Seminaria międzynarodowe

PAMIĘĆ O

AUSCHWITZ I HOLOKAUŚCIE
POLSKO-NIEMIECKO-UKRAIŃSKIE SEMINARIUM DLA MŁODZIEŻY I STUDENTÓW

Termin: 11.09.-17.09.2016, MDSM Oświęcim

AUSCHWITZ I HOLOKAUŚCIE
POLSKO-NIEMIECKO-UKRAIŃSKIE SEMINARIUM DLA MŁODZIEŻY I STUDENTÓW
Termin:
11.09.-17.09.2016, MDSM Oświęcim
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Akcja Znaku Pokuty Służby dla Pokoju w Berlinie, Akciya Spokuti zarady myru w Kijowie
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zachować Pamięć – Pamięć o Auschwitz i Holokauście

Już po raz trzeci w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży odbyło się polsko-niemiecko- ukraińskie seminarium dla studentów pt.: „Pamięć o Auschwitz i Holokauście”, organizowane wspólnie przez MDSM Oświęcim, Akcję Znaku Pokuty/ Służby dla Pokoju oraz Akciya Spokuti zarady myru w Kijowie.

Tematami pracy seminaryjnej były: historia Auschwitz, niemiecka okupacja w Polsce i na Ukrainie oraz los polskich i ukraińskich Żydów. Ponadto uczestnicy zajmowali się rolą Auschwitz jako symbolu zbrodni narodowosocjalistycznych oraz kulturą pamięci o Auschwitz i Holocauście w trzech krajach. Młodzi ludzie próbowali znaleźć odpowiedzi na pytania takie, jakie: dlaczego wspominamy te same wydarzenia historyczne inaczej? Jakie czynniki wpływają na pamięć kolektywną? Czy możemy przyczynić się do pojednania poprzez uczenie się historii innych krajów?

Najpierw w ramach warsztatów uczestnicy zapoznali się z genezą nazizmu i systemu obozów koncentracyjnych oraz wzięli udział w wizycie studyjnej w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau. By poznać narodową pamięć o Auschwitz, uczestnicy zwiedzili wystawy narodowe na terenie byłego obozu Auschwitz I – wystawę zagłady Romów, wystawę rosyjską, polską i węgierską oraz dyskutowali o różnych narracjach, które zostały na nich zaprezentowane. Dodatkowo mieli oni wykład z ekspertem muzealnym, panem Mirosławem Obstarczykiem pt.: „Symbolika i znaczenie KL Auschwitz dla różnych grup narodowościowych”.

Głównym punktem spotkania były prezentacje uczestników ról Auschwitz i Holokaustu w pamięci kolektywnej w trzech krajach. W grupach narodowych uczestnicy zaprezentowali rożne formy upamiętniania takie, jak: muzea, symbole, rocznice, pomniki i zdjęcia historyczne, w celu poddania ich pod dalszą dyskusję, którą umożliwiła wymiana opinii i doświadczeń. Mamy nadzieję, że spotkanie to pomogło lepiej zrozumieć siebie nawzajem.

Seminarium finansowane było ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) w ramach programu grantowego Zachować Pamięć.

Koordynacja seminarium: Judith Hoehne-Krawczyk / MDSM Oświęcim, Michał Wawrzyński/Bydgoszcz
Tłumaczenie: Barbara Daczyńska

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji