Seminaria międzynarodowe

TWARZE MIASTA

– OBLICZA PAMIĘCI
POLSKO-NIEMIECKIE SEMINARIUM FOTOGRAFICZNE

Termin: 26.11-02.12.2016, MDSM Oświęcim

– OBLICZA PAMIĘCI
POLSKO-NIEMIECKIE SEMINARIUM FOTOGRAFICZNE
Termin:
26.11-02.12.2016, MDSM Oświęcim
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Akcja Znaku Pokuty Służby dla Pokoju w Berlinie, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Twarze miasta”
Polsko-niemieckie seminarium fotograficzne w MDSM

W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży od wielu lat organizowane są warsztaty fotograficzne. W roku jubileuszowym odbyło się polsko-niemieckie seminarium fotograficzne „Twarze miasta-oblicza pamięci“, które trwało od 26.11. do 02.12.2016.

Młodzi Niemcy i Polacy starali się wspólnie odkryć twarze miasta i oblicza pamięci konfrontując się z miejscem i warsztatem fotografa. W ten sposób powstały zdjęcia, które pokazują dzisiejsze miasto i Miejsce Pamięci Auschwitz- Birkenau na styku historii z teraźniejszością. Wyjątkowa dla uczestników była możliwość robienia zdjęć na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau po zmierzchu.

W pierwszych dniach seminarium młodzi Niemcy i Polacy zajmowali się intensywnie historią byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, a także zapoznali się z (żydowską) historią miasta Oświęcim. W tym czasie młodzież miała nauczyć się świadomie odkrywać to miejsce, dlatego w tym czasie nie robiono jeszcze zdjęć.

Po warsztatach fotograficznych prowadzonych przez prof. Jacka Witolda, który objął też projekt opieką artystyczną, młodzież udała się w głąb miasta w poszukiwaniu motywów.

Zanim młodzi zrobili pierwsze zdjęcia w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau, spotkali się z Pawłem Sawickim, który wcześniej oprowadzał ich po tym miejscu, by czerpać z jego doświadczeń i wskazówek dotyczących fotografowania na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. W następnych dniach powstało wiele przejmujących fotografii, co spowodowało, że wybór zdjęć do wspólnej wystawy stał się wyzwaniem. W ostatni wieczór tygodnia seminaryjnego młodzi ludzie mogli publicznie i z dużym sukcesem zaprezentować swoje dzieła podczas otwarcia wystawy. W tym czasie kilku młodych przedstawiło swoje dzieła publiczności i podzieliło się swoimi refleksjami.

Jedna z 27 fotografii z komentarzem autorki Kingi Zielińskiej do swojego dzieła „Kruchość widzę, kruchość…” Kruchość widzę, kruchość…
Na zdjęciu uchwycona jest chwila. Do drutu ogrodzenia muzeum w Brzezince przyczepiona jest nitka. Powiewa ona na wietrze. Jeszcze chwila i nitka zniknie. Drut kolczasty symbolizuje ból, coś nie przemijającego, trwałego. Nitka jest natomiast czymś kruchym, ulotnym. Odwołując się do historii miasta, w którym została wykonana fotografia można to odczytywać jako los istnień, które musiały zakończyć swoje życie w obozie Birkenau. Drut to historia, która jest niezmienna. To się wydarzyło i będzie także w przyszłości obecne. Nie możemy o tym zapomnieć.

Seminarium finansowane było ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) w ramach programu grantowego Zachować Pamięć oraz Stowarzyszenia Wspierającego MDSM.

Koordynacja projektu: Judith Hoehne-Krawczyk
Tłumaczenie: Maria Knapik-Wciślak

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji