu oraz kształtowania się pamięci o tych wydarzeniach. Pamięć o 500.000 europejskich Sinti i Romach, zamordowanych w czasie narodowego socjalizmu, w tym 20.000 w KL Auschwitz, przywracana jest co roku 2 sierpnia, w dniu likwidacji tzw. „rodzinnego obozu cygańskiego” w Birkenau. W ceremonii upamiętniającej, wraz z ostatnimi świadkami i ich bliskimi, weźmie udział również grupa seminaryjna.

Jest to znak pamięci, ale również zwrócenie uwagi na to, jak współcześnie w europejskich społeczeństwach wygląda życie tej największej etnicznej mniejszości w Europie. Po dzień dzisiejszy Sinti i Romowie cierpią z powodu stereotypów i uprzedzeń, dyskryminacji i przemocy. Stoją również przed szczególnymi wyzwaniami w zakresie edukacji, wynikającymi z wieloletnich praktyk dyskryminacyjnych – zagadnienia te poddamy pod dyskusję z perspektywy „większości” i „mniejszości”.

Termin:
28.07.-03.08.2014, MDSM Oświęcim
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Stowarzyszenie Romów w Polsce, Alternatywne Centrum Młodzieży Dessau
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sinti i Romowie w Europie – tożsamość, historia, pamięć

Dwudziestu młodych ludzi z Polski i Niemiec wzięło udział w drugiej edycji seminarium „Sinti i Romowie w Europie – tożsamość, historia, pamięć”. Wspólny tydzień pracy seminaryjnej (28.07.-03.08.2014) zwieńczył udział grupy w ceremonii upamiętniającej 70 rocznicę likwidacji dawnego „Zigeunerlager” na terenie Auschwitz II-Birkenau w dniu 2 sierpnia. Zajęcia seminaryjne rozpoczęły warsztaty pt. Sinti i Romowie z perspektywy „większości” - fakty, mity, stereotypy, które poprowadziła absolwentka ubiegłorocznej edycji seminarium, Aleksandra Kalisz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Uczestnicy analizowali m. in. przyczyny i skutki dyskryminacji tej obecnie największej etnicznej mniejszości w Europie, odwołując się do własnych doświadczeń i obserwacji, poszukując strategii rozwiązywania istniejących konfliktów i problemów w relacji większość-mniejszość. Do tej problematyki nawiązywał także Michael Roth, Minister Stanu ds. Europy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RFN, który podczas spotkania z grupą przedstawił m.in. cele i strategie polityki Unii Europejskiej wobec mniejszości.


Więcej

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji