Świadkowie:

Między ofiarą a sprawcą zbrodni

Zapraszamy do udziału w VIII. Ogólnopolskiej konferencji „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku”, która odbędzie się w dniach 8-11 czerwca 2017 r. w Oświęcimiu.

Tematem wiodącym tegorocznej konferencji będą postawy świadków w czasach nazistowskich, stalinowskich oraz w podczas toczących się współcześnie konfliktów i wojen.

Jak co roku, wśród prelegentów znajdują się naukowcy reprezentujący obszar nauk historycznych, politologicznych, prawniczych oraz psychologii i psychiatrii. Obok uczestników z Polski, na konferencję przyjadą również goście z zagranicy. Program szczegółowy podany zostanie po 20 marca.

Osoby, zainteresowane zgłoszeniem referatu, prosimy o skupienie się na następujących obszarach tematycznych (w każdym z puntem ciężkości na pojęciu „świadka”):
- świadkowie wojen i konfliktów w XX i XXI w.
- świadkowie czasów stalinizmu
- kościoła podczas II wojny i w czasach komunizmu
- świat jako świadek ludobójstwa m.in. w Rwandzie, Kambodży i b. Jugosławii
- postawy świadków podczas procesów zbrodniarzy
- „błędy pamięci” - ich przyczyny/uwarunkowania/skutki
- pamięć publiczna i pamięć prywatna
- przemiany w środowiskach organizacji więźniarskich i kombatanckich
- literatura wspomnieniowa (co i jak było pisane)

Referaty można zgłaszać do 15 marca, zaś udział bierny w konferencji do 15 kwietnia.

Prosimy o przysyłanie kwestionariusza zgłoszeniowego na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

UDZIAŁ W KONFERENCJI JEST BEZPŁATNY.

Organizatorzy i partnerzy:
Fundacja MDSM w Oświęcimiu, MCEAH w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Fundacja Ofiar Obozu Zagłady Auschwitz–Birkenau, Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, Katedra UNESCO ds. Edukacji o Holokauście UJ, Fundacja im. Róży Luksemburg.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Termin składania wniosków: 30 czerwca 2017.
Ogłoszenie wyników: 7 lipca 2017.

Wyniki