Seminaria międzynarodowe

UCZYMY SIĘ

Z HISTORII
POLSKO-NIEMIECKO-UKRAIŃSKIE SEMINARIUM

Terminy: 13.11.-20.11.2016, MDSM Oświęcim
6.03.-10.03.2017, Internationales Forum Burg Liebenzell

Migration and Asylum
Z HISTORII
POLSKO-NIEMIECKO-UKRAIŃSKIE SEMINARIUM Migration and Asylum
Terminy:
13.11.-20.11.2016, MDSM Oświęcim
6.03.-10.03.2017, Internationales Forum Burg Liebenzell
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Internationales Forum Burg Liebenzell, Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny w Kirowogradzie
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Uczymy się z historii: Mowa nienawiści”
Polsko-niemiecko-ukraińskie seminarium

W dniach 13-19 listopada w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży odbyła się pierwsza część projektu „Uczymy się z historii: Mowa nienawiści”. Młodzież z Polski, Niemiec i Ukrainy przybyła do MDMS, by spędzić tydzień zgłębiając wiedzę i wspólnie tworząc plakaty społeczne. Tematem tej edycji projektu „Uczymy się z historii”, realizowanego przez MDSM wspólnie z Międzynarodowym Forum Burg Liebenzell, została wybrana mowa nienawiści w przestrzeni publicznej i sposoby przeciwdziałania jej.

W pierwszej połowie seminarium grupa dowiedziała się więcej o okresie nazizmu w Niemczech oraz o 2 wojnie światowej i przemocy wobec pewnych grup etnicznych i społecznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Ważnym aspektem polityki nazistowskiej, który uwarunkował jej sukces w ówczesnym społeczeństwie niemieckim, była propaganda. By lepiej zrozumieć jej mechanizmy i punkty ciężkości, przeanalizowaliśmy ówczesne plakaty propagandowe pod względem artystycznym i etycznym. Kontynuacją historycznej perspektywy było zwiedzanie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

W dalszym ciągu projektu skupiliśmy się na mowie nienawiści. Warsztaty w tematyce współczesnej poprowadziła Franziska Seitz z Międzynarodowego Forum Burg Liebenzell. Najpierw młodzież zastanowiła się nad tym, czym jest mowa nienawiści, analizując znalezione w Internecie przypadki, a później odbyło się prawdziwe posiedzenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zamiast w Strasburgu odbyło się w Oświęcimiu, sędziami oraz stronami w procesie byli uczestnicy projektu, a sprawa dotyczyła mowy nienawiści w przestrzeni publicznej

Sposobem utrwalenia nabytej wiedzy oraz przemyśleń uczestników było stworzenie plakatów społecznych. Prowadzone przez dr hab. Tomasza Kipkę i Martynę Sobolewską z Uniwersytetu Śląskiego warsztaty były doświadczeniem wzbogacającym dla młodzieży.

Projekt jest finansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w ramach programu „Zachować Pamięć” oraz Fundacji “Verein zur Förderung der Internationalen Jugendbegegnungsstätte Oświęcim/Auschwitz, Wolfsburg e.V.”.

DPJ logo FIJA

Nataliia Tkachenko, MDSM

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji