Seminaria międzynarodowe

Światło w ciemności

POLSKO-UKRAIŃSKIE WARSZTATY TEATRALNE

Termin: 14.08.-20.08.2016, MDSM Oświęcim

POLSKO-UKRAIŃSKIE WARSZTATY TEATRALNE

Jaki wpływ ma historia na stosunki między narodami? Jak postrzegamy historię Auschwitz i Holokaustu w swoim kraju? Czy to może się powtórzyć i jak możemy wspólnie działać na rzecz pokoju w Europie? Jakie znaczenie mają prawa człowieka w kontekście ludobójstw XX wieku?
Te i inne kwestie poruszymy podczas tygodniowego spotkania w polsko-ukraińskim gronie w MDSM w Oświęcimiu.

Termin:
14.08.-20.08.2016, MDSM Oświęcim
Organizatorzy:
Oświęcim, Stowarzyszenie „Polonia”, Kirowograd (Ukraina), UKS „Jocker” (przy Zespole Szkół nr 1 w Oświęcimiu)
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Światło w ciemności” - polsko-ukraińskie warsztaty teatralne

Jaki jest najlepszy pomysł na długi weekend sierpniowy? Spędzić go w twórczym gronie międzynarodowym! Tak postanowiła młodzież z Oświęcimia i Nowego Sączu (Polska) oraz Kirowogradu/ Kropiwnickiego (Ukraina) i przybyła 14 sierpnia do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, żeby wziąć udział w polsko-ukraińskich warsztatach teatralnych „Światło w ciemności”. Pomysł projektu powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Polaków Obwodu Kirowogradzkiego „Polonia” oraz Uczniowskim Klubem Sportowym „Jocker”, działającym przy Zespole Szkół nr 1 w Oświęcimiu, a realizacja była możliwa dzięki wsparciu Fundacji Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau, IG Metal Wolfsburg oraz Fundacji na Rzecz MDSM.

W pierwszej części projektu uczestniczki i uczestnicy omówili czas II wojny światowej na terenach Polski i Ukrainy oraz zastanowili się nad specyfiką pamięci o tych wydarzeniach w swoich krajach. Analiza różnic i podobieństw pokazała, iż źródłami kultury pamięci w grupach są rozmowy w rodzinie, spotkania ze świadkami historii oraz wycieczki szkolne. Podczas zwiedzania Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w grupach narodowych młodzież zgłebiła wiedzę na temat historii Auschwitz oraz ogromu tragedii, która tam się wydarzyła. Byłam w Miejscu Pamięci już po raz kolejny i myślałam, że nie usłyszę tam nic nowego. Ale przewodnik przytoczył wiele cytatów i historii z życia byłych więżniów, to było bardzo ciekawe! – skomentowała uczestniczka z Polski, a uczestnik z Ukrainy podkreślił: Bardzo się cieszę, że zwiedziłem Miejsce Pamięci, gdzie w czasie wojny tak okrutnie postępowano z ludźmi, takimi samymi, jak i my.

W drugiej części projektu młodzież wspólnie przyjrzała się rozwojowi systemu praw człowieka po wojnie i współczesnym sytuacjom ich łamania w świecie oraz we własnych krajach. Przypadki łamania praw człowieka w moim kraju nie były dla mnie zaskoczeniem, bo mówi się o tym na co dzień, aczkolwiek dowiedziałem się o organizacjach pozarządowych, które monitorują dotrzymywanie praw człowieka w różnych krajach. To bardzo mi się przyda w przyszłości, – zaznaczył uczestnik z Polski. Nową wiedzę utrwaliła gra miejska „Prawa człowieka a przestrzeń miejska Krakowa”, poprowadzona przez Panią Dr Kingę Annę Gajdę oraz Panią Katarzynę Suszkiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas której młodzi Polacy i Ukraińcy w nietradycyjny sposób zwiedzili Kraków oraz zastosowali swoje zdolności twórcze. Również w tym dniu młodzież z Polski miała okazję zrobić krótką wycieczkę na Ukrainę – do Konsulatu Generalnego Ukrainy w Krakowie na zaproszenie Konsula Generalnego, Pana Ołega Mandiuka, który objął projekt swoim patronatem honorowym.

Trzecia część projektu skupiła się na opracowaniu nowej wiedzy i wrażeń za pomocą dramy. Pod kierownictwem instruktora teatralnego Moniki Opalach uczestniczki i uczestnicy z Polski i Ukrainy wspólnie opracowali scenariusz oraz zagrali spektakl „Światło w ciemności”, w którym zwrócili uwagę widzów na łamanie poszczególnych praw człowieka i brak tolerancji w świecie dzisiejszym oraz wyrazili nadzieję na polepszenie sytuacji w przyszłości. Wybór poszczególnych praw dokonaliśmy sami na podstawie tego, które prawa do nas najbardziej przemówiły. Na przykład, po zwiedzaniu Auschwitz byłem przerażony, że w tym miejscu, gdzie tak brutalnie zostały pogwałcone wszystkie prawa człowieka, w tym prawo do życia, nie było też miejsca na prawo do prywatności. Stąd pomysł na naszą scenkę, gdzie pokazaliśmy osobę w jednym z najbardziej intymnych momentów – w toalecie, – tak skomentował spektakl uczestnik z Ukrainy.

20 sierpnia skończył się projekt. Pożegnianie było emocjonalne i ciepłe – wspólne śpiewanie „Hej, sokoły”, uściski, życzenia, łzy. Mamy nadzieję, że uczestniczki i uczestnicy polsko-ukraińskich warsztatów teatralnych będą dalej nieść w swoim życiu to światełko wiedzy i szacunku dla innych.

Spektakl

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji