Seminaria międzynarodowe

UCZYMY SIĘ Z HISTORII

– Migracja i Azyl
Niemiecko-polsko-ukraińskie seminarium dla studentów Migration and Asylum

Termin: 2.03.-6.03.2016, Bad Liebenzell, Niemcy

– Migracja i Azyl
Niemiecko-polsko-ukraińskie seminarium dla studentów Migration and Asylum

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Międzynarodowe Forum Burg Liebenzell zapraszają studentów z Niemiec, Polski i Ukrainy do udziały w trójstronnym projekcie. Pierwsza edycja, która odbyła się jesienią 2015 r. w Oświęcimiu, skupiła się na kwestii migracji i azylu przeważnie w perspektywie historycznej. Niniejsza edycja, która odbędzie się w marcu w Międzynarodowym Forum Burg Liebenzell, zwróci uwagę na aktualny rozwój sytuacji napływu uchodźców w Europie, zwłaszcza w Niemczech, związane z tym wyzwania i podejścia do rozwiązania kryzysu.

Termin:
2.03.-6.03.2016, Bad Liebenzell, Niemcy
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Internationales Forum Burg Liebenzell
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Migration and Asylum

UCZYMY SIĘ Z HISTORII: MIGRACJA I AZYL.

Jaka naprawdę jest sytuacja uchodźców w Europie i w Niemczech dzisiaj? Jak wygląda ośrodek dla uchodźców? Jak rozstrzyga się sprawy o udzielenie azylu? Uczestnicy drugiej części projektu dla studentów z Niemiec, Polski i Ukrainy „Uczymy się z Historii: Migracja i Azyl” znaleźli odpowiedzi na te oraz inne pytania podczas swojego pobytu w dniach 2-6 marca w Międzynarodowym Forum Burg Liebenzell w Niemczech

all photo

Początek seminarium był czasem na przełamywanie lodów i tworzenie przyjaznej atmosfery w grupie. Podczas gier i zabaw integracyjnych uczestnicy nie tylko dobrze się bawili, ale też opowiedzieli o swoich zainteresowaniach, podzielili się oczekiwaniami i obawami wobec projektu oraz omówili program spotkania i dostosowali go do własnych oczekiwań.

Drugi dzień projektu zaczął się wykładem na temat polityki migracyjnej i azylowej Niemiec oraz przedstawieniem obecnej sytuacji w liczbach i na przykładach reakcji społecznych. Teoretyczne wprowadzenie do tematu pomogło uczestnikom z różnych krajów uzupełnić swoją wiedzę oraz wyjaśnić podstawowe założenia prawne i polityczne. Popołudnie grupa spędziła w mieście Bad Liebenzell. Na początku, młodzi Niemcy, Ukraińcy i Polacy zwiedzili ośrodek dla uchodźców w Bad Liebenzell, gdzie na własne oczy zobaczyli to miejsce od wewnątrz, porozmawiali z jego mieszkańcami i dowiedzeli się o życiu w oczekiwaniu na status uchodźcy. W ośrodku dla uchodźców byłam po raz pierwszy w życiu. Uważam, że bardzo ważne jest zobaczyć to na własne oczy i osobiście porozmawiać z ludźmi, którzy tam mieszkają, - skomentowała wizytę uczestniczka projektu. Po krótkim spacerze po mieście grupa spotkała się z Edrisem T., uchodźcą z Afganistanu, który od 2010 roku mieszka w Niemczech i próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Młodzież była bardzo wzruszona przejmującą historią Edrisa, który podczas ucieczki do Niemiec opuścił swoją rodzinę i dotychczas nie może odnaleźć jej śladów. My wszyscy mamy nadzieję, że Edris znajdzie swoich krewnych całych i zdrowych.

Na trzeci dzień zaplanowana była wizyta Stuttgarcie. Studenci mieli wyjątkową możliwość obserwowania rozprawy sądowej w sprawie deportacji rodziny romskiej do Kosowa. W czasie rozprawy uczestnicy zgłębili podstawy prawne udzielenia azylu lub zezwolenia na pobyt w Niemczech. Fajnie było porozmawiać z sędzią usłyszeć jego komentarz w tej sprawie. On wydawał się bardzo oficjalny i zdystansowany na rozprawie, jak i się należy sędziemu, ale potem pokazał swoją ludzką stronę i przedstawił swoje spojrzenie na sytuację, – skomentowali uczestnicy wymiany. Następnym punktem programu było spotkanie z Katariną L., wolontariuszką pracującą w jednym z ośrodków dla uchodźców w Stuttgarcie, która przedstawiła zaangażowanie lokalnych mieszkańców w pomoc przy organizacji życia codziennego uchodźców. Do ich działań zaliczyć można opiekę nad dziećmi, wsparcie w kontaktach z organami władzy, kursy języka niemieckiego. Jak podkreślili uczestnicy później, To, co robią ci ludzie, jest naprawdę bardzo ważne. Czas wolny w Stuttgarcie uczestnicy seminarium wykorzystali do zwiedzania muzeów, spacerów po centrum miasta oraz robienia zdjęć.

Dniem na usystematyzowanie wiedzy i podsumowanie wrażeń był dzień czwarty. Uczestnicy seminarium pracowali w grupach mieszanych, omawiając własną wizję uskutecznienia polityki azylowej w przyszłości. Opracowali sposoby poprawienia sytuacji w przyszłości i przedstawili za pomocą multimediów swoje pomysły. Finalna dyskusja i uwagi innych uczestników pomogły zobaczyć mocne oraz słabe strony zaprezentowanych strategii i sprawdzić realistyczność pomysłów. Choć dla uczestników nie było łatwą rzeczą wykonać pracę całego zespołu europejskich polityków, ekspertów i biegłych, świetnie sobie z tym poradzili i zaznaczyli, że był to dobry sposób, aby usystematyzować ten ogrom nowej informacji. Podsumowanie projektu pokazało, że oczekiwania młodzieży zostały spełnione. Uczestnicy z Polski, Ukrainy i Niemiec dowiedzieli się więcej o sytuacji uchodźców w Niemczech, ciekawie spędzili czas w towarzystwie międzynarodowym i poprawili swoje kompetencje z angielskiego. Najważniejsze było jednak to, że młodzi ludzie odkryli dla siebie nowe perspektywy i inspiracje na przyszłość!

Projekt zrealizowany w ramach współpracy Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży z Międzynarodowym Forum Burg Liebenzell i sfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

MDSM logo
DPJW logo

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji