Jak i o czym rozmawiać?

Konferencję rozpoczął panel pt. „Do kogo należy Auschwitz”. Christoph Heubner, wiceprezydent wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego przeprowadził rozmowę z byłym więźniem m.in. KL Auschwitz Marianem Turskim i przedstawicielami drugiej generacji po Auschwitz – Krystyną Oleksy, wieloletnią wicedyrektorką ds. Edukacji w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, prezes Fundacji Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau oraz Piotrem Wiślickim, przewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. - Nikomu z tych wszystkich ludzi zaangażowanych w dialog polsko-izraelski do głowy nie przychodzi jeszcze dziś, żeby podejrzewać się nawzajem o nieszczerość intencji. Czy ten rozwój instytucji kultury, życia żydowskiego w Polsce, ten ogromny wzrost zainteresowania wśród Polaków kulturą żydowską był udawany? Na pewno nie był – stwierdziła Krystyna Oleksy. Marian Turski diagnozował obecną sytuację: - Okazuje się, że widocznie są nowe warunki, które sprawiają, że znów pewne rzeczy pojawiają się, a wtedy odżywają się stare resentymenty, stare przyzwyczajenia, można powiedzieć, że jakby i pewna ciągłość ideologii. No i wtedy pojawiają się takie konflikty – skonstatował. - Ja się nie obawiam o stosunki państwowe Polska-Izrael, bo oba państwa siebie potrzebują. Wcześniej czy później uregulują sprawy, bo się potrzebują. Ale spustoszenie w mentalności… To, co mnie przeraża, to fakt, że nastąpiło przyzwolenie na mówienie rzeczy, których przyzwoity człowiek przedtem nie mówił przez wiele lat – skomentował M. Turski.

Odnosząc się do obecnych problemów, Piotr Wiślicki stwierdził, że przez lata dialog polsko-żydowski rozwijał się: - Nie można powiedzieć, że był to dialog bezproblemowy, ale wszyscy rozumieli, że dokonano wielkiego wysiłku, że była wielka nauka w tym, żeby pokazać, co to znaczy dla Żydów Auschwitz – żeby Polacy wiedzieli, co znaczy dla Żydów Auschwitz. Była wielka nauka również dla tych wszystkich młodych Żydów, żeby pokazać im, co to znaczy Auschwitz dla Polaków.

W pierwszym sobotnim panelu, zatytułowanym „Auschwitz – historia, współczesność, przyszłość. Cienie pamięci” udział wzięli: niemiecka dziennikarka Sabine Adler, dyrektorka American Jewish Committee w Berlinie Deidre Berger, Ewa Junczyk-Ziomecka, prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego z Warszawy oraz Michał Sobelman, historyk, publicysta, tłumacz oraz scenarzysta. Dyskusję moderowała Krystyna Oleksy. Ze strony uczestników konferencji – pedagogów, nauczycieli, przedstawicieli instytucji związanych z edukacją z Polski i Niemiec, padło wiele pytań, m. in. związanych z obecną sytuacją polityczną w Polsce.

Do trzeciej dyskusji podczas konferencji „Gdy pamięć dzieli. Dialog w dobie kryzysu”, moderowanej przez Alicję Bartuś, zaprosiliśmy ks. Manfreda Deselaersa z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, dziennikarza Deutsche Welle Jacka Lepiarza oraz Agnieszkę Markiewicz, dyrektorkę American Jewish Committee w Warszawie. Podczas niedzielnego panelu zatytułowanego „Pamięć i edukacja. Kontrowersje, konflikty, cele” nad pytaniem, jak uczyć trudnej historii zastanawiali się: Karol Becker - izraelski pedagog, historyk, dziennikarz i filozof, Ines Doberanzke-Milnikel – przedstawicielka koncernu Volkswagen Coaching, od wielu lat odpowiedzialna za projekty podróży studyjnych do Auschwitz dla młodzieży przyuczającej się do zawodu, Judith Hoehne-Krawczyk, edukatorka w MDSM oraz przedstawicielka Akcji Znaku Pokuty. Służby dla Pokoju, wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau i dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk oraz Robert Szuchta, nauczyciel historii, pracownik Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, współautor m.in. programu nauczania o Holokauście. Rozmowę moderował Leszek Szuster.

Fot. Dominik Smolarek

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji