Konferencje

Pamięci Kazimierza Piechowskiego

spotkanie

22 stycznia w Fundacji Judaica – Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie w ramach obchodów 73. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau odbyła się projekcja filmu „Uciekinier” w reż. M.T. Pawłowskiego z 2006 r. oraz spotkanie z udziałem Darii Czarneckiej i Leszka Szustera z Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Wieczór, dedykowany pamięci Kazimierza Piechowskiego (1919-2017), więźnia Auschwitz nr. 918, był kolejną wspólną realizacją CKŻ i MDSM. Tradycyjnie w ramach obchodów styczniowej rocznicy, projekty koncentrują się wokół postaci byłych więźniów Auschwitz, związanych z Domem. W latach ubiegłych zorganizowane zostały wydarzenia dedykowane Henrykowi Mandelbaumowi, Augustowi Kowalczykowi, Zofii Posmysz, Józefowi Paczyńskiemu i Tadeuszowi Sobolewiczowi.

Pomimo, iż tytułowym bohaterem wieczoru był Kazimierz Piechowski, w rozmowie, która odbyła się po projekcji filmu, Daria Czarnecka – pracownik Centrum Dokumentacji MDSM, wiele uwagi poświęciła także osobie Stanisława Gustawa Jastera, współtowarzysza ucieczki K. Piechowskiego, jednej z najbardziej tajemniczych i kontrowersyjnych postaci polskiej konspiracji z czasów II wojny światowej. D. Czarnecka, autorka dwóch książek poświęconych Jasterowi, w poruszający sposób przedstawiła starania K. Piechowskiego (z którym pozostawała w wieloletnim bliskim kontakcie) o przywrócenie dobrego imienia pamięci Stanisława Jastera. Zarówno film, jak i dyskusja wywarły na uczestnikach spotkania głębokie wrażenie. W rozmowie z prelegentami podkreślano znaczenie tego typu przekazu, szczególnie w kontekście współczesnych wydarzeń, jak choćby niedawno upublicznionej sprawy neonazistów w Wodzisławiu Śląskim.

Foto. D. Rehman (Fundacja Judaica)

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji