Wirtualny spacer

MDSM - wejście do ośrodka

MDSM - wejście do ośrodka

Recepcja

Jadalnia

Sala Forum

Sala Forum

Sala Goldsteina

Sala Szymańskiego

Sala Oppenheimera

Biblioteka

Kawiarnia

Dom Ciszy

Dom Ciszy

Dom noclegowy

Architektura Domu

Zadanie zaprojektowania i wybudowania w Oświęcimiu miejsca spotkań dla młodzieży narodów świata było dla mnie i dla moich kolegów zobowiązującym darem; darem, ponieważ to zadanie, które nigdy nie zostało sformułowane na piśmie, ani tym bardziej nie przybrało formy umowy, przyjąłem i zrozumiałem jak formę wyzwania, jak powołanie; darem ponieważ miałem możliwość wnieść w tę pracę moje doświadczenie zawodowe, moje przekonania polityczne i moją chrześcijańską wiarę

- powiedział Helmut Morlok, architekt Domu, w grudniu 1986 roku podczas uroczystości otwarcia MDSM.

Dom zaistniał w świadomości mieszkańców miasta i odwiedzających go młodych ludzi z całego świata jako miejsce o wyjątkowej atmosferze, miejsce do którego przyjeżdża się chętnie, nawet po latach.
Ważną rolę odgrywa tu specyficzna architektura; genialna w prostocie, szlachetna poprzez rodzaj użytych materiałów, funkcjonalna i to co podkreśla wielu odwiedzający "posiadająca duszę".

Dom w koncepcji niemieckiego architekta Helmuta Morloka to zespół wolnostojących, lekkich, parterowych pawilonów, otwartych we wszystkich kierunkach, skupionych wokół centralnej części - dziedzińca spotkań, ogrodu. To architektura licznych zakamarków i miejsc do prowadzenia kameralnych rozmów, stwarzająca intymną atmosferę, będącą zaprzeczeniem zasady zastosowanej w obozie, wglądu we wszystko, co działo się w jego wnętrzu. Jest tu miejsce na spotkanie i zabawę w grupie, ale także na refleksyjną rozmowę czy kontemplację w samotności.

Istotną rolę w kreowaniu szczególnej atmosfery MDSM odgrywa zastosowany przez architekta budulec - drewno. Jako surowiec miękki i delikatny, przyjazny człowiekowi stanowi opozycję do represyjnego kamienia czy twardego i ciężkiego betonu wykorzystanego do budowy w obozie Auschwitz.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji